Dışarıda vakit geçirerek aile bağlarını güçlendirin

Aile
21/07/2020
Dışarıda oyun oynamak sadece eğlenceli değil aynı zamanda ailenizin fiziksel ve duygusal sağlığını güçlendirir. Peki dışarıda ailece nasıl eğlenceli vakit geçirebilirsiniz?

Kendi çocukluğunuzu düşündüğünüzde, güneşli günlerde "biraz temiz hava almak" için ailece dışarı çıktığınızı hatırlarsınız. Dışarıda vakit geçirmek herkes için ama özellikle çocuklar için önemlidir. Araştırmalar dışarıda oyun oynamanın çocukların görme becerisini arttırdığını gösteriyor (uzaktaki objelere odaklanmak ve doğal ışık göz kaslarını geliştirerek miyop ya da hipermetrop riskini azaltıyor). Zıplamak, dar zeminde dengede durarak yürümeye çalışmak gibi hareketler de motor becerilerini, denge ve koordinasyon yeteneğini geliştiriyor. Dışarıda geçirilen sadece beş dakikalık bir oyun zamanı bile çocukların kendine güvenini ve zihinsel sağlığını olumlu etkiliyor.

Ayrıca bağışıklık sistemi için de sokakta oyun oynamak çok etkili çünkü bedenimiz doğal çevremizle birlikte evrimleşir. Sağlıklı olmamız için gerekli bakteriler, böcekler, mantar gibi mikroorganizmaları ancak dışarıdan alabiliriz. Yeni araştırmalar çoğu hastalık için antibiyotikler yerine bakteri ve parazitleri kullanıyor dolayısıyla dışarıda vakit geçirmek bağışıklık sistemini azami derecede olumlu etkiliyor.

Çocuklarınızın sokağa çıkmasına izin verin. Sonra da kıyafetlerini çamaşır makinesine atın. Sıvı ya da kapsül deterjanlar artık cilde karşı son derece nazik. Ariel Kapsül Deterjan ya da Ariel Sıvı kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun giysileri kirlenebilir diye korkmanıza gerek yok!

Dışarıda oynanabilecek oyunlar

Yokuş aşağı yuvarlanmak

Basit oyunlar en zevkli olanlardır. Çocuklar yuvarlanmaya bayılır. Çimen ve eğimli bir zeminde yuvarlanmasına izin verin. Hem toprakla bütünleşecek hem de çok eğlenecek!

Zıplayan atlar

Bu oyun çocuklarınız yorulmaya başladığında onları tekrar hareketlendirmek için ideal. Etraftan sopa ya da tahta parçası gibi bir şey bulun (hatta birinin gölgesi bile olabilir). Bu hedeflerin üzerinden atlayan atlar olduğunu hayal edin.

Keşif yolculuğu

Orman yolunda bulduklarınızı toplayın ve yanınızda getirdiğiniz kağıt, kalemle bulduklarınızı molalarınızda çizin ya da listesini yapın. Piknik için atıştırmalık götürmeyi de unutmayın!

Tohum ekimi

Bahçecilik hafif egzersizle doğayı birleştirir. Tohum ekmek çocuğunuzun yiyeceklerin nereden geldiğini anlamalarını sağlar ve kendi bitkilerini yetiştirmek tatmin duygusunu öğretir. Günde 10-15 dakika bile bu iş için yeterli. Bacaklara ve kollara güneş kremi sürmeyi unutmayın!


Siz dışarıda ailenizle ne gibi oyunlar oynuyorsunuz? Fikirlerinizi paylaşın... 

Çiğ köfte tarifi

Keşkek tarifi