Dekorasyonda Renkleri Nasıl Kullanmalısınız?

Ev
10/12/2019
En güçlü dekoratif unsurlardan birini kombine etmek için renk yelpazesinin nasıl kullanılacağını bilmenizde yarar var.

Bilimin kurucularından Sir Isaac Newton, saf bir beyaz ışığı cam bir prizma içinde parlatarak kırmızıdan, turuncuya, sarıya, yeşil, mavi ve mora giden renklerin oluşturduğu sürekli bir kuşak keşfetmiştir. Yakaladığı görüntü, minyatür bir gökkuşağıdır ve doğanın kendi renk akışıdır. 

Dünyamız, renklerin ve renk tonlarının yelpazesine sahip dev bir renk paleti gibidir. Bundan dolayı moda danışmanları bile yalnızca saç ve cilt renginize bakarak hangi rengin karakterinizle uyumlu olduğunu söyleyebilmektedir. Evimizde kullanadığımız renkler de ruh halimizi doğrudan etkiler. Peki, hayatımızın her alanında bu kadar etkili olan renkleri evinizde ‘doğru' şekilde kullanmaya ne dersiniz?

Mavinin sakinleştirici bir etkisi olduğu, bundan dolayı yatak odası için mükemmel olduğu;

Sarının güneşe çok benzer bir şekilde canlılık kazandırdığı ve banyo için ideal olduğu;

Kırmızının tutkulu bir renk olduğu ve vurgu için kullanılan en iyi renk olduğu söylenir.

Bu, renk şemalarınızın seçimine ilişkin bir başlangıçtır; ancak, renkleri nasıl kombine edersiniz? Bazen sevdiğiniz rengi kullanmaya hevesli olursunuz; ancak, onu ne ile karıştıracağınızı bilemezsiniz ya da söz konusu rengin açık tonunu mu yoksa koyu tonunu mu deneyeceğinize karar veremezsiniz. İşte bu durumda renk yelpazesi harika bir dekorasyon aracı olarak size yardımcı olabilir. 


Renk Yelpazesi

Genellikle bir daire üzerinde düzenlenmiş 12 rengi gösteren renk yelpazesi, renk karışımını bir spektrum yoluyla açıklar.Üç renk seti birbiri ile bağlantılıdır:  

Temel Renkler: Kırmızı, sarı ve mavi yelpazenin temel renkleridir. Bunlar saf renklerdir ve karışım yoluyla elde edilemezler.
İkincil Renkler: Temel renklerin eşit parçalar halinde karıştırılmasından elde edilirler: Turuncu= Kırmızı + Sarı, Yeşil= Mavi + Sarı, Mor= Mavi + Kırmızı.
Üçüncül Renkler: Temel renklerin ve ikincil renklerin karışımından elde edilirler. 

Başarılı bir renk kartelası aynı zamanda insanları rahat hissettirmelidir.

Kombinasyonlar

Tek renk uyumu nedir?
Aynı rengin farklı yoğunluklarını içeren bir renk kombinasyonudur.
Morun çeşitli tonlarını sağlamak için morun en doğru formu olarak eflatuna beyaz eklenerek açık bir ton elde edilebilir ya da siyah eklenerek koyu bir ton elde edilebilir. Aynı rengin farklı tonlarını kombine etmek, size tek renkli bir kartela sunar.

Yakın renk uyumu nedir?
Renk yelpazesinde yan yana bulunan renklerden elde edilen uyumdur.
Bu renkler, yakın renk uyumunu meydana getirir.

Tamamlayıcı renk kartelası nedir?
Renkler renk yelpazesinde birbirlerine karşıt konumda ise, tamamlayıcı olarak adlandırılır.
Renk yelpazesinde turuncu, mavinin tamamlayıcısıdır. Birlikte kullanıldıklarında birisi soğuk diğer ise sıcak renk olduğu için birbirini dengeler, ancak ikisi de aynı yoğunlukta olacaktır. Mor sarının, yeşil ise kırmızının tamamlayıcısıdır. 

Üçlü renk kartelası nedir?
Bu renkler renk yelpazesinde bir üçgen oluşturur.