Yunanistan’ın İstanbul'u Selanik

Aile
24/10/2018
Akdeniz'in sıcak stilini yansıyan rengarenk çiçekli balkonları, Kordon'u anımsatan sahili, zengin tarihi ve en önemlisi Ata'mızın doğduğu yuvaya ev sahipliği yapmasıyla başlı başına özel bir şehir olan Selanik'i hala görmediyseniz şimdi tam zamanı.

"Yunanistan'ın İstanbul'u" olarak anılan Selanik, Yunan Makedonyası bölgesinin en büyük şehri ve yönetim merkezi. Bu eski ve köklü şehir, M.Ö. 315 yılında Makedonya Kralı Cassender tarafından bugünkü Thermi bölgesinde kuruldu.

1430'da Sultan 2. Murat kenti alana kadar Roma, Bizans ve Latin uygarlıklarına ev sahipliği yaptı. Osmanlı topraklarına katıldıktan sonra çok daha gelişen ve büyüyen Selanik, imparatorluğun Balkanlar'daki en büyük şehri oldu. Osmanlı İmparatorluğu'nun özellikle son dönemlerinde neredeyse tüm yeniliklerin Selanik'te ortaya çıkması da tesadüf değil. Başta Jön Türkler olmak üzere ileri görüşlü, aydın insanların bu topraklarda yaşaması kentin kültürel zenginliklerini pekiştirdi.

Bugün Selanik; eski uygarlıklardan kalan antik kent kalıntıları, tarihi yapıtları ve neredeyse kusursuz şehircilik anlayışı nedeniyle nüfusunun iki katı kadar turisti ağırlıyor. Eğer hala gitmediyseniz iki veya dört günlük turlarla bu güzel şehri mutlaka görmelisiniz.

ATATÜRK'ÜN EVİ VE BEYAZ KULE

Selanik deyince akla ilk gelen Atatürk'ün üç katlı, pembe boyalı evi. İlkokul yıllarından beri kitaplardan aşina olduğumuz bu cumbalı klasik Selanik evi, 1953'den bu yana müze olarak hizmet veriyor. Müze her ne kadar Atatürk'e ait eşyaların Türkiye'den getirtilmesini beklese de, bu haliyle bile gayet heyecan verici.

Selanik'teki bir başka simge yapıysa Beyaz Kule. Yapı, Kanuni Sultan Süleyman döneminde kale, garnizon ve hapishane olarak hizmet vermek üzere yapılmış. Balkan Savaşı'nın (1912) sonunda Selanik, Yunanlıların eline geçmiş, bina da vaftiz edilerek beyaza boyanmış; ismi de buradan geliyor. Yemyeşil bir parkın içinde yer alan kulenin önünden kalkan teknelerle keyifli bir Selanik turu yapabilir, bol bol günbatımı fotoğrafları çekebilirsiniz.

CAMİLER VE KİLİSELER

Yıldırım Bayezit tarafından 1402 yılında şehri tamamen görecek şekilde yaptırılan Yedikule Hisarı, ziyaret edilmesi gereken bir başka değer. Hisar, Bizans Valisi Manuel Paleologos tarafından yıktırılmış ancak 1430'da kenti tekrar alan 2. Murat bir kez daha yaptırmış. Uzun süre hapishane olarak kullanılan anıta özellikle turistler büyük ilgi gösteriyor.

Selanik'te yapılan son cami olan Yeni Camii, Müslümanlığı seçen Yahudiler tarafından 1902 yılında İtalyan mimar Vitaliano Poselli'ye yaptırılmış. 1925-1963 yılları arasında Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan caminin minaresi yıkılmış ancak ön cephesindeki saat kulesi kesinlikle görülmeli.

Selanik'in en eski ve gösterişli yapılarından birisi de Rotonda. Bu yapı, M.S. 300 yılında dini inanca hizmet etmesi için yapılmış ve Zeus'a adanmış. Theodosios döneminde ise  (379-395) kiliseye dönüştürülmüş. Yapıt, paha biçilemez sanat eserleri ve mozaiklerle süslenmiş.

Selanik'in en büyük kilisesi olan Aziz Dimitrios ise Atatürk'ün Evi'nin hemen yanı başında yer alıyor. Doğu Roma sanatının eşsiz örneklerinden olan ve 4. Yüzyıl'da yapılan kilise, Osmanlılar döneminde cami olarak kullanılmış. 1917 yılında çıkan büyük yangında tamamıyla yanmış. 1949 yılında restore edilerek kilise olarak ibadete açılmış ve 1988 yılında ''UNESCO Dünya Kültür Mirası''na dahil edilmiş.

ALIŞVERİŞ VE YEMEK

Şehrin en büyük meydanı olan Aristo Meydanı içinse Selanik'in Taksim'i diyebiliriz. Politik eylemlerden festivallere her türlü etkinlik için burası kullanılıyor. Çevresinde yer alan birçok kafe, bar ve butik de burayı özellikle turistler için cazip hale getiriyor.

Selanik'te ayrıca Maldiv Adaları'nın turkuaz denizine benzetilen Halkidiki başta olmak üzere birçok plaj bulunuyor. Alışveriş için en iyi yer, ünlü Timiski sokağı. Buradaki yerli butiklerde ilginç parçalar bulabilirsiniz. Selanik gece hayatı bakımından da tercih edilen bir destinasyon. Özellikle Kastra bölgesindeki tavernalar çok ünlü.

Tarihi ve coğrafi dokusuyla farklı mutfak kültürlerinin harmanlandığı Selanik'te yemek konusunda hiç yabancılık çekmezsiniz. Zira baklavadan kadayıfa, kebaptan deniz ürünlerine birçok yemek Türk mutfağına çok benziyor. Özellikle denemeniz gereken ise cevizli Selanik Tatlısı ve bir çeşit menemen olan karides saganaki.