Yenidoğan bebek için yuvayı hazırlamak

Aile
8/04/2020
Bebek sahibi olmak, hem yaşamı tamamen değiştiren bir dönüm noktasıdır, hem de beraberinde ev içinde bazı hazırlıklar gerektirir.

Bebek bekleyen ebeveynlerin, her ne kadar bebek arabasını önceden deneseler ya da şirin mi şirin yenidoğan kıyafetleri biriktirseler de, dünyaya gelene kadar biricik bebeklerinin çevrelerine nasıl tepki vereceğini tahmin etmeleri imkansızdır. Fakat bunun yerine bebeklerinin ilk haftalarında ve sonrasında, serpilip büyüyeceği temiz, güvenli ve yumuşacık bir yuva ortamı yaratabilirler. 

Ariel Baby olarak konforlu bebeğin, aynı zamanda mutlu bebek olduğunu düşünüyoruz. Bebek uzmanlarımızın da desteğiyle, bebek bekleyen ebeveynlerle evi yenidoğan için hazırlamak konusunda ipuçlarımızı ve önerilerimizi paylaşarak, yaşamlarının bu heyecanlı yolculuğunda onlara mümkün olduğunca güven kazandırmak istiyoruz.

Yuvayı hazırlamak

Yenidoğan bebek için evi hazırlamak, birkaç yastığı havalandırmak ve evi oyuncak ayılarla doldurmaktan daha fazlasını gerektirir. Önerilerimizi okuyarak, size ve bebeğinize yardımcı olacak, ailenin yeni yaşamına kolayca alışmasını sağlayacak güvenli, yumuşacık ve sıcak bir liman yaratabilirsiniz.

Bebeğinizin gardırobunu hazırlamak

Evi hazırlamanın bu aşaması eğlenceli ve heyecan vericidir. Her ne kadar sevimli, fırfırlı elbiseler ya da üç parça minicik takım elbiseler biriktirmek cazip gelse de, başlangıçta sadece birkaç şeye ihtiyacınız olacak. İlk etapta yumuşak yeleklere ve uyku tulumlarına ağırlık verin. Bunlar birkaç hafta boyunca bebek gardırobunun demirbaşları olacak. Eğer bebeğiniz soğuk bir mevsimde doğacaksa, hırka, şapka ve eldivenler de olmazsa olmazlar arasına giriyor. Pamuk gibi 0 doğal fiberlerden yapılmış giysileri tercih edin; böylece yenidoğanınızın hassas cildi için gerekli yumuşaklığı ve cildinin nefes almasını sağlamış olursunuz.

Evinizdeki tüm kumaşları hazırlamak

Çamaşırları hazır etmenin başında, bebeğin hassas cildini tahriş etmemek için, bebeğe ait giysi, çarşaf ve havluları; aynı zamanda size ait giysileri hassas bir deterjanla yıkayarak tüm lekelerden ve yağlardan arındırmak geliyor. Ariel Baby, su kadar hassas ve özel olarak tasarlanmış bir formüle sahip olmakla birlikte leke çıkarmada da son derece güçlüdür. Tüm aile bireylerinin giysilerini etkili ve hassas biçimde temizleyerek, yumuşacık yapar ve sarılmaya hazırlar!

Paylaşmak hazırlamaktır

Günümüzde babalar da evi hazırlamaya anneler kadar destek veriyor; bu destek annelerin yaşamını kolaylaştıracaktır. Evi temizlemek, bebek odasını dekore etmek, bebek karyolasını monte etmek, bebek arabasının nasıl çalıştığını öğrenmek, giysileri yıkamak ve ihtiyacınız olan her şeyin hazır olduğuna emin olmak, evi yenidoğan için hazırlarken paylaşabileceğiniz pratik görevlerden sadece bazıları.

