Çocuklarınızı ev işlerine destek olmaya teşvik edin

Ev
10/09/2020
Ev işi yapmayı kimse sevmez. Peki ya sizce? Eğlenceli stratejilerle çocuklarınızı size ev işlerinde destek olmaya alıştırabilirsiniz.

Fairy Hepsiburada Hediye Çeki
Ev işi yapmak birçok ailede neredeyse bir gelenektir. Ev işleri, çocukların sorumluluk bilincine sahip olmalarına yardımcı olur ve ev işlerini paylaşmalarıyla sizin yükünüzü hafifletir.

Odalarını toplamaktan evcil hayvanlarına bakmaya kadar, çocuklarımızın günlük ev işlerinden koşarak uzaklaşacakları bir gerçek. Birkaç taktikle onların size yardım etmesini sağlayabilirsiniz. Verdiğiniz sorumluluk hissinden mutlu olmakla kalmayıp eğlenebilirler bile!

Çocukların yaşına uygun ev işleri

Çocuğunuz düşündüğünüzden daha fazlasını yapabilir. Ayrıca karmaşık bir bilgisayar oyununda ustalaşmış bir çocuğun bulaşık makinesini kolayca çalıştırabileceğini unutmayın.

Genel olarak, okul öncesi çocuklar bir veya iki basit ve tek adımlı veya iki adımlı işi halledebilirler. Daha büyük çocuklar daha fazlasını da becerebilir. İşte yaşa göre çocukların yapabilecekleri ev işleri:

Çocuklar evde hangi işleri yapabilir?

2 ila 3 yaş arası çocuklar için ev işleri

 • Oyuncakları toplayabilir
 • Evcil hayvanın yemek kabını doldurabilir
 • Kıyafetleri sepete koyabilir
 • Dökülenleri silebilir
 • Toz alabilir
 • Kitapları ve dergileri bir araya getirebilir

4-5 yaş arası çocuklar için ev işleri

Yukarıdaki işlerden herhangi biri, ayrıca:

 • Yatağını yapabilir veya toplayabilir
 • Çöp poşetlerini sepete yerleştirebilir
 • Bahçeniz varsa yabani otları temizleyebilir
 • Kırıntıları toplamak için el süpürgesi kullanabilir
 • Çiçekleri sulayabilir
 • Bulaşık makinesinden bulaşıkları boşaltabilir
 • Bulaşık makinesine Fairy Platinum kapsülleri yerleştirebilir
 • Lavaboda kırılmayacak plastik bulaşıkları yıkayabilir

6-7 yaş arası çocuklar için ev işleri

Yukarıdaki işlerden herhangi biri, ayrıca:

 • Çamaşırları askının alt kısmına asabilir
 • Yerleri çalı süpürgesi ile süpürebilir
 • Masaların üzerini silebilir
 • Öğle yemeği hazırlamaya ve paketlemeye yardımcı olabilir
 • Yatak odasını düzenli tutabilir

8-9 yaş arası çocuklar için ev işleri

Yukarıdaki işlerden herhangi biri, ayrıca:

 • Bulaşık makinesini doldurabilir
 • Tabaklarını mutfağa geri götürebilir
 • Elektrik süpürgesi kullanabilir
 • Akşam yemeğine yardım edebilir
 • Kendi atıştırmalıklarını yapabilir
 • Yemeklerden sonra masayı toplayabilir
 • Kendi çamaşırlarınızı kaldırabilir
 • Düğme dikebilir
 • Kendi kahvaltısını hazırlayabilir
 • Sebzeleri soyabilir
 • Tost gibi basit yiyecekler pişirebilir
 • Yerleri paspas ile silebilir
 • Evcil hayvanınızı yürüyüşe çıkarabilir


İşler ev işi yapmaya geldiğinde kaçınılması gerekenler

Mükemmellikte ısrar etmeyin. Kimse mükemmel değildir ve çocuklarınızın ev işlerini ‘ne kadar iyi yaptıkları’ konusunda daha rahat bir yaklaşıma sahip olmanız daha iyidir. Aksi takdirde sizinle mücadele ederler ve ev işi yapmaktan kaçınırlar. Onları ne kadar iyi yaptıkları konusunda teşvik etmeli, yaptıkları bir şeyi düzeltmeye çalışmamalısınız.

