Evinizi kiraya vermeden önce güzelleştirmeye ne dersiniz?

Ev
28/02/2020
Bu sekiz öneriyle yeni kiracılarınız için evinizi hazırlayın. İster temelli isterse geçici bir süre için kiraya veriyor olun, birazcık hazırlık yapmak hem siz hem de kiracınız için iyi bir hareket olacak. Bu büyük karar birkaç soruna parmak basmayı gerektiriyor.

Eviniz kiralamaya uygun mu? Belki siz gürültülü buzdolabınıza, gıcırdayan pencerenize ya da duvarlardaki lekelere alıştınız ama kiracı bunlardan hoşlanmayabilir. İşte size düzeltmek için harika bir fırsat.

Evinizden gelir elde etmek çok güzel bir fikir ama biraz da masraflı. Değiştirilmesi gerekenlerin listesini yapın. Küveti duşakabinle mi değiştirmeli? Yeni ev aletlerine ihtiyaç var mı?

Evinizi birazcık yenilemek yüksek rekabetin olduğu emlak piyasasında sizi ön sıralara taşıyabilir. İster mobilyalı ister mobilyasız kiralıyor olun, evinizi daha cazip, güvenli ve çekici hale getirmeniz için hazırladığımız listeye göz atın! Sonuçta kimse gecenin üçünde kırılmış bir lavabo yüzünden rahatsız edilmek istemez...

Önceliklerinize odaklanın

Evinizi elden geçirecekseniz önce en ön plandaki konuya odaklanın. Temizlik! Kıyı bucak bir temizlik yaparak her şeyin tertemiz olduğundan emin olun.

İşte yapılacakların listesi:

  • Borular, değiştirilmesi gereken kablolar
  • Boya (Yeni boyanmış bir ev her zaman ışıldar)
  • Yerler (Cila yapın, halıları derinlemesine temizleyin, paspasları değiştirin)
  • Tüm tozlu bölgeleri temizleyin

Daha ekonomik çözümleri tercih edin

Su ve elektrik için zamandan ve paradan kazanacağınız çözümlere yönelin. Daha az elektrik harcayan LED’ler ya da uzun ömürlü ampuller gibi.

Mutfak

Eğer beyaz eşyaları değiştirecekseniz daha az elektrik ve su harcayanları tercih edin. Beyaz eşyanın ömrü ortalama 14 yıldır (buzdolabı, çamaşır makinesi gibi). Bulaşık makinesi 12 yıl ancak dayanırken gazlı ocaklar 19 yıl gider. Eğer ürünleri satın almanızın üzerinden bu kadar vakit geçmişse değiştirin. Tezgah üstleri çatlak ya da kırıksa yenileyin. Mutfak lavabosunu da yenilemek iyi ve hijyenik bir çözüm olabilir. Ayrıca dolap kulplarını değiştirerek hem ucuz hem yeni ve güzel bir görünüm elde edebilirsiniz.

Banyo

Banyoda mutlaka havalandırma olsun. Ayrıca sifonu da ekonomik bir modelle değiştirebilirsiniz. Küvet mi yoksa duşakabin mi sizin kararınız. Eğer iki tane banyo varsa zeminle aynı hizadaki  son model duşlar hoş durabilir. Duş başlığını yağmur başlıklarıyla değiştirebilir ve elle tutulan kısmına masaj başlığı ekleyebilirsiniz. Duş perdesi yerine şeffaf cam kullanmak şık bir çözüm olabilir. 

Yatak odaları

Görünmesi hoş olmayan kaloriferlerin üzerine kapak yaptırarak ekstra bir raf kazanabilirsiniz. Jaluzileri, ışık almayan perdelerle değiştirin. Dolapları raflarla, askılıkları da ilave bir askıyla destekleyerek alan kazanın.

Yaşam alanları

Yeni elektrik prizleri ya da uzatmalar ekleyin. Uydu anteni, telefon ve internet girişi gibi teknoloji dostu bir eviniz olsun.

Dış alanlar

Bahçeniz yoksa bile cam kenarına renkli çiçeklerle dolu saksılar ekleyebilirsiniz. Yine bahçeye ya da saksıların içine güneş enerjisiyle çalışan ışıklandırmalardan koyabilirsiniz. Bahçeniz varsa duvarlarını temizleyin ya da boyayın.

Yasal konular

Ev için yaptırdığınız sigortayı kiracıları da herhangi bir zarara karşı koruyacak şekilde değiştirmeli misiniz? Uzmanlarla görüşerek evinizin elektrik ve su tesisatının güvenli olduğundan emin olun. Ayrıca emlakçıya verecek misiniz yoksa kendiniz mi kiralayacaksınız karar verin. Şimdi eviniz hazır, siz ev sahibi olmaya hazır mısınız?