Çamaşır yıkamada pazarlama stratejisi

Ev
4/02/2020
Beş yaşındaki küçük kız eşyalarını topluyordu.

Beş yaşındaki küçük kız eşyalarını topluyordu. Oturma odasını yürüyerek geçip, beyaz giysilerini banyoya taşıyor, varış noktası olarak çamaşır makinesini hedefliyor ve nazikçe ama kararlı bir şekilde tüm kar beyazı, ütülü ve temiz giysilerini makinenin içine koyuyordu.

Aile üyeleri bu süreci dikkatle izliyordu. Gerçekten onları yıkamak mı istiyordu? Aileme sürekli kıyafetlerini kaldırmaları -temizleri dolaplarına, diğerlerini çamaşır sepetine- için yalvardığımdan, sürekli ettiğim şikayetlerin en sonunda onun üzerinde bir etkisi olduğunu düşündüm. Belki de isteğimi yerine getiriyordu.

"Ne yapıyorsun?" diye sordu erkek kardeşi, sesinde bir parça endişeyle.

Durup ellerini beline koydu ve açıklamaya başladı (erkek kardeşine göre buna ilgi göstermeliydi çünkü bir konuşma yapacağını biliyordu):

- Elbiselerimi sevmiyorum. Pembe olmalarını istiyorum. Bizim gruptaki Ayşe'nin tüm giysileri pembe, benim ise hiç yok. Ayşe dünyanın en iyi annesine sahip olduğunu söylüyor ve bir de sihir yapabilen bir çamaşır makineleri var. Beyaz kıyafetleri pembe çıkarıyormuş. Sanırım bizim çamaşır makinemiz de sihirli, o yüzden elbiselerimi içine koydum ve sihirli sözleri söyledim. Biliyorum, şimdi hepsi pembe olacak. Ama Ayşe bunun sadece beyaz elbiselerde işe yaradığını söyledi.

Sonra gidip beyaz bornozunu aldı ve banyoya yolculuğuna devam etti.

- "Anne," dedi oğlum. "Galiba ona Ayşe'nin annesinin bir çamaşır kraliçesi değil, daha çok bir pazarlama uzmanı olduğunu söylemelisin. İnanılır gibi değil! Beyaz ve kırmızı kıyafetleri bir arada yıkamayı bile kâra dönüştürebiliyor."

- "Sanmıyorum. Sanırım ondan ders almalıyım," diye gülümseyerek cevaplarken, bir yandan da kocamın dün kazayla çamaşırlarla birlikte yıkanan cep telefonu için bu öyküyü kullanabileceğimi düşünüyordum. Harika bir fikir bulmuştu!

En nihayetinde bu tuhaf hikaye, kızımla birlikte çamaşır yıkamaya başlamamız için harika bir fırsat oldu. Önce en temel konulardan başladık; neden beyazları ve renklileri birbirinden ayırmak ve her zaman deterjan olarak Ariel, leke çıkarıcı olarak da Ariel Professional kullanmak bu kadar önemlidir?