Küçük yaşta alıştırın. Çocuğunuzun çok küçük olduğunu düşünebilirsiniz. Ama çocuklarınız sandığınızdan daha yeteneklidir. Çocukların erken bir aşamada pek çok ev işini yapabilirler. Örneğin, çamaşırları yıkamak veya akşam yemeğinden sonra temizlik yapmak. Anneler genellikle çocuklarına kıyamadığında, uzun süre ev işi yaptırmak konusunda tereddüt ederler ve sonunda çocuk büyüdüğünde ev işi yapmak istemez, çünkü alışmamış ve deneyimlememiştir. Ancak küçük yaşta yaparak öğrenebilirler.

Övgü konusunda cimri davranmayın. Çocuğunuz evi temizleme konusunda hevesliyse hemen övgüler yağdırmaya başlayın, iş bitene kadar beklemeyin. Görev devam ederken onu övmeye devam edin ve cesaretlendirin. Özellikle küçük çocuklarla olumlu bir ivme oluşturması açısından övgü çok önemlidir.

Tutarsız olmayın. Çocuklarınızın düzenli olarak takip etmeleri gereken bir temizlik ve toplama rutini varsa, onun için bu tür işleri devralmayın. Hep onun yapmasını bekleyin.

Oyun haline getirin. Çocuklarınız ellerinde oyuncaklarla koşuştururken bir gün onların evi toplayabileceğini hayal etmek zor ama onlara evi derli toplu tutmayı öğretmek o kadar da zor değil. İşin aslı şu ki çocukluk çağı çocukları ev işlerine dâhil etmek için ideal bir zaman dilimi. Ortalık toplamayı olabildiğince eğlenceli yapın – oyuncaklarını renklerine göre sınıflandırıp kaldırmak ve gümüş ya da altın, yıldız ödüllü oyuncak kaldırma yarışları düzenlemek gibi.

Bu sayede ortalık toplama kısmı oyunun kendisi olur. Ayrıca iki yaşlarından itibaren onları yemek yapma sürecine de dâhil edebilirsiniz, üstelik ödül olarak da onlara bulaşık yıkatabilirsiniz – su ve baloncuklarla oynamak onlara çok eğlenceli gelecektir. Normalden biraz daha uzun sürebilir fakat bu yolla ileride evi uzun yıllar temiz tutacak eğlenceli bir rutin yaratabilirsiniz. 

Yeni görevler verin Çocuğunuzun hayatındaki daha büyük bir yatağa geçmek ve yeni bir kitaplık almak gibi odalarını temiz tutmalarını sağlayacak dönüm noktalarını, onlara daha fazla sorumluluk vermek için değerlendirin. Kendi düzenlerini kuracakları özel masalarını ve raflarını seçerken çocuklarınızın tercihlerini göz önüne alın. Bu yeni mobilyalarını temiz ve derli tutmanın onların sorumluluğu olduğunu hatırlatın.

Evcil-hayvan bakım alışkanlıkları edindirin. Belli zamanlarda evcil hayvanlarınızın bakım görevlerinin paylaşımları için anlaşın. Bunu cumartesi sabahı gibi bir zaman da yapabilirsiniz, hafta ortası aile etkinliğiniz olarak da – ama bu rutine uyun, en küçük çocuğunuz bile dâhil olacak şekilde sorumluluk verin.

Evcil hayvanların tabaklarını yıkamaktan, yerdeki tüyleri temizlemeye kadar yaşlarına uygun birçok görev verebilirsiniz.

Kendi görevlerini seçmelerine izin verin. Tüm işleri sıralayın ve yapacakları işi seçmelerini isteyin. Bu görev listesi okul çantalarını düzenlemekten köpekleri günlük yürüyüşe çıkarmaya, yerleri silmekten sofrayı hazırlamaya kadar uzanabilir.

