Bulaşık ve çamaşır makinesi seçerken dikkat edilecek noktalar

Ev
13/07/2021

SİZİ DOĞRU ÇAMAŞIR MAKİNESİNE GÖTÜRECEK 7 İPUCU

Hayatımızı kolaylaştıran ve aynı zamanda evlerimizin olmazsa olmazı ürünlerden biri de çamaşır makinesi. Zor olan şey ise doğru ve uygun çamaşır makinesini bulabilmek. Peki bu kadar makine arasından hangisini seçeceğinize neye göre karar vermelisiniz?

İşte bu yazımızda sizlere en uygun olan çamaşır makinesini seçebilmenizde yardımcı olacağız.

1. ÇAMAŞIR MAKİNENİZİN TİPİ

Öncelikle makinenizin hangi tipte bir makine olacağına karar vermelisiniz.

Klasik tip de diyebileceğimiz solo tip çamaşır makinesi mi yoksa çamaşırlarınızı hem yıkayan hem de kurutabilen, kurutmalı çamaşır makinesi mi alacaksınız, buna karar vermelisiniz.

2. KAPASİTE

Kapasite, makinenizin tek seferde yıkayabileceği maksimum çamaşır miktarını ifade eder.

5-6-7 kg kapasiteli çamaşır makineleri az miktarda çamaşır yıkayanlar, yalnız yaşayanlar, küçük aileler tarafından veya yazlık gibi az çamaşır kullanılan mekânlarda tercih edilir.

8-9 kg kapasiteli çamaşır makinelerini daha çok çocuklu aileler veya çok miktarda çamaşır yıkayanlar tercih etmelidir.

10-12 kg kapasiteli çamaşır makineleri ise geniş aileler ve tek seferde çok çamaşır yıkayanlar için ideal bir tercihtir.

3. DEVİR

Devir, çamaşır makinesi tamburunun dakikada en fazla kaç kez döndüğünü gösterir.

Devir sayısı arttıkça çamaşırlarınız makineden daha kuru çıkar. Çamaşırlarınızın ömrünü uzatmak için devir sayısını kumaş türlerine göre seçmelisiniz.

4. SES SEVİYESİ

Çamaşır makinelerinin etiketlerinde sıkma ses seviyesi yer almaktadır. Ses seviyesi ne kadar düşükse makineniz o kadar sessiz çalışır.

5. ENERJİ VE SU TÜKETİMİ

Makinenizin enerji sınıfı ne kadar iyiyse o kadar para tasarrufu sağlayacak ve doğanın korunmasına da o oranda katkıda bulunacaksınız demektir.

6. PROGRAMLAR

Yaşam tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza göre, alacağınız çamaşır makinesinin program seçeneklerine dikkat etmelisiniz. Program seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar çamaşırların kirlilik seviyeleri ve çamaşır tipidir. Örneğin çok vaktiniz olmadığında, Vestel Çamaşır Makinelerinde bulunan hızlı 12 dk. programıyla gömleğinizi hızlıca yıkayabilirsiniz.

Ya da yine Vestel Çamaşır Makinelerinde bulunan özel leke fonksiyonuyla her programı aynı zamanda leke programına dönüştürerek zorlu lekelerden zahmetsizce kurtulabilirsiniz.

Inverter Motor Teknolojisi: Sessizlik ve enerji tasarrufu sağlarken aynı zamanda makinenizin ömrünü uzatır.

Twinjet Teknolojisi: Yoğun ve verimli bir yıkama için makinenizin yıkama performansını artırır.

7. VESTEL’DEN YAŞANTIMIZA DEĞER KATAN TEKNOLOJİLER

İnci Kazan Teknolojisi: Her türlü çamaşırın özenle yıkanmasını sağlar.

Gün Işığı Pro Teknolojisi: 4 özel programı sayesinde çamaşırlarınızda ekstra hijyen sağlar.

Çamaşır makinesi seçiminizi yaparken bu özelliklere dikkat ederseniz, size en uygun çamaşır makinesini kolayca seçebilirsiniz. Dilerseniz modelleri incelemek veya satın almak için vestel.com.tr’yi ziyaret edebilirsiniz.

 

SİZİ DOĞRU BULAŞIK MAKİNESİNE GÖTÜRECEK 4 İPUCU

Evlerimizin olmazsa olmazı ve hayatımızı kolaylaştıran en önemli ürünlerden biri de bulaşık makinesi. Zor olan şey ise bulaşık makinesi seçimi. Peki bu kadar makine arasından hangisini seçeceğinize neye göre karar vermelisiniz? İşte bu yazımızda sizlere bulaşık makinesi seçmenizde yardımcı olacağız.

1. BULAŞIK MAKİNENİZİN TİPİ

Öncelikle makinenizin hangi tipte bir makine olacağına karar vermelisiniz.

