Güneşlenme ve sağlıklı bronzlaşma için ipuçları

Güzellik
27/07/2021

Bulutlu günlerde ve hatta kışın bile gölgede kalmamız ve güneş koruyucu kullanmamız önerilirken; bronzlaşmanın faydaları yadsınamaz elbette. 

 Hızlı bronzlaşmak amacı ile güneşin altında kalarak veya uzanarak gerçekleştirebileceğiniz güneş banyosu, doğru yapıldığında birçok sağlık yararına sahiptir. Güneş kremi olmadan 10 dakika dışarı çıkmak ile düzenli olarak solaryumda vakit geçirmek arasında kuşkusuz büyük bir fark var. 

 Sağlıklı bronzlaşmak mı güneş yanığı olmak mı?

Çok fazla güneşe maruz kalmanın riskleri iyi belgelenmiştir. Güneş koruyucu krem olmadan güneşte zaman geçirmek, diğer koşulların yanı sıra melanomun da bir nedenidir.

 Bununla birlikte, yüksek dozda D vitamini almamızı da sağlar. Cildimiz güneş ışığına maruz kaldığında kolesterolü D vitaminine dönüştürür. D vitamininin bazı yaygın rahatsızlıkları ve hastalıkları önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

 

Sağlıklı bronzlaşmak ve güneşlenmenin faydaları

 Güneşe maruz kalma vücudun D vitaminini doğal olarak üretmesine yardımcı olur. Bu vitamin vücudumuz için çok önemlidir ancak birçok insan D vitamini eksikliği çekmekte ve güneşten yeterince D vitamini alamamaktadır. D vitamini eksikliği yaygındır ve bazı tahminler, dünya çapında 1 milyar kişinin D vitamini eksikliği yaşadığını gösteriyor.

 D vitaminini tek başına yiyeceklerden almak zor olabilir. Bazı balık türlerinde ve yumurta sarısında bulunur, ancak çoğu zaman kahvaltı gevreği gibi D Vitamini açısından güçlendirilmiş ürünlerle tüketilir. D Vitamini takviyeleri de mevcuttur. Güneş ışığının ve D vitamininin faydaları şunlardır:

 

 • Depresyonu azaltır. Güneş ışığı, ruh halini iyileştirebilen ve sakinlik duygularını artıran serotonin hormonunun serbest bırakılması için vücudu tetikler. Depresyon hastası olmasanız bile, güneş ışığında vakit geçirmek muhtemelen ruh halinizi iyileştirecek, sizi daha iyi hissettirecektir.
 • Daha iyi bir uyku uyumanızı sağlar. Güneşlenmek sirkadiyen ritminizi düzenlemenize yardımcı olabilir ve güneş battığında vücudunuz rahat bir şekilde uykuya geçmeye hazırlanır.
 • Kemikleri güçlendirir. D vitamini vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olur ve bu da daha güçlü kemikleri destekler; osteoporoz ve artriti önlemeye yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. D vitamini, vücudun kalp hastalığı, kas sklerozu, grip ve bazı otoimmün rahatsızlıklar ve kanser dahil olmak üzere hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur.
 • Düşük erken doğum riski. D vitamini, erken doğuma ve doğum ile ilişkili enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilir.

 

Hızlı bronzlaşmanın riskleri nelerdir?

 Güneşlenerek bronzlaşmak bazı riskleri de beraberinde getirir. Güneşte çok fazla zaman geçirmek, bazen kırmızı ve kaşıntılı cilt döküntüsü olarak kendini gösteren güneş alerjisine neden olabilir.

 Güneşe maruz kalmak ayrıca ağrılı, su toplamasına neden olabilen ve vücudun tüm kısımlarını, hatta dudakları etkileyebilen güneş yanığına da yol açabilir. Güneş yanıkları yaşamın ilerleyen safhalarında melanoma da yol açabilir.

 Güneş zehirlenmesi olarak da bilinen polimorf ışık patlaması (PMLE), güneşte çok fazla zaman geçirmenin bir sonucu olabilir. Göğüste, bacaklarda ve kollarda kırmızı kaşıntılı şişlikler olarak ortaya çıkar.

 

Hızlı bronzlaşmak zararlı mı?

 Bu, yaşadığınız bölgenin ekvatora ne kadar yakın olduğuna, cildinizin güneşe karşı tepkisine ve hava kalitesine bağlı olarak değişecektir. Kötü hava kalitesi bazı UV ışınlarını engelleyebilir. Bazı araştırmalar, bir kerede çok fazla güneş almanın, yavaş yavaş güneşe maruz kalmaktan daha zararlı olduğunu öne sürüyor.

 

Hızlı bronzlaştıran güneş kremi kullanmalı mıyız?

 Hızlı bronzlaştıran güneş kremleri ve bronzlaştıran doğal yağlar, güneş koruyucu kremlerin aksine cildi güneş ışına karşı açık hale getirir ve bronzlaştığınız süre kısa bile olsa cildiniz, güneşin zararlı ışınları çok daha hızlı bir şekilde absorbe eder.

 Bu sebeple günde en fazla 20 dakika güneş koruyucu krem ile bronzlaşmalısınız. Hızlı bronzlaştıran güneş kremleri, bronzlaştıran doğal yağlar ve diğer hızlı bronzlaşma yöntemleri cilt sağlığını olumsuz etkileyebileceğinden dermatologlar tarafından önerilmemektedir.

