Çamaşır neden kadın işi olsun? Babalar #YüküPaylaşmakGerek

Bütün Avrupa'da kadınlar, erkeklerden iki kat fazla ev işi yapıyor. Bu işlerden biri de çamaşır. Ariel olarak biz bu durumun değişmesi gerektiğini düşünüyoruz ve erkeklere #YüküPaylaşmakGerek diyoruz. Umut ediyoruz ki değişimde bizim de payımız olur.

Değişim çoktan başladı

Yükü Paylaşın projesi geçen yıl Hindistan'da başladı ve 1.5 milyondan fazla erkek, kadınların sorumluluklarını paylaşmak için harekete geçti. Kadınların çamaşır yıkama sorumluluğunu tek başlarına taşımamaları gerektiğini dünyaya göstermek istiyorlardı. Kadın ve erkeği evde eşitlemek için çıktığımız yolun yalnızca başlangıcıydı bu proje. Bugün artık dünyanın her yerinde harekete geçebiliriz.

Anne ve baba ev işlerini paylaşıyor

Ariel Yükü Paylaşmak Gerek
Her üç çocuktan biri ev işlerinin anneye ait bir görev olduğuna inanıyor.

Ebeveynler olarak gelecek kuşakların ev işleri konusundaki düşüncelerini ve davranışlarını değiştirmek de bizim görevimiz. Sürekli annelerini çamaşır yıkarken gören çocuklar için bu iş gündelik hayat gerçekliğinin bir parçası haline geliyor. Ve bu yüzden çamaşır yıkamak kolayca annenin sorumluluğuymuş gibi görülebiliyor. Çocuklar izleyerek öğreniyorlar ve aile içindeki eşitsizliği de evde edindikleri tecrübeyle benimsiyorlar. Eğer babaları asla çamaşır işlerine karışmıyorsa, onlar da bunun kendi üzerlerine vazife olmadığına inanıyorlar. Kadın ve erkek arasındaki eşitsizlik de işte böyle kökleşiyor.

Küçük bir değişiklik büyük bir fark yaratabilir

Baba kızına bir özür mektubu bırakıyor. Çünkü çocuklarına iyi örnek olamadığını düşünüyor. Keşke nasıl fark yaratabileceğini bilse, çünkü küçücük bir değişiklik iyi bir başlangıç olabilir.

Bu küçük adımlarla yalnızca evdeki sorumlulukları paylaşmakla kalmaz, aynı zamanda çocuklarınıza takip edebilecekleri iyi bir örnek de olursunuz. İzleyen herkesin içini ısıtan bu videoda olduğu gibi gurur duyulacak bir baba olmak için çok geç olduğunu düşünmüyorsanız, aileniz için de çok geç değildir.

Hindistan'da yaşayan bir buçuk milyon erkek ev işlerini eşleriyle paylaşarak fark yarattılar. İlk bakışta göze yeterince büyük bir hareket gibi görünmeyebilir fakat Facebook'ta geniş yankı buldu ve eşitlik savunucusu Sheryl Sandberg konuyla ilgili şunu söyledi:

“Gerçek kazanım basmakalıp fikirleri değiştirmeleri oldu ve böylece bize daha eşitlikçi bir dünyanın hepimiz için daha iyi olacağını gösterdiler.”

Kadınlar kadın işleri hakkında ne diyor?

Peki, çamaşır gerçekten kadın işi mi? Hayır, herkesin işi. Yemek yapmak da herkesin işi. Çalışmak hepimizin sorumluluğu. Dünya giderek daha eşitlikçi bir yer haline geliyor. Hadi o zaman, eşitlikçiliği ailemizde de hayata geçirelim. 

 

Çamaşır neden kadın işi olsun? Babalar #YüküPaylaşmakGerek