Sevgililer günü menüsü

Aile
9/11/2018
Sevgililer Günü’nü evde geçireceksek menümüzü nasıl oluşturalım, nelere dikkat edelim?

İnsanın içini kıpır kıpır eden özel günlerden biri daha yaklaştı. Sevgi, aşk, romantizm dolu; kırmızılarla, kalplerle, güllerle, çikolatayla özdeşleşen Sevgililer Günü’nü dışarının telaşından uzak, evde eşinizle/sevgilinizle baş başa geçirmek son derece keyifli bir seçenek. Ancak böyle bir durumda menünüzü nasıl oluşturmalı, sofranızı hazırlarken nelere dikkat etmelisiniz?

SEVDİĞİNİZ YEMEKLERİ FARKLI SUNUN

Sevgililer Günü menüsünü oluştururken farklı bir seçenek de koyabilirsiniz ama baz almanız gereken sizin ve eşinizin sevdiği tarzda yemekleri seçmeniz; bunları sunumlarıyla farklılaştırmanız. Eşiniz etten hoşlanıyorsa farklı pişirme teknikleri kullanabilir, jambon ve kaşar gibi öğelerden yararlanabilir, dilimleyerek sunabilirsiniz. Kremalı soslarla özel lezzetler yaratabilir, klasik püreler yerine daha yaratıcı alternatifler hazırlayabilirsiniz. Balıklı bir mönü hazırlayacaksanız somonu tercih edebilir, deniz ürünleriyle zenginleştirilmiş bir salataya yer verebilirsiniz. Tercihiniz sebzeli bir mönüyse gratenler (brokoli, karnabahar, kabak) gayet iyi seçenekler. