Sporda rekabetin getirdiği stresi önlemek

Aile
14/01/2019
Rekabetçi spor dalları stres yaratabilir, hem de sadece sporcular için değil… Anneleri için de. Stresi yönetmeniz sadece kendiniz için değil, çocuğunuz için de iyi olacaktır. Çünkü onlar da annelerinden öğreniyorlar. Peki, anneler çocuklarını müsabaka esnasında izlerken heyecanla nasıl başa çıkıyorlar?

Stresi yönetmeniz sadece kendiniz için değil, çocuğunuz için de iyi olacaktır. Çünkü onlar da annelerinden öğreniyorlar.

Kendinize iyi bakın

Eğer kendinize iyi bakarsanız, stresle başa çıkmanız çok daha kolay olur. İyi uyumak, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, yeterince su içmek, aşırı kafeinden ve şekerden kaçınmak, meditasyon yapmak kendinize iyi bakmanın temellerini oluşturuyor.

Meditasyon yapın

Vücudunuza baktığınız kadar zihninize de bakmanız önemli. Bazı anneler 10 dakika bile olsa meditasyonun faydalı olduğunu söylüyorlar.

Nefes almayı unutmayın

Stres anlarında birçoğumuz "doğru" nefes almayı ihmal ederiz. Elinizi karnınızın üzerine koyun ve burnunuzdan nefes alın. Siz nefes aldıkça karnınız da hareket etmeli. Nefesinizi birkaç saniye tuttuktan sonra yavaşça nefes verin.

Enerjinizi iyi yönetin

  • Sadece çocuğunuzu değil, etrafınızdaki herkesi neşelendirin.
  • Bakış açınızı koruyun
  • Kaybettiğiniz anlarda bile sakin olun, olumlu düşünün.
  • Antrenörü asla hafife almayın. Penaltı olmadığında penaltı dese bile!
  • Spor hayallerinizi çocuğunuz üzerinde canlandırmayın

Zor anlarda siz de sinir küpü müsünüz yoksa sonuç her ne olursa olsun sakin kalmayı başarabiliyor musunuz? Hikayelerinizi diğer annelerle de paylaşın!