Çöpleri atın! Evinizi dağınıklıktan kurtarın

Ev
24/10/2018
Evinizi eski, kullanılmayan, kalabalık etmekten başka işe yaramayan eşyalardan kurtarmanın vakti gelmedi mi sizce de? Peki nelerden kurtulmanız gerektiğine nasıl karar vereceksiniz?

Eski giysiler ve ayakkabılar

Pahalı, markalı giysi ve ayakkabılar internette satılabilir. Temizleyip, güzel fotoğraflarını çekin, üzerlerine birer etiket yapıştırın ve internette pazarlayın. Bir başka yolu da bu tür eşyaları ikinci el dükkanlarına vermek ki, buralarda da giysiler kolayca yeni sahiplerini bulur. Eğer gerek yok satmaya, diyorsanız yakınlarınıza, arkadaşlarınıza ya da hayır kurumlarına da verebilirsiniz tabii.

Bu konularda özelleşmiş onlarca web sitesi bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. Özellikle çok az kullanılabilen eski bebek giysileri o kadar aranıyor ki bilemezsiniz...

Eski mücevherler

Öncelikle mücevherinizin değerini bir uzmandan öğrenin. Eğer kurtulmak istediğiniz eşyalar arasında gümüş, platin ve altın varsa gerçek değerini bilmek çok önemli. Bu tür değerli mücevherler tek tek satılabilecekleri gibi, sadece değerli maden olarak da satılabilirler.

Sanatçı bir tarafınız varsa, eski mücevherlerle biraz oynayarak görünümlerini yenileyip kullanmanız da mümkün tabii. Hatta birkaç mücevheri bozup parçalarını yeniden birleştirerek kendi tasarımlarınızı üretebilirsiniz. Bununla birlikte mücevherlerinizi elden çıkarmanıza yardımcı olacak birkaç iyi web sitesi bulmanız da mümkün tabii...

Piller ve elektrikli ev aletleri

Hemen her süpermarkette pilleri atabileceğiniz özel kutular vardır mutlaka. Bununla birlikte eski ev aletlerini, mikserleri, tost makinelerini, su ısıtıcı, fritöz, elektrikli rende gibi eşyalar için de özel kutular olmalı etrafta. Eğer bu araçları internetten satmak mümkün olmadıysa, gene bir hayır kurumuna vererek mutfağınızda biraz yer açabilirsiniz.

Kültürel objeler

Nadir bulunan, sınırlı üretilmiş müzik CD'leri, posterler, kitaplar, DVD'ler değerlidir ve eğer biraz bekler ve araştırma yaparsanız pekala iyi bir fiyata satabilirsiniz. Öte yandan bu malzemeleri hastane, okul, kütüphane gibi yerlere bağışlamanız da mümkün.

Cep telefonlar

İkinci el cep telefonu satan birçok web sitesi var. Onlardan yararlanabilirsiniz. Ya da sosyal medyada duyuru yapıp küçük bir müzayede düzenleyebilirsiniz.

Kullanılmış mefruşat

Eski çarşaflar, havlular ve perdeler temizlenip yeniden kullanılabilir. Bunları temizlikte kullanabileceğiniz gibi, küçük parçalara ayırarak çeşitli amaçlar için yararlanabilirsiniz. 

Şöyle bir yakından baktığınızda evinizde kurtulmak istediğiniz birçok şeye bir arkadaşınızın, komşunuzun ya da bir hayır kurumunun ihtiyacı olabilir mutlaka. Sözleşip bahçenizde vereceğiniz bir partiyle elden çıkarma işini daha eğlenceli bir hale de getirebilirsiniz.