Market alışverişini ekonomik ve kaliteli yapmanın yolları

Ev
24/10/2018
Büyük marketlerde alışveriş yaparken, alışveriş listesindekileri hem kaliteli hem de daha ekonomik bir şekilde tamamlamak o kadar da zor değil. Sadece birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor.

Liste yapın

İhtiyacınız olan şeyleri önceden belirlemek hem size fazlasıyla zaman kazandırır, hem de gereksiz şeylerin sepete atılmasını önler. Bunun için buzdolabına bir kâğıt asın ve eksikleri hafta içinde not edin. 

Promosyon günlerini takip edin

Semt marketlerinde genellikle semt pazarının kurulduğu gün halk günü ilan edilir. Bu günleri takip ettiğinizde, özellikle meyve sebze reyonundan yüzde 50 lere varan kar elde edebilirsiniz.

Anında promosyonlara ilgi gösterin

Hipermarketlerde alışveriş yaparken o an için almayı planlamadığımız bir ürünün indirim anonsunu duyabilirsiniz. Bu ürün eğer bozulmayacak, derin donduruyuya attığınızda hayat kurtaracak cinstense sepetinize eklemekte tereddüt etmeyin.

Market dergilerini takip edin

Market dergilerinde haftanın promosyonlu ürünlerini çok daha net görebilirsiniz. Markete giderken dergiyi de yanınızda götürerek gözünüze kestirdiğiniz ürünleri zaman kaybetmeden, çabucak seçebilirsiniz.

Ekonomik boyları tercih edin

Bütçeniz müsaitse özellikle temizlik ürünlerinin ekonomik büyük boylarını almak her zaman daha karlıdır. Belki alırken bütçenizi aştığınızı düşünebilirsiniz, ama uzun vadede karlı çıkarsınız. Çünkü büyük boy paketlerde çok fazla ürün vardır ve birim fiyatlar çok düşüktür.

Tek bir markaya bağımlı olmayın

İndirimdeki ürün her zaman kullandığınız marka olmayabilir. Özel önem verdiğiniz hijyenik ürünler dışındakilere bir deneme şansı verebilir, küçük boyunu alarak ihtiyacınıza uygun olup olmadığına bakabilirsiniz.

Son kullanma tarihlerine bakın

Özellikle süt ürünlerinde ve hazır gıdalarda son kullanma tarihi çok önemli. Son kullanma tarihi geçmiş veya geçmek üzere olan ürünleri almamakla kalmayın, görevlilere de bildirin.

İnternetten alışverişi deneyin

Online alışverişe hala sıcak bakmıyor olabilirsiniz; ama emin olun zaman, para ve kalite olarak size çok şey kazandıracaktır. Böylece taksiye para vermemiş, reyon reyon gezerek zaman harcamamış ve yorulmamış olacaksınız.