Bir hafta sonu kaçamağı olarak Kıyıköy

Aile
24/10/2018
Mevsim bahara göz kırparken, rotanızı İstanbul’dan 3 saat uzaklıkta bulunan Kıyıköy’e çevirin. Güzelliğinden gözleriniz kamaşacak.

Karadeniz'e kıyısı bulunan bu minicik balıkçı köyünde, enerjik bir eğlence namına yapılacak pek fazla şey yok. Ancak sessizlik, sakinlik, temiz dağ havası, masmavi bir gökyüzü ve pırıl pırıl bir deniz arayanlar için Kıyıköy cennetten bir köşe gibi. İki dere arasında yükselen bir tepeye kurulmuş olan eski adıyla ‘Midye' köyü, Kırklareli'ne bağlı. Yakınlarında Bizans kalıntıları, restore edilmiş sur kapıları bulunuyor. Sokaklarında yürürken karşınıza, eski bir tarih romanından fırlamışçasına Selanikli Türkler ve Romanlar bile çıkabilir! Sıcakkanlı insanları, betonlaşmamış yapıları, bakir koylarıyla Kıyıköy'ün tadını çıkarmanızı öneriyoruz.

Kıyıköy'e otomobiliniz ile gidecekseniz Edirne istikametine sapmanız gerekecek. Çerkezköy ve Saray tabelalarını geçtikten sonra Kıyıköy rotasını izleyin. Yol üstündeki Bahçeköy'de durup mutlaka manda yoğurdu ve peynir alın. İstanbul'da böylesi yok!

Kıyıköy'e vardığınızda güneşi kaçırmamak için hemen yola koyulun. Burası trekking, hiking ve kamp tutkunları için biçilmiş kaftan. Balık tutabilir, sandalla gezintiye çıkabilir; taptaze balıkların sunulduğu bir restoranda upuzun bir öğleden sonra geçirebilirsiniz.

Konaklamak isteyenler için her bütçeye göre pansiyon ve oteller mevcut.  Ancak lüks bir turistik tesis aramayın. Bu Kıyıköy'ün varoluş felsefesine aykırı! Birkaç pansiyon ve ev, bütün yıl boyunca kapılarını konuklara açık tutuyor. Fiyatlar ise makul düzeyde.

DENEMEDEN DÖNMEYİN

1. Köyden manzarayı izleyebileceğiniz şahane yerler var. Bunlardan bazıları Kartal Çay Bahçesi, Marina Cafe ve deniz fenerinin olduğu bölge.

2. Denize girmek isteyenler Selvez Koyu'nun tertemiz sularında kendilerini yenileyebilir.

3. Manzara fotoğrafları çekmek isteyenler için Kıyıköy efsane bir Instagram malzemesi sunuyor. Gezerken bir eliniz telefonunuzda olsun. Eski Rum evlerini, sevimli sokak köpeklerini, suda tatlı tatlı sallanan sandalları ve balıkçıları görüntüleyebilirsiniz.

4. Piknikçiler için dere kenarında sucuk-ekmek ve mangal yapabileceğiniz ortamlar mevcut.

5. Tarihseverler için birkaç öneri: Gazi Süleyman Paşa Camii, Küçük Ayasofya Kilisesi, Ayanikola Manastırı.