Çocuklarınızı ev işlerine destek olmaya teşvik edin

Febreze desteğiyle hazırlanmıştır.
cocuklarinizi-ev-islerine-destek-olmaya-tesvik-edin
0
Ev işi yapmayı kimse sevmez. Peki ya sizce? Eğlenceli stratejilerle çocuklarınızı size ev işlerinde destek olmaya alıştırabilirsiniz.

Odalarını toplamaktan evcil hayvanlarına bakmaya kadar, çocuklarımızın günlük ev işlerinden koşarak uzaklaşacakları bir gerçek. Birkaç taktikle onların size yardım etmesini sağlayabilirsiniz. Verdiğiniz sorumluluk hissinden mutlu olmakla kalmayıp eğlenebilirler bile!

Genç yaşta başlayın ve oyun haline getirin

Çocuklarınız ellerinde oyuncaklarla koşuştururken bir gün onların evi toplayabileceğini hayal etmek zor ama onlara evi derli toplu tutmayı öğretmek o kadar da zor değil. İşin aslı şu ki çocukluk çağı çocukları ev işlerine dâhil etmek için ideal bir zaman dilimi. Ortalık toplamayı olabildiğince eğlenceli yapın – oyuncaklarını renklerine göre sınıflandırıp kaldırmak ve gümüş ya da altın, yıldız ödüllü oyuncak kaldırma yarışları düzenlemek gibi.

Bu sayede ortalık toplama kısmı oyunun kendisi olur. Ayrıca iki yaşlarından itibaren onları yemek yapma sürecine de dâhil edebilirsiniz, üstelik ödül olarak da onlara bulaşık yıkatabilirsiniz – su ve baloncuklarla oynamak onlara çok eğlenceli gelecektir. Normalden biraz daha uzun sürebilir fakat bu yolla ileride evi uzun yıllar temiz tutacak eğlenceli bir rutin yaratabilirsiniz. Evinizi az eforla temiz tutmanın başka zekice yolları için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Yeni görevler verin

Çocuğunuzun hayatındaki daha büyük bir yatağa geçmek ve yeni bir kitaplık almak gibi odalarını temiz tutmalarını sağlayacak dönüm noktalarını, onlara daha fazla sorumluluk vermek için değerlendirin. Kendi düzenlerini kuracakları özel masalarını ve raflarını seçerken çocuklarınızın tercihlerini göz önüne alın. Bu yeni mobilyalarını temiz ve derli tutmanın onların sorumluluğu olduğunu hatırlatın.

Evcil-hayvan bakım alışkanlıkları edindirin

Belli zamanlarda evcil hayvanlarınızın bakım görevlerinin paylaşımları için anlaşın. Bunu cumartesi sabahı gibi bir zaman da yapabilirsiniz, hafta ortası aile etkinliğiniz olarak da – ama bu rutine uyun, en küçük çocuğunuz bile dâhil olacak şekilde sorumluluk verin.

Evcil hayvanların tabaklarını yıkamaktan, yerdeki tüyleri temizlemeye kadar yaşlarına uygun birçok görev verebilirsiniz. Bırakın çocukların kullanımına uygun Febreze Hava Ferahlarıcı Sprey ile eve hoş bir hava katsınlar ve evcil hayvan kokusu ortadan kalksın.

Kendi görevlerini seçmelerine izin verin

Tüm işleri sıralayın ve yapacakları işi seçmelerini isteyin. Bu görev listesi okul çantalarını düzenlemekten köpekleri günlük yürüyüşe çıkarmaya, yerleri silmekten sofrayı hazırlamaya kadar uzanabilir.

Yaptıkları her işe bir ‘değer’ biçin ve bu değer karşılığında onları ödüllendirin – bu ödül yatma saatini biraz ileriye çekmekten harçlıklarına zam yapmaya kadar değişkenlik gösterebilir, derecelendirilebilir. Büyük ihtimalle yüksek değerli işleri yaptırmakta zorluk çekmeyeceksiniz!

Her annenin çocuklarına ev işi yaptırmak için bir ipucu mutlaka vardır. Sizin annelere verebileceğiniz önerileriniz neler?

0

Yorum ekle

İlginizi çekebilecek içerikler

Çerez Onayı