Temel ev temizliği

Ev
21/07/2020
Minimum çaba ve maksimum etkiyle evinizi derleyip toparlamak, evinizi çabucak güzel bir görüntüye kavuşturabilir.

Evlerimizi çoğunlukla etraflıca derleyip toparlarız ancak bütün odaları temizlemeye her zaman vaktimiz olmaz. İşte evinizi bir hamlede düzenlemek, böylece çabucak derli toplu ve canlı görünmesini sağlayacak bazı fikirler.

5 adımda temel ev temizliği

Yatak odalarının temizliği çoğunlukla ciddi bir efor gerektirir ama otel odası gibi görünüp görünmemelerinin önemi yok; çünkü gece yatak odaları yine dağınık olacak. Bu yüzden eğer günlük yaşam alanlarınız için çok vaktiniz yoksa kendinizi çok yormayın!

  • Çamaşırları yıkayın: Çamaşır yıkamak angarya gibi görünebilir ancak kısa süreli bir yıkama yapmak temizliğe başlamak için iyi bir yoldur. Güzel kokulu bir yumuşatıcı ekleyin, sonrasında çamaşırlarınızı asmak çok daha eğlenceli bir hal alır (özellikle kış aylarında kurutma işlemini evinizde yapmanız gerekiyorsa.)
  • Halıları ve kanepeleri süpürün: Kanepenin minderlerini çıkarın, toz ve kırıntıları almak için elektrik süpürgesini kullanın. Bu birkaç dakikalık işlem, kanepenizin hem güzel hem de ciddi bir temizlik yapılmış gibi gözükmesini sağlayacak. Aynı şekilde halıları da süpürün. Eğer süpürgeyi her defasında çıkarmak size zor geliyorsa ve zamanınız yoksa bir el süpürgesi veya gırgır kullanabilirsiniz.
  • Havluları düzenleyin: Ortalama bir ailede banyo çabucak kullanılmış havluların biriktiği bir alan haline gelir. Harekete geçin ve yıkamak için tüm havluları toplayın. Banyoya evdeki herkes için temiz bir havlu koymak çok az zaman alır ve banyoyu bir anda derli toplu hale getirir.
  • Montları/paltoları asın: Evden girer girmez karşılaştığınız dağınıklık sizi şaşkına çevirmesin. Çocukların yağmurluk/anoraklarını olduğu yere bırakma, bizim de koridordaki pardösü askılarını fazlasıyla doldurma gibi bir huyumuz vardır. Yığılmış olan tüm bu eşyaları toplamak için yalnızca on dakikaya ihtiyacınız var. Mevsime göre az giyilen ceketleri veya paltoları ayırın; toparlamak daha kolaylaşacaktır. Böylece koridorunuz da çabucak derli toplu hale gelecektir.
  • Parçaları toplayın: Açılmamış ve gereksiz postalar genellikle etajerin üstünde, oyuncaklar salonda yığılmış olur, mutfak masası da nerdeyse her zaman evdekilerin evraklarıyla kaplanmıştır. Tüm bunları hemencecik ortadan kaldırıp toparlamak, her odanın daha güzel ve ferah görünmesini sağlayacaktır. Eğer tüm bu karışıklığı düzenlemeye, bu parçaları doğru raf ve dolaplara yerleştirmeye vaktiniz yoksa, her şeyi bir sepete doldurun ve daha uygun bir zamanda yerleştirin.

Arabanız ferah koksun!
Alo 40 Yaşında!