Sahneyi kokuyla tamamlayın

Ev
24/10/2018
Taze ekmeğin kokusunu içinize çekmek için bir fırının kapısında oyalandığınız oldu mu hiç? Ya da sevdiğiniz birini hatırladınız mı sokaktan geçen, tanımadığınız birinin kullandığı parfümün etkisiyle?

Kokunun ne kadar güçlü bir duyu olduğu sır değil. Fakat bu gücü gündelik hayatınızı zenginleştirmek ve ruh halinizi değiştirmek için nasıl kullanabileceğinizi de bilmeniz gerekir.

Oxford Üniversitesi psikoloji profesörlerinden Charles Spence kokunun bizim için ne kadar önemli olduğunu anlatıyor: "Kokular ruh halimizi değiştirip, daha iyi hissetmemizi sağlayabilirler. Koku duyunuz beynin duyguların idare edildiği merkezlerine çıkan en kestirme yoldur. İşte bu yüzden bir koku kolayca değiştirir hislerinizi. Koku duyusuyla beyne ulaşan yol o kadar kısadır ki, kimi zaman sizi değiştirenin ne olduğunu bile anlayamazsınız."

Kimi kokular sizi alabildiğine uyardığı gibi, kimi kokular da sakinleşmenizi ve günün sonunda nihayet dinlenebilmenizi sağlar. Günün doğru saatinde doğru kokuya temas etmeniz işte bu yüzden önemlidir.

Mesela bir türlü sakinleşemediğiniz bir akşamı ele alalım...

Bu tür durumlar için lavantadan iyisi yoktur. Bilinen en iyi sakinleştirici kokudur lavanta. Araştırmalar lavantanın sinir sistemini destekleyerek uyku kalitesinin artmasını, endişenin azalmasını sağladığını ortaya koyuyor.

Akşamüstü ışıkları kısıp, sevdiğiniz bir müziği açarak sahneyi oluşturmaya başlayın. Ardından yatağınızın yakınlarında bir yere Febreze Non-Stop Fresh Levander & Comfort'u yerleştirin. Cihaz belirli aralıklarla kokuyu salarak, 60 gün boyunca yatak odanızın havasını değiştirmenize yardımcı olacak. Şimdi tek yapmanız gereken rahatça uzanıp uykuya dalmak.

Gün başlarken tertemiz bir enerjiyle dolmak istiyorsanız başka kokular seçmelisiniz.

Sabahları tazelenmek için en uygunu narenciye kokularıdır. Limon, lime ve greyfurt yağları gayet doğru seçeneklerdir. Bu yağlardan herhangi birini 10 dakika boyunca koklamak bile enerjinizi artırır.

Güne ferah bir başlangıç yapmak için Febreze Car Citrus Fusion kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey şişeyi üzerinde tarif edildiği şekilde arabanızın hava menfezine yerleştirmeniz. 30 gün boyunca bu ilham verici koku sizinle olacak.Evinizdeki kötü kokuları Febreze ile yok ederken evinizi ferahlandırabilirsiniz! Nasıl mı?


Zorlu Çöp Kokusu testini izleyin!