Mutfak için duvar sanatı

Ev
9/11/2018
Yemek pişirirken de stil sahibi olmak için bu 13 dekorasyon önerisine kulak verin!

Mutfak duvarlarınız için ilham verici dekorasyon fikrine mi ihtiyacınız var? Bir sonraki yemeğinizi daha bir şevkle hazırlamanızı sağlayacak bir manzara yaratın. Mutfak dekorasyonunda sınır yok. Azıcık hayal gücü ve çabayla yemek pişirme becerilerinizin yanında stilinizi de yansıtabilirsiniz. Başlamadan önce büyüleyici ve yaratıcı önerilerimize göz atın:

1. Resimler ve fotoğraflar

Sebze ve meyve resimleri harika seçimlerdir. Ünlü fotoğrafçıların çektiklerinin ya da ressamların eserlerinin bir kopyası iş görür. Bunları müzelerde, hediyelik eşya dükkanlarında bulabilir, online olarak satın alabilirsiniz.

2. Gezi görselleri

Zengin yemek kültürüne sahip ülkelerin fotoğraflarına ne dersiniz? Fransa, İtalya ya da Tayland? Egzotik çiftlikler, kurumuş ve baş aşağı duran ahtapotlar, bereketli üzüm bağları... Konular sınırsız. Son bir kişisel dokunuş için beğendiğiniz fotoğrafları çerçeveletilmeyi unutmayın.

3. Aile fotoğrafları

Aile kutlamalarına ait canlı fotoğraflar ekleyebilirsiniz. Bu fotoğrafları bir araya getirip kolaj yapabilirsiniz. Oğlunuzun doğum gününde mumları üflerken çekilmiş fotoğrafı, Yeni Yıl’a girerken çekilmiş tüm ailenin bir arada olduğu bir fotoğraf gibi... En güçlü mesaja sahip fotoğrafı merkeze alarak, etrafına farklı şekillerde başka fotoğraflar yerleştirebilirsiniz.

4. Menüler

Vintage menüler bulup bunları çerçeveletebilirsiniz. Bit pazarında, sahaflarda bu tür şeyler bulmanız muhtemel. Eğer sevdiğiniz bir restoranın yeni ya da eski menüsünü beğeniyorsanız, bir kopyasını isteyin. Sonra da şeflerinden bir imzayla menüye son dokunuşu yapın!

5. Vintage mutfak gereçleri

İkinci el dükkanlarına koşun ve vintage mutfak gereçleri arayışınıza başlayın. Eski tip çırpma aleti, manuel yumurta karıştırıcı, bakır kek kapları, geometrik tabaklar...

6. Seramik karolar, porselen tabaklar

Dekoratif karolar ve tabaklar desen konusunda oldukça zengin. Meyveler, sebzeler, soyut ya da geometrik desenler. Latin esintili tasarımlar da canlı renkleri ve sıra dışı desenleriyle hoş duracaktır.

7. Koleksiyonunuz

Tuzluk ve biberlik, sıra dışı çaydanlık, minik vintage aletler... Böyle şeyler topluyor musunuz? Mutfağa Retro bir hava katmak için antik bir meyve sıkacağını, eski ve havalı bir tost makinesini tezgahta tutun. Muhakkak bir sohbete malzeme olacaklardır.

8. Kurutulmuş çiçekler, baharatlar, biberler

Sarımsakları, kırmızı biberleri, kurutulmuş kekiği ya da çiçekleri duvara ya da kapıya asabilirsiniz. Mutfağınıza hem karakter hem de aroma katacaklar. Ayrıca lazım olduğunda kolayca bulabileceksiniz.

9. Büyük kaşıklar, çatallar

Büyük boy tahta çatal ve kaşıkları görünür bir yerde tutun. Bir arada ya da tek başına çok hoş görünecekler.

10. Su şişesinden vazo

Yeşil ya da şeffaf eski su şişelerini bir vida ya da çivi üzerine tutturduğunuz kalın tellere bağlayın. Her birine tek bir çiçek yerleştirin. Hem sade hem hoş...

11. Tablolar

Retro baskı meyve, sebze dönemlerini gösteren tablolar bulun. Şarap çeşitlerini anlatan bir infografik ekleyin.

12. Tarifler ve kitaplar

Egzotik, sıra dışı, ayrıca yapması da biraz meşakkatli bir tarifi keşfedin. Görsel olarak ilgi çekici bir yazı karakteriyle tekrar yazın. Dokulu bir kağıda bastırarak çerçeveletin. İşte harika bir duvar süsü! Artık hiçbir yerde bulunmayan eski bir yemek kitabı bulduysanız, hem dekor olarak hem de gerektiğinde kullanmak üzere tezgaha yerleştirin. 

13. Seçici davranın

Duvarlarda eski film posterleri kullanabilirsiniz. Kendinizi konusu yemek ve pişirmek olan filmlerle sınırlamak zorunda değilsiniz. Ayrıca cam, metal ya da ahşap heykelcikler kullanabilirsiniz.

Tüm bu denemeleri yaparken iştahınızın sizi yönlendirmesine izin verin.