İstanbul’un arka bahçesi Polonezköy

Aile
24/10/2018
İstanbul'a sadece 35 dakika uzaklıkta olması nedeniyle, yaz-kış fark etmeden, hafta sonları için ilk akla gelen yerlerden biri Polonezköy.

Botanik bahçelerini andıran tabiatı, yürüyüş parkurları, uzun saatler geçirebileceğiniz restoranları, barbekü keyfinden sonra tadına bakacağınız nefis Polonya pastalarıyla her defasında sizi yeniden çağırıyor. 1775 yılında Avusturya-Rusya tarafından işgal edilen Polonya'dan kaçan siyasi düşünürlerin Osmanlı'ya sığınması sonucu kurulmuş Polonezköy.

Şehirden uzak, güvenli, havası temiz, toprağı verimli bu bölge, işgalden kaçan diğer Polonyalıları da çağırmış. Minnetlerini, 1856 yılında Kırım Savaşı'na Osmanlı'yla birlikte katılarak gösteren Polonyalıların bu dostluk ve iyi niyetleri Sultan Abdülmecit tarafından sonsuza kadar bu topraklarda yaşama hakkıyla ödüllendirilmiş.

Ülkelerindeki durum düzelmiş olsa da, 1894 yılında edindikleri vatandaşlık hakkının ardından bir daha geri dönmek istememişler. Önceleri sadece tarım yapan yöre halkı, etnik coğrafyayı keşfeden yabancıların artması, köyün ziyaretçilerle dolup taşması sonucunda turizmle ilgilenmeye başlamış. 1920'li yılların ortalarında köy halkının büyük bir çoğunluğunun evini pansiyon olarak işletmesiyle ünü gün be gün artan bu etnik köy, bugün sadece Türkiye'de değil, dünyada da tanınıyor.

Polonezköy'de Ne Yapılır?

Bu turistlik köyün en güzel tarafı, henüz İstanbul'dan çıkalı yarım saat olduğu halde yeşilin binbir tonuyla karşılaşıyor olmanız. Görkemli ağaçlarla çevrili yürüme yolları, doğayı seyre dalacağınız restoranları, şömineli kafeleriyle ailenizle birlikte hem dinlenip hem de yeşile doyacağınız bir cennet olarak adlandırabiliriz Polonezköy'ü.

İsterseniz çocuklarınızla birlikte at binebilir, tarihi konak ve evleri gezerek Polonya geçmişine kısa bir yolculuk yapabilirsiniz. Polonezköy, fotoğraf severler için de gerçek bir vaha aynı zamanda. Piknik yapan insan portrelerinden eşşiz manzarasına, yemeklerinden orman hayvanlarına kadar birçok kare çekilmek için sizi bekliyor olacak.

Görülmesi Gereken Yerler

Polonezköy'de ziyaret edilecek yerler arasında 1900-1914 yılları arasında inşa edilmiş olan Czestochowa Meryem Ana adını taşıyan kilise, Atatürk'ün Polonezköy'ü ziyaretinde kaldığı ev, köyün 150. kuruluş yıldönümünde açılan ve Polonezköy'ün tarihi ve kültürünü yansıtan Zofia Teyze'nin Hatıra Evi ilk sıralarda geliyor.

Köyde zaman zaman düzenlenen etkinlikler de büyük ilgi görüyor. Ağaç oymacılığı, müzik festivalleri, resim ve heykel sergileri bu köyün olmazsa olmazlarından bazıları. Her yıl Haziran ayının bir ve ikinci hafta sonlarında düzenlenen geleneksel Polonezköy Kiraz Festivali'ne katılabilir, Polonya'dan gelen folklor ekiplerinin gösterilerini ve köy kilisesinin bahçesinde düzenlenen resitalleri de izleyebilirsiniz.

Ne Yenir?

Her ne kadar civar restoranlarında daha çok mangal keyfi hakim olsa da, kimi pansiyonlarda geleneksel Polonya yemeklerini tatmak da mümkün. Ama bir restoran var ki, çok özel; adı Polina. Polonyalı genç bir çiftin işlettiği restoranın özellikle eşsiz pastaları son lezzetli ve ilgi çekici.