Yaz tatili için eğlenceli aktiviteler

Aile
24/10/2018
Okullar kapanınca her anne babayı aynı telaş sarar: “Ne yapalım da, çocuğumuzun televizyon ve bilgisayar başında oturmadan eğlenceli vakit geçirmesini sağlayalım?” Oysa biraz araştırdığımızda çocuklarımız için hem eğlenceli hem de gelişimlerine katkıda bulunacak aktiviteler bulabiliriz. Varsa büyükanne büyükbaba yazlıklarında bir süre de olsa vakit geçirmelerinin yanı sıra, müzik ya da spor aktiviteleriyle ruh ve beden sağlıklarının gelişmesine katkıda bulunabiliriz.

Yaz okulları

Birçok çalışan ebeveyn çocuklarını sabahtan akşama kadar süren yaz okullarına göndermeyi tercih ediyor. Yaz okullarının iyi tarafı sosyalleşme, spor, müzik, yaratıcılık ve eğlence gibi birçok aktiviteyi bir arada sunması. Böylece çocuklar hiç merak edilmeden, gönül rahatlığıyla sabah bırakılıp akşam alınıyor. Ancak her yaz okulunda aynı pembe manzara yok.

Bazı yaz okulları kapasitelerinin üzerinde öğrenci alıyor, bu nedenle çocuklarla gerektiği gibi ilgilenilmiyor. Kapasitesinin altında öğrencisi olan okullar ise öğrenci azlığını öne sürerek vaat ettiği aktiviteleri yerine getiremiyor. Bu nedenlerle yaz okullarını çok iyi araştırmamız, referanslarla hareket etmemiz gerekiyor. Hatta birkaç okul gezip eksilerini artıları acele etmeden değerlendirmek, çocuğumuzun da onayını aldıktan sonra kaydını yaptırmak, bütün yazı gönül rahatlığıyla geçirmemiz açısından önemli.

Dil kursları

Eğer çocuğunuz 6 yaşından büyükse, çocuklar için özel dil okullarına göndermek iyi bir seçenek. Erken yaşlarda dil öğreniminin önemine dikkat çeken uzmanlar, yaz aylarının bunun için bulunmaz bir fırsat olduğu konusunda hemfikir. Yaz için açılan dil kursları okuldan farklı olarak gayet eğlenceli, şarkılar ve oyunlar eşliğinde geçtiğinden çocuğunuz da bundan memnun kalacaktır. 

Yetenek kursları

Çocuğunuzun yeteneklerinin farkındaysanız; ancak onu nasıl yönlendireceğinizi, nereye göndereceğinizi bilemiyorsanız işte size fırsat. Özel yetenek kurslarının yanı sıra belediyelerin dönemsel olarak açtığı bale, müzik, drama gibi kurslarından faydalanabilirsiniz. 

Yazlıklar

Çocuklar yazlıklara bayılırlar. Hele bir de deniz kenarında ve yanında siz varsanız her şey daha güzel olur. Ancak çalışıyorsanız ve ailenizin yazlığına her zaman gitme imkânınız yoksa onu birkaç günlüğüne gönül rahatlığıyla anne babanıza emanet edebilirsiniz. İlk önce itiraz edecek ama sonraki saatlerde alışacaktır.

İlk defasında dört-beş gün, sonralarda ise daha uzun sürelerle bırakabilirsiniz. Eğer çocuğunuz 7 yaşından küçükse, bir haftadan fazla bırakmayın, aksi takdirde bir dahaki sefere sizin için çok daha zor olabilir. 

Oyun grupları

Çocuğunuz dışarıda daha sınırlı zaman geçirmek istiyorsa, birkaç saatlik oyun grupları çok ideal. Haftanın her günü ayrı bir etkinlik yapılan bu gruplarda yeteneklerini keşfederken eğlenceli saatler de geçirebilir. 

Ev civarında aktiviteler

Çoçuğunuz bu aktivitelerin hiçbirini yapmak istemeyebilir. O zaman aktiviteleriniz sadece ev ve çevresiyle sınırlı olacak ama dert etmeyin, eğer çalışmıyorsanız evde her gün farklı bir aktivite yapabilirsiniz. Albümleri düzenleme, resim ve çamurdan heykeller yapma, maket ve puzzle yapma gibi aktivitelerle yaratıcılığını geliştirebilirsiniz. Dışarıda ise bisiklet ve yürüyüş dışında mahalledeki diğer çocuklara da haber verip, ip atlama, yakan top, saklambaç gibi çocukluğunuzun oyunlarını öğretebilirsiniz. 

Yapmamamız gerekenler

  • Çocuğunuz sessiz ve yalnızsa, kimseye zararı yok diye onu öylece bırakmayın.
  • Gereksiz şeylerle uğraşan çocuğunuzu "kendi kendini oyalıyor" diye boşvermeyin.
  • Televizyon ve bilgisayar başında saatler geçirmesine izin vermeyin.
  • Sıkılan çocuğunuzu parkta oynatmak yerine alışveriş merkezlerine götürmeyin.
  • 10 yaşından küçük çocuğunuzun bisiklet veya kaykayla dışarı yalnız çıkmasına izin vermeyin.