Fantastik görüntülerin efendisi: Yeni Zelanda

Aile
24/10/2018
“Yüzüklerin Efendisi” üçlemesindeki olağanüstü güzellikteki dağları, volkanları, fiyordları; özetle eşsiz coğrafyayı hatırlayın. İşte yeryüzünün en fantastik görüntülerini sunan bu yer, Yeni Zelanda. Hayatın bir yerinde mutlaka görülmesi gereken bu eşsiz ülkeye dair birkaç not paylaşıyoruz sizinle.

Yeni Zelanda; Güney Büyük Okyanus’da, Avustralya’nın 1500 kilometre güney doğusunda yer alan bir ada ülkesi. Halkının büyük bölümünü Avrupa kökenliler, %15’ini ise yerli halk Maoriler oluşturuyor. Maoriler, Yeni Zelanda’ya Aotearoa diyorlar; yani Uzun Beyaz Bulutların Ülkesi... Maoriler, Yeni Zelanda’ya 1500 yıl önce yerleşmişler. Avrupalılar’ın ülkeye gelişi ise 1642 yılında gerçekleşmiş; ilk olarak Hollandalı Abel Tasman, sonrasında 1769’da Kaptan James Cook, İngiliz Kraliyeti’nin adayı imparatorluğunun kolonisi ilan ettiği 1840 yılından itibaren de İngiliz göçmenler Yeni Zelanda’ya ayak basmışlar. Ülke, halen İngiltere’ye bağlı monarşik bir idareyle yönetiliyor.

Güney Yarımküre’de olan Yeni Zelanda’da mevsimler Kuzey Yarımküre’dekinin tam tersi. Yani ocak ve şubat ayları, Yeni Zelanda’nın en sıcak ayları. Dünyada gündoğumu ilk görme şansına sahip ülke de burası.

DOĞANIN ŞAŞIRTICI ZENGİNLİKLERİ

Başkent Wellington, Yeni Zelanda’nın en önemli kültürel etkinliği olan Yeni Zelanda Uluslararası Sanat Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Boğazdaki adalara feribotla yapılan gezilerin de popüler olduğu şehirde; Wairarapa kırsal alanı, birçok ayı balığı kolonisinin doğal yaşam alanı Pallisier Burnu, kuş gözlem evleriyle Kapiti Sahili ve kumsallar ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Turistlerin en vazgeçilmez duraklarından bir başkası ise Auckland şehri. Kayak, rafting, skydiving, bungee jumping gibi etkinlikleriyle göz dolduran Wueenstown ise Yeni Zelanda’nın macera şehri olarak tanımlanıyor.

Tatil yöresi Rotorua, aynı zamanda yerli halk Maoriler’in spritüel merkezlerinden biri. Kaplıcaları ve çamur havuzlarıyla ünlü şehir volkanik aktivitelerle oluşmuş ve havaya yoğun bir sülfür kokusu hakim. Önemli bir kayak merkezi olan Ruapehu Dağı ise hala aktif bir volkan. Ruapehu Dağı ve Tongariro Alp Crossing, “Yüzüklerin Efendisi” filminin birçok sahnesine plato olmuş.

VE ŞAHANE ULUSAL PARKLAR...

Derin buzulların erimesiyle oluşmuş olan Fiordland Ulusal Parkı, sunduğu tabiat güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Buradaki en ünlü fiyort ise Milford Sound. Abel Tasman National Park da harika plajları ve granit kayalıklarıyla ünlü bir başka önemli gezi mekanı. Yeni Zelanda’nın en yüksek dağı olan Mount Cook ise en popüler turistik mekanlardan biri; dağ, Mt. Cook National Park içinde yer alıyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde olan The Tongariro National Park, aktif ve sönmüş volkanları ve platosuyla çok çekici görüntüler sunuyor.

Eşsiz kumsallarıyla Takapuno kasabası, dünyanın en güzel art-deco koleksiyonuna sahip Napier, kireçtaşı mağaraları ve ateşböceği mağaracıklarıyla ünlü Waitamo, mükemmel kumsalı ve körfeziyle yüzme ve su sporları için uygun olan Banks Yarımadası, irili ufaklı 144 adanın bulunduğu The Bay of Islands da görülmesi gereken diğer yerlerden.   

Yeni Zelanda mutfağında kuzu, geyik, sığır eti ve süt ürünleri bolca kullanılıyor. Bizim adını bile duymadığımız pek çok balığı da tüketiyorlar. Geleneksel tatlısı pavlova ise altı beze kaplı yuvarlak kekin meyveler ve kremayla kaplanmasıyla yapılıyor. Bu ülkeden hediyelik eşya olarak gri taş, Maori camından heykelcikler, deniz kabuğu ve koyun yününden dekorasyon ürünleri alınabilir.