Çocuğunuzun odasını farklılaştırın!

Ev
29/11/2019
Çocuk Odaları İçin Dekorasyon Fikirleri

Çocuğunuz odasından sıkıldı ve biraz değişiklik istiyor. Takımı komple değiştirecek durumunuz olmayabilir. Ama sorun değil çünkü küçük dokunuşlarla çocuğunuzun odasını farklılaştırmanız mümkün. Nasıl mı?

  • Adım: Çocuğunuzla birlikte bir konsept belirleyin. Tuttuğu takımdan hoşlandığı çizgi film karakterlerine kadar pek çok şey size yol gösterebilir konsepti belirlerken. Tabii kişiliği de öyle. Odasını bir masal prensesinin odasına, bir yarış pistine veya deniz altına dönüştürebilirsiniz. Bu önemli kararı verdikten sonra dekorasyon dergilerini karıştırıp, web sitelerini ve blog'ları inceleyip notlar alın. Dekorasyon trendlerini de göz önünde bulundurun. Son olarak ihtiyaç listenizi belirleyin.
  • Adım: Çocuğunuzun odasındaki en etkili değişikliklerden biri duvar boyasının rengini değiştirmek olacaktır. Tüm duvarların rengini değiştiremiyorsanız tek bir duvarı, diğer duvarların tam zıttı bir renge boyayabilir veya ilginç desenli ve konseptinize uyacak bir duvar kağıdından faydalanabilirsiniz. Her iki durumda da bu işlemleri çocuğunuzla birlikte yapın. Duvarları birlikte boyayın veya kağıdı birlikte kaplayın. Bu işi bir keyfe ve paylaşım anına dönüştürün. Sıkı kurallarınızdan vazgeçip odanın kapısını da belirlediğiniz renkte boyayabilirsiniz.
  • Adım: Sıra geldi halı ve perdeye. Bunlar da odanın tüm havasını değiştirecek unsurlar. Yine konseptinize uygun renkte ve desende perdeler seçin. Pencerenin ölçüsünü alıp pazardan bile kumaş temin edebilirsiniz. Zaten son derece ekonomik perdeler de hazır olarak mevcut. Halıyı seçerken antialerjik olmasına dikkat edin. Bunun dışında çizgi karakterli veya sevdiği renkte yuvarlak halılar onu fazlasıyla mutlu edecektir.
  • Adım: Çocuğunuzun odasında yatak başı ve çalışma masası gibi mobilyalar eksikse bunları tamamlayın. Örneğin niye çit şeklinde bir yatak başı yapamayasınız? Büyük yapı marketlerde çok ekonomik fiyatlara boyasız çitler satılıyor, bunlardan alın. Ardından da istediğiniz renkte bir ahşap boyası seçin. Evet, yine keyifli bir boyama işlemi var sırada. Çit kuruduktan sonra yatağın başına yerleştirin. Odasında ayna varsa, bunu da farklı bir renge boyayabilirsiniz. Belki de odası küçük diye bugüne kadar bir çalışma masası almayı tercih etmediniz. Yapı marketlerde küçük de olsa bir ahşap malzeme kestirebilir, duvara monte ettirebilir, altına koyacağınız bir tutamaçla açılır kapanır bir çalışma masası yaratabilirsiniz.
  • Adım: Sıra geldi son dokunuşları yapmaya...Yeni bir nevresim takımı veya yatak örtüsü, belki cibinlik, neşeli bir avize, duvarları süslemek için küçük tablolar ve duvar sticker'ları; mobilyaları farklılaştırmak için mobilya sticker'larıyla çocuğunuzun odasına hayat katın. Süsleme için küçük bir öneri: Rengarenk parmak boyaları alın, ellerinize sürün ve ellerinizi beyaz kağıtlara bastırın. Sonra da el izlerinizden oluşan bu küçük tabloları duvara yapıştırın. Bu şekilde hem neşeli tablolar yaratmış, hem de unutulmaz bir anı elde etmiş olursunuz.