• Solo Bulaşık Makinesi

• Tam Ankastre Bulaşık Makinesi

• Yarı Ankastre Bulaşık Makinesi

• Profesyonel Bulaşık Makinesi

Solo, tam ankastre ve yarı ankastre olarak adlandırılan bulaşık makineleri genelde evlerde kullanılmaktadır. Profesyonel bulaşık makineleri ise daha çok otel, restoran, kafe gibi işletmelerde kullanılmaktadır.

2. BULAŞIK MAKİNENİZİN KAPASİTESİ

Bulaşık makinenizin tipine karar verdikten sonra kapasitesine karar vermelisiniz.

12-13 kişi kapasiteli makineler, tek seferde 140 parça bulaşığa kadar yıkayabilir. Daha çok yalnız yaşayanlar ve küçük aileler içindir.

14 kişi kapasiteli makineler, 162 parça bulaşığa kadar yıkayabilir ve orta büyüklükteki aileler içindir.

15 kişi kapasiteli makineler ise 173 parça bulaşığa kadar yıkayabilir. Daha çok geniş aileler ve misafir ağırlayanlar için idealdir.

3. PROGRAMLAR

Yaşam tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza göre alacağınız bulaşık makinesinin program seçeneklerine dikkat etmelisiniz. Program seçiminde de dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bulaşıkların kirlilik seviyeleri ve bulaşık tipidir.

Örneğin az kirli bulaşıklar için Vestel Bulaşık Makinelerinde bulunan Jet 14 dk. veya Hızlı 30 dk. programı, orta kirli bulaşıklar için Eco 50 °C ve Super 50 dk. programı, çok kirli ve beklemiş bulaşıklar için Yoğun 70 programı ya da yıkama sıcaklığını yükselterek maksimum hijyen sağlamak için 70 dereceye çıkabilen Hijyen 70 programı ve kirlilik seviyesini otomatik algılayarak optimum süre, enerji ve su tasarrufu ayarlayan Otomatik Programlar değerlendirilmelidir.

4. VESTEL’DEN YAŞANTINIZA DEĞER KATAN TEKNOLOJİLER

Gün Işığı Pro Teknolojisi: İçerisine yerleştirilen UVC ışınları sayesinde size direkt temas etmeden bulaşıklarınızın üzerindeki bakterilerin* %99.9999'unu ve virüslerin* %99.99'unu öldürerek etkisiz hale getirir. Bu sayede bulaşıklarınızda maksimum hijyen sağlanır. (058 numaralı bildirim kaydı ile ilgili teknolojinin bakteri ve virüsler üzerindeki etkisi T.C. Sağlık Bakanlığı onaylıdır.)

* Gün Işığı Pro Opsiyonu, Süper 50’ Programı ve Ekstra Hijyen Opsiyonu birlikte çalıştırıldığında, Staphylococcus Aureus, Enterococcus Faecium, Bacillus Cereus, Aspergillus Niger bakterilerine ve Human Adenovirus Type 5, Murine Norovirus, Poliovirus Type 1, Human Coronavirus, Bovine Coronavirus, Sars-Cov-2 (Covid-19) virüslerine karşı etkilidir.

Wi-Fi Teknolojisi: Vestel Evin Aklı uygulaması sayesinde nerede olursanız olun, evde sizi bekleyen işlerinizi uzaktan kolayca halledebilirsiniz. Evin Aklı uygulaması üzerinden bulaşık makinenizin tüm program ve opsiyon seçimlerini pratik bir şekilde yapabilir, programın kalan süresini görebilirsiniz. Hatta makinenizde beklenmedik bir sorun oluşması halinde hata bildirimlerini de uygulama üzerinden anında alabilirsiniz.

Tasarruf 5,4 lt Programı: Geleceğimiz için su tasarrufunun önemi her geçen gün daha da artıyor. Seçeceğiniz bulaşık makinesiyle su israfını azaltarak doğanın korunmasına katkıda bulunabilir ve aynı zamanda tasarruf sağlayabilirsiniz. Vestel Bulaşık Makinelerindeki Tasarruf 5,4 lt Programı ile tek seferde 5,4 lt suyla 14 kişilik bulaşığı yıkayabilirsiniz.

3’lü 360 Yıkama Teknolojisi: 360° dönebilen ve en zorlu kirleri bile kolayca temizleyebilen ek fıskiyeler sayesinde makinenizde su değmeyen nokta kalmaz.

Detay Yıkama Teknolojisi: Üst sepette bardaklıkların altından geçen ve her bir bardağın, biberonun veya kavanozun altına gelecek şekilde ayarlanan tazyikli su ile detaylı ve derinlemesine yıkama sağlayan teknolojidir. Detay yıkama aparatları, hareketli başlığı sayesinde alt sepete de yönlendirilebilir veya dikey hale getirilebilir.

Bardak ve Cam Koruma Teknolojisi: Kurulum sırasında makinenize su sertlik ayarının yapılmasıyla, değer verdiğiniz cam eşyaların çizilmesini ve buğulanmasını önler.

Seçiminizi yaparken bu özelliklere dikkat ederseniz, size en uygun bulaşık makinesini kolayca seçebilirsiniz. Dilerseniz modelleri incelemek veya satın almak için vestel.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.