 

Ne kadar süre bronzlaşmalısınız?

 Bazı dermatologlar, güneşe maruz kalmayla ilgili herhangi bir komplikasyon yaşamadığınız sürece, her gün 20 dakikaya kadar güneş kremi olmadan güneşlenebileceğinizi söylüyorlar. Güneş yanığı riskini azaltmak için bu süreyi 5 ila 10 dakika arasında tutmak en iyisi olabilir.

 

Ne zaman bronzlaşmalısınız?

 Bronzlaşma saatini akıllıca seçin. Amacınız hızlı bir şekilde bronzlaşmaksa, güneş genellikle öğlen ve öğleden sonra 3 arasında en güçlüdür. Bununla birlikte, bu süre zarfında güneşin en güçlü olduğu durumdayken, ışınların gücü nedeniyle en fazla zararı vereceğini ve bu nedenle cilt kanseri riskini artırmasının muhtemel olduğunu unutmayın. Son derece açık tenliyseniz, sabahları veya öğleden sonra 3'ten sonra bronzlaşmak en iyisidir. Böylece yanmayı ve diğer riskleri önlersiniz. Güneş ışınlarının güçlü olduğu saatlerde bronzlaşırken, güneş koruyucusunun da yüksek bir seviyede olmasına dikkat edin. Ayrıca 20 dakikada bir ara verin ve serin bir yerde dinlenin. Gerekirse soğuk bir duş alıp tekrar güneş koruyucu uygulayın.

 

Bronzlaşmak gebelikte zararlı mıdır?

 Hamileyken güneşlenmek, sıcakta terleme nedeniyle dehidrasyona yol açma potansiyeline sahiptir. Güneşte uzun süre oturmak da vücut ısınızı yükseltebilir ve bu da bir fetüsün sıcaklığını olumsuz etkileyebilir. Bazı araştırmalar, gebelikte yüksek vücut ısısısın, gebeliğin uzamasına yol açabileceğini gösteriyor.

 

Gebelikte bronzlaşmak ve D Vitamini

 D vitamini hamilelikte son derece önemlidir. Araştırmalar, 12. haftadan sonra günlük 1200 IU D vitamini alımını öneriyor. Yukarıdaki risklerden kaçınmak için, hamileyseniz doğru miktarda D vitamini nasıl alabileceğiniz konusunda tahlilleriniz sonucunda doktorunuzla konuşun.

 

Bronzlaşma ipuçları ve önlemler

 Güvenli bir şekilde bronzlaşmanın çeşitli yolları vardır.

 


 • En az SPF 30 güneş koruyucu krem kullanın.
 • Güneş koruyucuyu dışarı çıkmadan 15 dakika önce uygulayın.
 • Tüm vücudunuzu güneşe maruz bırakacaksanız en az 25 ml güneş koruyucu ile kullandığınızdan emin olun.
 • Elleriniz, ayaklarınız ve dudaklarınızın yanı sıra saçlarınızı ve başınızı da şapka ile koruyun.
 • Solaryumdan kaçının. Çoğu solaryum, tehlikeli olmasının yanı sıra, D vitamini üretimini uyarmak için çok az UVB ışığı içerir.
 • Sıcak havalarda gölgede mola verin.
 • Güneşte uzun süre kalıyorsanız bol su için.
 • UV ışınlarından kaynaklanan cilt kızarıklığını önlemeye yardımcı olduğunu araştırmalar sonucunda bilinen ve çok miktarda likopen içeren domates gibi besinler tüketin.

 

Hızlı Bronzlaşmak için alternatif yöntemler

 Bronzlaşmak, vücudunuzun güneşten faydalanmasının bir yoludur, ancak tek yol bu değildir. Güneşte yatmak istemiyor ama yine de faydalarını istiyorsanız, şunları yapabilirsiniz:

 

 • Dışarıda egzersiz yapmak
 • 30 dakikalık bir yürüyüşe çıkmak
 • Arabadayken pencereleri açmak
 • İşinizden/evinizden uzağa park edip yürümek
 • Dışarıda yemek yemek
 • D vitamini takviyesi almak
 • D vitamini yönünden zengin besinler tüketmek

 

İpucu: Mantarları güneşte 1-2 saat bekletirseniz, siz yemeden önce bolca D Vitamini toplarlar.

 

Araştırmalar bronzlaşmanın ve güneşte vakit geçirmenin faydaları olabileceğini gösteriyor. Güneş ışığına maruz kalmak ruh halini iyileştirebilir, daha iyi uyumanızı sağlayabilir; kemikleri güçlendiren ve bazı hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilecek D vitamini üretimine yardımcı olabilir.

 Ancak, çok fazla güneşe maruz kalmayla ilişkili riskler nedeniyle, maruz kalma sürenizi sınırlayın ve mutlaka SPF 30 veya üzeri bir güneş koruyucu kullanın. Korunmasız bronzlaşmak kızarıklıklara, güneş yanıklarına, güneş lekelerine ve melanom riskinin artmasına neden olabilir.

 

Sağlıklı bronzlaşmalar!