Farklı aromalarla soframızı zenginleştirelim

Ev
24/10/2018
Soya filizi, kuşkonmaz, fesleğen, altınçilek, kinoa... Özellikle salatalarda farklı ve lezzetli aromalarıyla şaşırtan bu lezzetlere sofralarınızda daha çok yer açmaya ne dersiniz?

Çoğumuz alıştığımız tatların dışına çıkmaktan pek hoşlanmıyoruz. Salatayı yıllardır aynı sebzelerle, aynı soslarla hazırlıyor, sadece mevsimine göre değişiklikler yapıyoruz. Oysa özellikle salatalar için çok daha fazla sos ve sebze çeşiti var.

Uzakdoğu'nun pirinç kadar çok kullanılan sebzesi soya filizi, Fransa'nın kuşkonmazı, Güney Amerika'nın altınçileği ile yapılan salata ve yemekler son zamanlarda Türk mufağında da yer bulmaya başladı, ancak bu “yeni” bitkilere çok da aşina olmadığımız için nasıl ve nerede kullanılacağı konusunda da çok fazla bilgimiz yok. Bu yazı, yeni başlayanlar için küçük bir rehber niteliğinde hazılandı. Bu farklı aromalarla tanışın, sofranızı farklılaştırın.

KİNOA

Susamla bulgur arası bir görünüme sahiptir. Tıpkı pirinç gibi kabuklarından ayrıldıktan sonra pişirilir. İnsanlık tarihi kadar eski bir bitki olan kinoa, İnkalar tarafından çokça kullanılırdı. Birçok hastalığa deva olduğu için de manevi bir değeri vardı.

Neden kullanmalıyım?

Tahıllara kıyasla kinoanın besin değeri oldukça iyidir. Lizin gibi temel amino asitler ve bol miktarda kalsiyum demir ve fosfor içerir. Ayrıca yaşlanmayı geciktirir, kanseri önler.

Nerelerde iyi gider?

Kinoayı baskın bir tadı olmadığı için hemen her yerde kullanabiliriz. Haşlayarak salatalarda kullanabilir, bulgur gibi tereyağında kavurup su ekleyerek yemeğini de yapabiliriz. Ayrıca et ve tavuk yemeklerinde iyi gider.

ALTIN ÇİLEK

İnka eriği olarak da bilinen altın çilek, ülkemizde yeni yeni tanınmaya çalışan egzotik bir meyve. Üzümsü görünümü ve domatesimsi tadıyla özellikle salatalara çok yakışıyor.

Neden kullanmalıyım?

B1, B2, B3, C ve beta karoten gibi vitaminler ile potasyum ve kalsiyum mineralleri bakımından zengin bir meyve. Ayrıca zengin lif içeriğine sahip, kan dolaşımını düzenliyor, damar sistemi için faydalı ve çok iyi bir idrar söktürücü.

Nerelerde iyi gider?

Altın çilek en iyi salatalara yakışır. Mayhoş aroması pasta ve kompostolara da farklı bir lezzet katar.

KUŞKONMAZ

Yeşilimsi sarı renkli çiçekler açan, 50-150 cm boyunda, çok yıllık otsu bir bitki olan kuşkonmaz en çok Fransa, İtalya ve Çin'de yetişir.

Neden kullanmalıyım?

Kuşkonmazda yüksek miktarda bulunan folat, sağlıklı bir kardiyovasküler sistem için çok önemli. Ayrıca hamileler ve hamile kalmayı planlayan kadınların kuşkonmazı sofralarından eksik etmemeleri gerek. Zira folatın en büyük diğer bir faydası da anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir sinir sistemine sahip olmasını garantilemesi.

Nerelerde iyi gider?

Kuşkonmazı çiğ olarak salatalarda kullanabilceğiniz gibi çorbasını ve zeytinyağlı yemeğini de yapabilirsiniz. Yeter ki, pişirdiğiniz gün bitirin.

SOYA FİLİZİ

Baklagiller familyasından boyu 1,1-5 metreye varan soya filizi, 5 bin yıldır Çinlilerin en büyük gıda kaynağı.

Neden kullanmalıyım?

Çünkü soya filizinin menopoz semptomlarının azaltmasından şeker hastalığına, yorgunluktan, nekahat dönemini kısaltmasına kadar birçok faydası var.

Nerelerde iyi gider?

Soya filizi, gıda sanayisinde çok fazla kullanılsa da tazesinin de hemen her yemekte yeri var. Özellikle salata ve et yemeklerinin yanında garnitür olarak çok iyi uyum sağlıyor.

HİNDİBA

16. yüzyıldan bu yana Avrupa'da tarımı yapılan, Mısır ve Endonezya menşeli bitkinin kara ve beyaz olmak üzere iki çeşiti bulunuyor. Türkiye'de radika olarak da biliniyor.

Neden kullanmalıyım?

Çünkü mide ekşimelerine, egzamaya, kronik karaciğer ve safrakesesi iltihaplarına çok iyi geliyor. Küçük, kaşık şeklindeki yaprakları, farklı ve estetik servisi garanitliyor.

Nerelerde iyi gider?

Salatalarda marul gibi kullanılabileceği gibi zeytinyağlısı da bir o kadar lezzetli ve hafiftir.