Alerjiyi engellemenin 5 yolu

Ev
27/05/2019
Aşağıdaki ipuçlarını kullanarak mevsim geçişlerinde alerjiye karşı önlem alabilirsiniz.

Şiddetli alerji son derece rahatsız edici bir durumdur. Sizi birçok işi yağmaktan alıkoyabilir. Aşağıdaki ipuçlarıyla burun akması, öksürük ve göz akıntısı gibi belirtilerden kurtulabilirsiniz.

1. Sabahları evde geçirin

Hava soğumaya başladıkça, özellikle mevsim geçişlerinde polenlerden kaçmak için vaktiniz varsa sabahları evde zaman geçirmek daha iyi bir fikir olacaktır. Polenler sabah 10 ile öğlen 12 arasında çok yoğun olur. Bu sebeple işe gitmiyorsanız, dışarıya öğlenden sonra çıkın.

2. Yatağa girmeden önce duş alın

Birçok insan duşu sabah alır fakat yatmadan önce almak alerjik bünyeler için daha iyidir çünkü saç ve deri alerjenleri çeker. Dışarıdaki tozu, poleni, küfü çeker. Gece hapşırıkla uyanmanıza sebep olabilir.

3. Temizlik konusunda dikkatli olun

Alerjiniz varsa, öncelikle nevresimlerinizi değiştirmek için bir haftadan fazla beklemeyin. Nevresimler çok fazla toz ve bakteri tutar. Ev içinde alerjiden uzak durmanız için ipuçlarımız şöyle:

• Çarşafı ve yastık kılıflarını sıkça değiştirin.

• Yıkaması zor yerlerde Febreze Kumaş Ferahlatıcı kullanın. Mesela koltuk kılıfları, evcil hayvanınızın yattığı yer, oyuncaklar, spor çantası gibi. Febreze ile alerjenleri %95’e kadar bastırabilirsiniz.

• Birkaç günde bir yerleri hızlıca silin.

Febreze ürünlerine göz atın!

4. Atıştırmalıklarınıza dikkat edin

Bazı kuruyemiş, sebze ve meyvelerin kabuklarında bulunan maddeler polen taklidi yapabilir. Özellikle mevsim geçişlerinde muz, kavun, salatalık, kabak ve ay çekirdeği bu özelliğe sahiptir. Mevsim alerjileriniz ortaya çıktığında bu gıdalardan kaçının.

5. Termostat kullanın

Evinizdeki hava 20°C dereceyi ve nem %50’yi aştığında eviniz ev tozu akarına müsait hale gelir. Evinizin ısısı ve nemini bu miktarların altında tutun.

Diğer temizlik önerilerimizle ilgili makalelerimize de göz atın. Haftalık ev temizliği ipuçlarımızı keşfedin!

Sizin alerjiyle başa çıkma ipuçlarınız var mı? Diğer üyelerimizle de paylaşın.