Sevimli ve yemyeşil sahil beldesi: Göcek

Aile
24/10/2018
Fethiye’nin küçük, sevimli, yemyeşil sahil beldesi Göcek, bozulmamış doğası ve sakinliğiyle adeta cennetten bir köşe sunuyor.

Günümüzde Muğla ili, Fethiye ilçesine bağlı bir mahalle olan Göcek, geçmişte Likya uygarlığının gelişmiş iki kenti olan Telmesos (Fethiye) ve Kaunos (Dalyan) arasındaki bir Likya yerleşimiydi. Koylarda ve Fethiye yolu üzerinde kaya mezarları, anıt mezar ve hamam görülebilir. Tersane Adası'nda da antik ve yakın dönemden kalma kalıntılar vardır. Göcek'ten tekne turlarıyla ulaşılan Kapıdağ Yarımadası üzerinde Krya, Lisai ve İydai antik kentleri bulunur.  

Toros Dağları'nın bittiği noktada, sahip olduğu eşsiz güzelliklerle her yıl yerli yabancı binlerce turisti ağırlayan Göcek, "mavi yolculuk" çıkış ve bitiş noktası olarak yoğun yat trafiğine sahiptir. Özellikle uluslararası sulardan gelen uzun yol gezginlerinin tercih ettiği kapalı körfeziyle sakin ve güvenilir bir limandır. Göcek'in doğal bir liman olmasındaki en büyük etken olan Göcek Adası, tam girişte bulunduğu için burayı rüzgarlardan büyük oranda korur. Ada üzerinde irili ufaklı birçok plaj vardır. Tertemiz Akdeniz maviliği, yemyeşil çam ormanları,  plajları, koyları ve adalarıyla saklı bir cennettir.

OLMAZSA OLMAZLARDAN BİRİ 12 ADA TURLARIDIR

Çok sayıda adaların ve birbirinden güzel koyların bulunduğu Göcek'te olmazsa olmazlardan biri de 12 Ada turlarıdır. Her gün belli saatlerde düzenlenen günlük tekne turları veya yat kiralama firmalarıyla bu mavi yolculuğu yapabilirsiniz. Yolculuğun ortalama 9 saat sürdüğü günlük gezi teknelerinin uğradığı çoğu koyda yüzme molası verilir.  

Buranın en güzel özelliklerinden biri de çok katlı binaların ve tesislerin bulunmamasıdır. Konaklama tesislerinin çoğunluğu yerel halk tarafından misafirperverlikle işletilen az odalı otel, apart otel ve pansiyonlardır.

Çiçeklerle bezenmiş sahilde sıralanan ve Göcek merkezdeki restoran ve kafeleri kaliteyi, sadeliği, sakinliği özleyenler için bulunmaz nimettir. Köy kahvaltısı ve yöre halkının pişirdiği gözlemeler tam da lezzet tutkunlarına hitap edecek güzelliktedir. Tipik Akdenizli olan Göcek mutfağında deniz ürünleri, zeytinyağı ve zeytinyağlı yemeklerine doyamayacaksınız. Özellikle bamya, nohut ve fasulyenin zeytinyağlıları çok güzel yapılır. Balık sevenler için levrek, mercan, çipura yanında da kalamar, ıstakoz ve ahtapot tavsiye edilir.

Sarıgerme, Ölüdeniz, Dalyan gibi ören yerlerine yakınlığı da burayı ziyaret edecekler için bir avantaj oluşturur.  Kusursuz yeşil doğası, cennet koyları ve tertemiz deniziyle uluslararası alanda ünlenen Göcek'te turizm sezonu Nisan ayından Kasım ayına kadar sürer.  

GÖRMEDEN DÖNMEYİN!

  • BEDRİ RAHMİ KOYU: Göcek'in sakin ve huzurlu koyları içinde özellikle Bedri Rahmi Koyu'nu gezmenizi öneririz. Yörenin en sessiz, sakin koylarından olan ve adını buraya gelerek, büyük bir kayaya balık resmi yapan Bedri Rahmi Eyüboğlu'ndan alan koy, sanatçı gibi sizi de çok etkileyecek.
  • YASSICILAR: Yassıcılar denilen bu küçücük adaların arasında yüzebilir, dilerseniz adalara çıkabilirsiniz. Büyükçe olanının denize uzanan kumsallı burnunun ucunda bebekler için yapılmış gibi oluşan küçücük havuzcuk çok şirindir.
  • TERSANE ADASI: Körfezdeki adaların en büyüğü olan Tersane Adası'nda eski Rum yerleşiminin kalıntıları görülebilir. Denizcilerin yaz ve kış koyları adını verdikleri iki koy, teknelerin uğrak yeridir. Dar bir boğazdan girdikten sonra karşınıza çıkan kış koyu birçok yatçının ani rüzgarlardan korunmak için sığındığı yerdir.
  • HAMAM KOYU: Teknelerin uğramadan geçmediği Hamam Koyu'nda bir bölümü sular altında kalmış Bizans manastırı kalıntılarını göreceksiniz. Kıyı boyunca keyifli bir yürüyüş de yapabilirsiniz.
  • SARSALA KOYU: Korunaklı yapısı ve doğal plajıyla hem denize girmek hem de teknede gecelemek için idealdir. Uzun plajı ve arkasındaki ağaçlıklı ovasıyla Sarsala Koyu'nu çok seveceksiniz.