Yazlık kumaşları koruma ipuçları

Ev
21/03/2019
Yazlık hafif kumaşlar, dışarıda geçirilen vakit de düşünülünce kışlık giysilere göre çok daha hızlı yıpranır. Yazlık giysilerin ömrünü uzatmak için ipuçlarımıza kulak verin.

Yazlık giysiler için tercih edilen kumaşlar genelde pamuk, keten ya da mayo kumaşı gibi jarsedir. Kışlık giysilere kıyasla daha hassas malzemelerden yapılır ve daha dikkatli bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Peki neler yapmalı? 

Pamuk

Pamuk harika bir yaz kumaşıdır. Sıcak güneşli günlerde cildi serin tutar ve hassas ciltler için de idealdir. Dokusu sıcak suyla yıkamaya karşı hassas olabilen türleri vardır, bu yüzden pamuklu giysileri yıkarken etiketine bakmalısınız.

Zor lekelere karşı Ariel Sıvı Deterjanın LekeSavar kapağını uygulayabilir ve en fazla 40° derecede yıkama yapabilirsiniz. Küçülmeleri önlemek için giysinizi tamamen kurumadan makineden alın ve sererek doğal kurumaya bırakın. Hatta ciddi bir küçülme varsa, nemliyken ütü yaparak uzatabilirsiniz. Tersten ütülemeyi ihmal etmeyin.

Keten

Hiçbir kumaş yazın geldiğini keten kadar iyi anlatamaz. Bakımının zorluğuyla bilinmesine rağmen, keten aslında hem makine hem de elde yıkanabilir.

Makine ile yıkama işlemi: 30° derece gibi orta sıcaklıkta su kullanabilirsiniz. Fazla miktarda su emdiği için keten kırışmaya yatkındır. Makineden çıktıktan sonra nevresimlere yaptığınız gibi kıyafeti gerin ve şekle sokup doğal kurumaya bırakın.

Elle yıkama işlemi: Keten giysileri elde yıkama ipuçlarını bilmek sonuçları iyileştirecektir. Ketenler için ılık su kullanın. Giysiyi suya koymadan önce deterjanı iyice çözdürün. 1-2 saat kadar leğende bırakın. Lekeleri çıkarmak için yavaşça çalkalayın ve ardından temiz suda birkaç kez durulayın. Nemliyken şekillendirin ve doğal kurumaya bırakın.

Jarse

Jarse, hafif, esnek ve serinletici bir kumaştır. Aktif çocuklar için de mükemmel bir seçimdir. Canlı renkleri olmayan mayo gibi jarse kumaşlı eşyaları soğuk suyla makinede yıkayabilirsiniz. Canlı renkleri elde yıkamanız önerilir. Kir tutmayan ve çabuk kuruyan bir kumaş olduğu için hızlıca elde durulama da yapabilirsiniz.

Beyazlar

Beyazların kirlenme hızı inanılmazdır. Bembeyaz çamaşırlarsa hepimizin istediği bir şeydir. Beyazları parıl parıl yapmak için lekelere anında müdahale etmelisiniz. Eski kirlerin çıkması neredeyse imkansızdır.

Yağ lekesi için ılık su kullanın. Ariel Sıvının Leke Savar kapağını uyguladıktan sonra, birkaç saat ılık suda bekletebilir ya da makineye atabilirsiniz. Günlük beyazlarda en iyi sonucu elde etmek için beyazları diğer çamaşırlardan ayrı yıkayın.

Giysilerinizi yıkarken siz nasıl bir yol izliyorsunuz? İpuçlarınızı bizimle paylaşın.