Mavi ve turkuaz Ölüdeniz

Aile
21/07/2020
Türkiye’nin turistik değerlerinin anlatıldığı hiçbir film, belgesel, sunum onsuz olmaz; çünkü bir simgedir Ölüdeniz. Lagünüyle, beyaz kumlu plajıyla, turkuaz renkli ve ılık deniziyle, masmavi gökyüzünü delen yamaç paraşütleriyle...

Muğla'ya 128, Fethiye'ye 12 km uzaklıktaki Ölüdeniz'i Ölüdeniz yapan doğal özelliklere göz atmadan önce yörenin ilginç isminin kaynağına bakalım. Likyalılar döneminde "ışık ve güneş" diyarı olarak tanımlanan Ölüdeniz, adını hüzünlü bir aşk hikayesinden alıyor. Eskiden gemiciler bu sakin koya su almak için uğrarlarmış. Bir kaptanın oğlu, burada gördüğü Belcekız'a aşık olmuş, Belcekız da ona. Gemi su almaya uğradıkça görürlermiş birbirlerini. Bir gün fırtına kopmuş ve kaptanın oğlu babasına koya yanaşmalarını söylemiş. Oğlunun koyda kalmak uğruna gemiyi parçalamak istediğini sanan kaptan, onu denize atmış; oğlanın öldüğü yer Ölüdeniz olarak adlandırılmış. Acıya dayanamayan Belcekız da intihar etmiş; onun öldüğüne inanılan yer de bugün Belceğiz olarak isimlendiriliyor.

MUHTEŞEM LAGÜN VE PLAJ

Efsane acı ama Ölüdeniz'de zaman çok tatlı geçiyor. Türkiye'deki lagün (deniz kulağı) oluşumlarından biri olan Ölüdeniz, dışarıdan durgun bir göl gibi görünür. Oysa kaynak suyu çıkışlarının yarattığı akıntı, kaynak suyu ile deniz suyunun tuz farkından oluşan sirkülasyon ve yoğun gel-git etkisi nedeniyle Ölüdeniz daima hareket halindedir.

İki bölümden oluşan Ölüdeniz'in ilk bölümünde koydan lagüne kadar uzanan dalgalı alan yer alır. İkinci bölüm ise çam ağaçlarıyla dolu tepelerle çevrilmiş olan lagünün ve pek çok defalar dünyanın en güzel plajlarından biri seçilen kumsalın bulunduğu alandır. Burası SİT alanı olarak koruma altındadır. Plajı ve lagünü görüp de aşık olmamak mümkün değildir. Ölüdeniz'de, şahane kumsallarda güneşlenip sonrasında yüzmenin yanı sıra adrenalinin de eksik olmadığı safari, dağcılık, yürüyüş, rafting ve dalış gibi pek çok sportif aktivite yapılabilmektedir. Ama en bilinen ve ilgi göreni şüphesiz ki yamaç paraşütüdür. Hemen Ölüdeniz'in arkasında yer alan Babadağ'dan yapılan yamaç paraşütü Belcekız Plajı'nda sona ermektedir. Bu sporu denemek isteyenler Ölüdeniz sahilindeki acentelere kayıt yaptırmakta, ciplerle binlerce metre yüksekliğe çıkmakta, oradan da deneyimli pilotlar eşliğinde kendilerini gökyüzüne bırakmaktadırlar.

ÖLÜDENİZ'DE NERELERE GİDELİM?

Temiz plajı ve nefis deniziyle Kıdrak Koyu, Ölüdeniz'de tadının çıkarılması gereken yerlerden biridir. Çam ağaçlarıyla bezeli bu koy, aynı zamanda mesire ve kamp yeridir. İster yamaç paraşütü yapın, ister yapmayın Babadağ da hoş bir turistik merkezdir; Ölüdeniz'e gitmişken Babadağ'ı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Ölüdeniz'den düzenli tekne seferleri yapılan Kelebekler Vadisi'ne de mutlaka bir gününüzü ayırmalısınız. Kelebekler Vadisi'nin yanı sıra yine tekne turlarına katılarak Aya Nikola Adası, Gemile Koyu, Karacaören, 12 Adalar ve Göcek'i de görebilirsiniz. Yakınlardaki Saklıkent Kanyonu ve Kabak Vadisi de göz ardı edilmemeli. Tatilinize biraz da kültür turu katmak istiyorsanız Patara ve Tios antik kentlerini ve Kayaköy'ü ziyaret edebilirsiniz.

Turistik açıdan son derece gelişmiş bir belde olan Ölüdeniz'de 5 yıldızlı otellerden pansiyonlara kadar çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Restoran seçenekleri de çok fazladır; tost ve gözleme gibi atıştırmalıklardan dünya mutfağına kadar... Bulgurlu domates aşı, döndürme, alabaşı gibi yöresel yemekleri de tadabilirsiniz. Tabii ki çeşit çeşit balıkların ve deniz ürünlerinin tadına bakmadan Ölüdeniz'den dönmek olmaz. Buradan işlemeli örtüler, süs eşyaları, el yapımı salça, bal, tarhana, erişte gibi ürünler satın alabilirsiniz. 

Etli patlıcan tarifi

Çikolataya kim hayır diyebilir?