Yaptıkları her işe bir ‘değer’ biçin. Bu değer karşılığında onları ödüllendirin – bu ödül yatma saatini biraz ileriye çekmekten harçlıklarına zam yapmaya kadar değişkenlik gösterebilir, derecelendirilebilir. Büyük ihtimalle yüksek değerli işleri yaptırmakta zorluk çekmeyeceksiniz!

Odalarını toplamaktan evcil hayvanlarına bakmaya kadar, çocuklarımızın günlük ev işlerinden koşarak uzaklaşacakları bir gerçek. Birkaç taktikle onların size yardım etmesini sağlayabilirsiniz. Verdiğiniz sorumluluk hissinden mutlu olmakla kalmayıp eğlenebilirler bile!

Genç yaşta başlayın ve oyun haline getirin

Çocuklarınız ellerinde oyuncaklarla koşuştururken bir gün onların evi toplayabileceğini hayal etmek zor ama onlara evi derli toplu tutmayı öğretmek o kadar da zor değil. İşin aslı şu ki çocukluk çağı çocukları ev işlerine dâhil etmek için ideal bir zaman dilimi. Ortalık toplamayı olabildiğince eğlenceli yapın – oyuncaklarını renklerine göre sınıflandırıp kaldırmak ve gümüş ya da altın, yıldız ödüllü oyuncak kaldırma yarışları düzenlemek gibi.

Bu sayede ortalık toplama kısmı oyunun kendisi olur. Ayrıca iki yaşlarından itibaren onları yemek yapma sürecine de dâhil edebilirsiniz, üstelik ödül olarak da onlara bulaşık yıkatabilirsiniz – su ve baloncuklarla oynamak onlara çok eğlenceli gelecektir. Normalden biraz daha uzun sürebilir fakat bu yolla ileride evi uzun yıllar temiz tutacak eğlenceli bir rutin yaratabilirsiniz.

Yeni görevler verin

Çocuğunuzun hayatındaki daha büyük bir yatağa geçmek ve yeni bir kitaplık almak gibi odalarını temiz tutmalarını sağlayacak dönüm noktalarını, onlara daha fazla sorumluluk vermek için değerlendirin. Kendi düzenlerini kuracakları özel masalarını ve raflarını seçerken çocuklarınızın tercihlerini göz önüne alın. Bu yeni mobilyalarını temiz ve derli tutmanın onların sorumluluğu olduğunu hatırlatın.

Evcil-hayvan bakım alışkanlıkları edindirin

Belli zamanlarda evcil hayvanlarınızın bakım görevlerinin paylaşımları için anlaşın. Bunu cumartesi sabahı gibi bir zaman da yapabilirsiniz, hafta ortası aile etkinliğiniz olarak da – ama bu rutine uyun, en küçük çocuğunuz bile dâhil olacak şekilde sorumluluk verin. Evcil hayvanların tabaklarını yıkamaktan, yerdeki tüyleri temizlemeye kadar yaşlarına uygun birçok görev verebilirsiniz.

Kendi görevlerini seçmelerine izin verin

Tüm işleri sıralayın ve yapacakları işi seçmelerini isteyin. Bu görev listesi okul çantalarını düzenlemekten köpekleri günlük yürüyüşe çıkarmaya, yerleri silmekten sofrayı hazırlamaya kadar uzanabilir.

Yaptıkları her işe bir ‘değer’ biçin ve bu değer karşılığında onları ödüllendirin – bu ödül yatma saatini biraz ileriye çekmekten harçlıklarına zam yapmaya kadar değişkenlik gösterebilir, derecelendirilebilir. Büyük ihtimalle yüksek değerli işleri yaptırmakta zorluk çekmeyeceksiniz!

Her annenin çocuklarına ev işi yaptırmak için bir ipucu mutlaka vardır. Sizin annelere verebileceğiniz önerileriniz neler?