Gökova Hakkında Merak Edilenler

Aile
21/07/2020
Yaz başından beri çok güzel tatil yörelerine, otellere, Bodrum’da yazlığıma gitsem de sanırım gerçek tatili yeni yaptım. Doğanın kucağında, Gökova Koyu’nda büyülü bir cennette!

Şehir stresinden uzaklaşıp doğal yaşamla kucaklaşmak isteyen herkesin hayal edebileceği şeylerin hayata geçirildiğini gördüm. Golden Key Bördübet'te sabah onlarca kuş türünün eşsiz melodileriyle uyandım, kahvaltımı çam ağaçlarının arasında, içinde kuğu, ördek, su kaplumbağalarının bulunduğu, kaynak sularının oluşturduğu dere kenarında yapıp onları besledim, ayaklarım yemyeşil çimlere bastı. Denize gitmek için kah kayığa kah kanoya bindim; özel bir adanın plajında kitap okudum. Bahçeden toplanmış doğal lezzetleri tattım; gün batımını da ada tepesinde eşsiz bir manzarada izledim.

Üstelik bu tatile giderken kafam karışıktı; kendimi hayatımla ilgili bir karar verme sürecinde hissediyordum. Böyle bir zihin boşaltma ve ruh, beden, zihin uyumu için buradan daha uygun bir yer olamazdı. 

Önemli kararlar almamamızı tembihleyen Venüs Retrosu da gökyüzünde etkisini gösteriyorken, kendimi masajlara bırakmak, böylesi doğal bir ortamın içindeki lüks odamda jakuziye girmek iyi geldi.

Ağaç yaprakları, su ve kuşların senfosinin eşlik ettiği bu romantik yere sonbaharda mutlaka gelinmeli. Küçük çocukların hayvanlarla oynayarak doğal yaşamı keşfedebileceği bu ortam çocuklu aileler için de çok uygun.

Bu kadar harika bir dere ve deniz görünce her imkan bulduğumda yapmaya başladığım SUP (Stand-Up-Paddle)'ı yaptım. Suyun üzerinde ahenkle akarken kendimi filmlerde gibi hissettim. 

Bu bölgeye neden ‘Bördübet' deniyor peki? Yıllar önce İngiliz donanması tarafından kuş türlerinin çeşitliliği nedeni ile "Bird the bed" - kuş yatağı olarak tanımlanan yörenin ismi yıllar içinde Bördübet'e dönüşmüş. Şimdi de Golden Key otel, doğa ile lüksü harmanlayarak 42 odalı muhteşem bir yer yaratmış.

Gergin başlayıp huzur dolu tatile dönüşen deneyimimde, hayata ve aşka dair içime doğanlarla yazımı bitiriyorum:

· Her ortamda saflığını koruyan, Antik Mısırlıların saygı duyduğu mistik nilüfer çiçeği yani lotusları görünce hatırladım: Şartlar ne olursa olsun saflığını, dinginliğini, kutsallığını koru!

· Nehrin temiz kalması için akması gerekir. Bilinmez engin denizlere açılmalıdır. Hayatının da bir yolculuk olması için, Aşk'tan kaçmadan yaşaman gerekir.

· Aşk, kendini sevmekle başlar. Eğer kendini seversen, başkasını da sevebileceğini ve başkalarının da seni sevebileceğini görürsün. 


Bu içerik www.uniquestil.com'dan alınmıştır. 

Kuru vişneli brownie tarifi