Yılbaşı özel: 10 adımda hindi pişirmenin incelikleri

Ev
24/03/2021
Hindi pişirmek gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değil. Adımları takip edin!

  1. Hindiyi donmuş halde aldıysanız pişirmeden önce tamamen çözülmüş olmasına dikkat edin. Her durumda hindinin içini ve dışını kağıt havluyla iyice kurulayın.
  2. Hindiyi pişirmeden önce sıvı yağ, sirke veya limon suyu, tuz, biber ve baharatlarla marine edin. Mümkünse bu şekilde 1-2 gün buzdolabında bekletin.
  3. Hindinin içine iç pilav gibi malzemeler koyacaksanız, bir ipten yardım alın. Malzemeleri yerleştirin ve iple dikin, hindinin ayaklarını da birbirine bağlayın.  
  4. Fırınlamadan önce tepsiye havuç, kuru soğan, sarımsak, kök kereviz yerleştirin; bunlar hindiye lezzet katar.
  5. Hindiyi uygun büyüklükte bir kaba yerleştirin. Hindiyi koyduktan sonra çevresinde 5 ila 8 cm arasında boşluk olmalı. Fırının ısı ayarını 160 derecenin üstüne getirin; ısı kesinlikle daha az olmamalı.
  6. Pişerken kurumaması için fırına ayrı bir tepsi içinde su koyun ve bu suyu tüm pişme süresince kontrol edin, bittikçe su ilave edin.
  7. Pişirme işleminin son bir saatinde hindinin üzerini folyoyla kaplayıp iç kısımlarının daha iyi pişmesini sağlayabilirsiniz.
  8. Üstünün iyice kızarması için pişme süresi bitmeden önce 3-4 yemek kaşığı balı ılık suyla inceltin ve fırçayla hindinin üzerine sürün.
  9. Pişen hindinizi 30 dakika kadar oda sıcaklığında bekletin. Bu bekleme süresince hindi saldığı suyu geri çekecek ve daha kolay servis yapılır hale gelecek.
  10. Hindinin pişip pişmediğini anlamak için kanadını kontrol edin; kemiği kolayca ayrılıyorsa pişmiştir. Genel olarak 4 kiloya kadar olan hindiler 2-3 saatte, 7 kiloya kadar olan hindiler 3-4 saatte, 12 kiloya kadar olan hindiler ise 4-5 saatte pişer.

Febreze ile yemek kokularından kurtulun!

Tüm yemek tarifleri için tıklayın!