Yeni yaşamınıza hazırlanmak

Anne ya da baba olmak yaşamı olumlu biçimde dönüştürse de, bebeğiniz geldiğinde birçok ilişkinizin de değişime uğrayabileceğini bilmekte fayda var. Anneniz ve kardeşlerinizle yakınlaşabilir ya da  öncelikleriniz değiştikçe bebeği olmayan arkadaşlarınızdan uzaklaştığınızı hissedebilirsiniz. Ayrıca gündelik işlerinizin bebek doğduktan sonra nasıl değişeceğini; yaşamınızın bebek emzirme ya da beslemeyle, altını ya da üstünü değiştirmeyle ya da sakinleştirmeyle geçen bitmek bilmez bir sis perdesi gibi görünmeye başlayacağını unutmayın. Etrafınızda bebek masajı, bebeklere yüzme dersleri gibi, yeni annelerle paylaşımda bulunabileceğiniz ve yenidoğan sahibi birçok annenin hissettiği yalnızlık duygusundan uzaklaşmak için, bebeğinizle birlikte katılabileceğiniz etkinlikleri araştırın.

Bebeğinizi eve alıştırmak 

Birçok ebeveyn için yenidoğan bebeği hastaneden eve getirme süreci yorucu olabilir. Fakat sıcak ve yumuşacık evinizde, yeni aile ferdiyle bağları güçlendirmek için en uygun zamandır. Birçok ebeveyn işlerin ‘kervan yolda düzülür' misali ilerlediğini düşünür. Fakat içgüdülerinize güvendiğiniz ve aileniz için en iyisi olduğu düşündüğünüz şeyleri yaptığınız sürece, herkese uygun olan günlük rutini kısa sürede yaratırsınız.  

Bebeğinizin cildine özen göstermek

Yeni ortamına alıştığı ilk birkaç ay boyunca bebeğinizin cildi son derece hassastır. Cildini tahriş edebilecek sert ürünlerden kaçının ve her şeyi Ariel Baby gibi yenidoğan bebeklere uygun, hassas bir deterjanla yıkayın.

Yenidoğanlarda sık rastlanan cilt problemlerine karşı tetikte olun

Konak, isilik ve milia (süt döküntüsü olarak da bilinen, bebeğin yüzünde ilk haftalarda çıkan beyaz noktalar) tedavi gerektirmeden genellikle kendiliğinden geçen normal durumlardır. Egzama ya da pişik gibi sık rastlanan diğer durumlar da özel krem ve losyonlarla geçebilir. Bu durumlarda en iyi tedavi yöntemi için doktorunuza danışın.

Bebeğinize banyo yaptırmak

Bebeğinizin ilk banyosu özel bir deneyimdir. Ilık su, özellikle uyku öncesi birçok bebeği sakinleştirerek daha kolay uyumalarını sağlar. Sıcak suyu hazırlamadan önce, banyoyu da ısıtın. Bebeğinizi banyo süresince sıkıca tutmayı ihmal etmeyin. Yüzünü, boynunu, ellerini ve poposunu yumuşak bir bez ya da süngerle silin. Sonra, yumuşak bir havluyla ve nazik dokunuşlarla cildini kurulayın. İlk haftalarda bebeğin cildini dış etkenlerden koruyan besleyici cilt yağını ortadan kaldırabileceği için, havluyu sürterek kurulamaktan kaçının.

Bebeğinizin uyumasını sağlamak

Ariel Baby

Uyku bebeğin doğal gelişiminin çok önemli bir parçasıdır. Bu sebeple, onun uykuya dalmasını kolaylaştıracak sakin ve sessiz bir yatak odası gerekir. Yumuşak ve sakinleştirici bir ses tonuyla konuşun, hafifçe bir şarkı mırıldanın, ona sarılın ve odada loş bir ışık bırakın. Tüm bunlar uyku vaktinin geldiğini göstermenin güzel yollarıdır.

Ariel Baby nasıl yardımcı olur?


Ariel Baby olarak yenidoğan bebek için yumuşacık ve konforlu bir yuva hazırlamalarında yeni ebeveynlere yardım ediyoruz. Ariel Baby ile yıkanan giysilerin cilde etkisinin, suyla yıkanmış giysiler kadar nazik olduğu klinik testlerle kanıtlanmıştır. Ariel Baby içerdiği fiber kayganlaştırıcı etkin maddeler sayesinde, çamaşırlardaki yıkanmayla oluşan hasarı ortadan kaldırarak, yeni bir giysinin yumuşak dokunuşunu sürdürür. Temizleme etkin maddeleri Leke Savar kapakla birleşince Ariel Baby, lekeleri temizleyerek bebeğinizin giysilerinin dayanıklılığını arttırır; geride yumuşaklık ve hassas bir temizlik kokusu bırakır. Bebek odası nasıl hazırlanmalı?