Evde dondurma yapımı

Aile
8/07/2021

Yazın Vazgeçilmez Lezzeti: Ev Yapımı Dondurma

Bu ev yapımı dondurma tarifi, şimdiye kadar yapacağınız veya tadacağınız en kolay (ve en iyi!) dondurma olarak da adlandırılabilir. Biz çok sevdik, umarız siz ve ailenizde beğenirsiniz!

Zengin ve yoğun kremalı bir vanilyalı dondurma topunu kim geri çevirebilir ki? Bu dondurma tarifi, bugüne kadar deneyeceğiniz en kolay tarif olacak ve canınız hangi sosu veya aromayı istiyorsa ona uyarlanabileceksiniz. Buzluktan donmuş meyve çikolata parçacıkları, ufalanmış kurabiyeler, bir önceki günden kalan kek parçaları veya aklınıza ne gelirse! İşte bu dondurma yüzünden, keklerinizi ve kurabiyelerinizi atmayın. Ufalayıp buzlukta saklayın.

Evde dondurma yapımı

Buzlukta yıl boyunca dondurmamız olsa da, bu ev yapımı dondurmanın çeşitlendirilebilme ihtimali onu daha değerli kılıyor. Bu dondurmayı kek ve kurabiye parçaları, yulaf ezmeli kurabiye parçaları veya karamelli sosla süsleyebilirsiniz.

Ayrıca bu ev yapımı dondurmayı sıcak çikolata sosuyla da süsleyip, meyve parçacıkları ekleyebilirsiniz.

Ev Yapımı Dondurma Nasıl Yapılır?

Sadece beş basit malzemeyle bu pürüzsüz ve yoğun kremalı vanilyalı dondurmayı kolayca yapabilirsiniz. Ev yapımı dondurma yapmaya ilk başladığınızda, başlangıçta önerilen tarifleri takip etmeniz iyi olur. Muhallebi tarzı dondurmalar da oldukça kolay ve aslında tüm evde dondurma yapımı maceraları bir yumurta ile başladığı için muhallebiden dondurma yapmak da kötü bir fikir değil.

Tabanı muhallebi olan bir dondurma her ne kadar pratik ve yoğun bir dondurma tarifi olsa da, gerçek dondurmaya bu tarifteki kadar benzemediği için, biz evde dondurma yapımı için bu tarifi seçtik. Yumurtasız dondurma tarifleri de vardır. Ama geleneksel olarak hemen her dondurmaya yumurta kıvam artırması için mutlaka eklenir.

Bu evde dondurma yapımı tarifi, geleneksel olan birkaç yöntemi bir araya getiriyor ve basitleştiriyor.

Dondurma makinesi olmadan dondurma yapılır mı?

En popüler sorulardan biri dondurma yaparken dondurma makinesine ihtiyacınız olup olmadığıdır. Cevap hayır! Ev yapımı dondurmayı makinesiz de yapabilirsiniz. Tam tarif için okumaya devam edin.

Evde Dondurma Tarifi

6 kişilik

Malzemeler

1 1/2 su bardağı süt

1 1/2 su bardağı krema

2/3 su bardağı şeker

1 yemek kaşığı vanilya özütü

1/8 çay kaşığı tuz

Evde dondurma yapımı tarifi

Dondurma karışımınız için tüm malzemeleri karıştırın ve 30 cmlik kare bir fırın tepsisine dökün.

İLK ADIM: 90 dakika dondurucuya koyun. Dondurucudan çıkarın ve karışımı çırpın, tavanın kenarlarını kazıyın ve donmuş parçaları kırarak, tamamına yedirin. Tepsiyi dondurucuya geri koyun ve dondurmaya devam edin.

İKİNCİ ADIM: 45 dakika sonra tekrar kontrol edin. Dondurucudan çıkarın ve karışımı çırpın/karıştırın; tepsinin kenarlarını iyice kazıyın. Karışım donmaya başladığında karıştırması zorlaşır, sağlam bir çırpma teli kullanın veya spatulaya geçin. Her seferinde kenarları tamamen kazıdığınızdan emin olun. Karışımı her seferinde karıştırdıktan sonra mümkün olduğunca çabuk dondurucuya geri dönün.

TEKRAR EDEN ADIMLAR: Karışımı dondurmaya devam edin, 30 dakika sonra tekrar kontrol edin. Dondurucudan çıkarın ve karışımı çırpın, tepsinin kenarlarını iyice kazıyın. Karışım donmaya başladığında karıştırması daha da zorlaşacak; hem güçlü bir kola hem de sağlam bir karıştırıcıya ihtiyacınız olabilir. Her seferinde kenarları tamamen kazıdığınızdan emin olun. Karışımı çırptıktan sonra mümkün olduğunca çabuk dondurucuya koyun. Bu işlemi her 30 dakikada bir 2 kez daha tekrarlayın. Birkaç saat sonra, yumuşak ve servis edilebilir kıvama gelmiş ve kalınlaşmış olmalıdır.

Dondurmayı parçalayıp istediğiniz kadar karıştırmaya devam edin. Dondurmayı ne kadar uzun süre karıştırır ve donarken parçalamaya devam ederseniz, daha kabarık veya daha yumuşak bir dondurmanız oluşturacaktır. Makinesiz yapılan ev yapımı dondurmanın yumuşak servis kıvamına gelene kadar donması genellikle 3-4 saat sürer.

 

Ev yapımı dondurma kalorisi (yaklaşık)

Kalori: 335 kcal

Karbonhidratlar: 27g

Protein: 3g

Yağ: 24g

Şeker: 26g

 

Ev yapımı dondurma ipuçları:

Genellikle bu metal tavayı kullanılır ki dondurma daha hızlı donsun ve soğuğu hemen alsın. İşte bu yüzden dondurmacılarda da metal kaplar kullanılır.

Makine olmadan yapılan dondurma, dondurucuda yaklaşık bir gün sonra çok sert bir kıvama gelinceye kadar donacaktır. Bununla birlikte, 10-15 dakika sonra oda sıcaklığında güzelce çözülecek ve mükemmel bir şekilde kepçeye alınabilecektir.

Birkaç kez makinesiz dondurma yaptıktan sonra, ne kadar süreceğini ve ne sıklıkta karıştırılması gerektiğini daha iyi anlayacaksınız.

Afiyet olsun!