Okul öncesi çocuklarda bahar heyecanı

Ev
27/05/2019
Uzun ve soğuk bir kıştan sonra, em siz hem de ailenizin diğer fertleri dışarı çıkma konusunda hemfikir olacaklar. Bu da anneler için daha fazla çamaşır demek olabilir. İşte küçük çocuklu anneler için bazı temizlik ipuçları!

Çocuklarınızın tekrar sokağa çıkabiliyor olmalarına seviniyorsanız da beraberinde gelen daha fazla temizlik içinizi açmıyor olabilir. Size yardım etmek için buradayız!

1. Her yer çamur!

Okul öncesi çocuklar toprağa bayılır. Özellikle ıslak toprak kolay şekl alması ve oynanabilir olmasıyla, küçük çocukları kendine mıknatıs gibi çeker. Yağmurluklarını ve yağmur botlarını giydirin. Böylece çamurda debelenmeleri size mutluluktan başka bir şey hissettirmeyecek!

Çamurlu giysilerle başa çıkma ipuçları: Kapının önünde temiz kıyafet bulundurun. Böylece çamur eve girmeden kapıda hemen kirliye atmak için hazırlayabilirsiniz. Bunun için giysiler ıslaksa balkona asın ve kurumasını bekleyin. Daha sonra da kaşe kumaşlardaki, kottaki çamuru fırça yardımıyla temizleyin.

2. Toprak ve çimen lekeleri

Çocukların doğada vakit geçirmesi harika bir şeydir. Hem fiziksel hem ruhsal sağlık için açık havada oynamak önemlidir. Ayrıca topraktaki doğal bakteriler bağışıklık sistemini güçlendirir. Sadece sonrasında kirli eller, tırnaklar ve dizlerle başa çıkmanız gerekecek ki miniğiniz her yeri kirletmesin.

Toprak ve çimenle nasıl başa çıkılır:

Kapının önünde bir kovaya ılık su ve sıvı sabun koyun. Dışarıda oynadıkları birkaç oyuncağı da suya atın. Çocuğunuzun bu oyuncakları temizlemesini sağlayın. Suyla oynarken zaten elleri ve tırnakları tertemiz olacak. Dizlerini de bir bezle silin.

3. Yazın getirdiği dondurma lekeleri

Güzel bir havada, bir külah dondurmanın yerini hiçbir şey tutamaz. Tabii hiçbir çocuk, dondurmayı üzerine de bir parça dökmeden yiyemez. Onlar ağır, ağır, tadını çıkara çıkara yerken size düşense çikolata, çilek ya da karamel lekesini düşünmek kalır.

Dondurma lekesini çıkarmanın püf noktaları

Eğer mümkünse döktükleri anda giysiyi sudan geçirin. Soğuk su bu iş için en iyisidir. Çünkü dondurmadaki protein, sıcak su ile kumaşın içine işler. Eğer sabun da bulabilirseniz daha iyi. Leke çıkana kadar birkaç defa sabunla yıkayın, dondurma lekesinin giysi üzerinde kurumasına izin vermeyin. Daha sonra Ariel Sıvı Çamaşır Deterjanı ile makinede kalan lekeyi çıkarabilirsiniz.

4. Piknik sonrası

Herkes, özellikle de çocuklar pikniğe bayılır. Üzerine bir de lekeleri nasıl çıkaracağınız konusunda uzmansanız her şey daha da güzel bir hal alır. Şaka bir yana, meyve suyu, sosis, ketçap, çamur ve çimen gibi birçok leke piknik keyfinin vazgeçilmezleridir. Tabii birkaç basit ipucuyla bu lekeler size dayanamayacak.

Piknik sonrası temizlik ustalaşmak

Tüm lekelere Ariel Sıvı Deterjanı uygulayın. Lekesavar kapağı kullanarak leke üzerine deterjanı sürün. Daha sonra durulamadan doğrudan çamaşır makinesine atarak, kumaşın müsaade ettiği en yüksek sıcaklıkta yıkayın. Kan lekesine önce soğuk su uygulamanız gerektiğini unutmayın. İnatçı meyve suyu lekeleri için şu formülü deneyin: 3 kaşık karbonatı bir kaşık su ile karıştırıp yıkamadan önce lekeye uygulayın. Bu karışım kuruduktan sonra durulayıp, Ariel Sıvıyı doğrudan lekeye dökün. Durulamadan makinede yıkayın.

Sizin leke çıkarma sırlarınız var mı? KadınlarBilir.com üyeleri ile paylaşın!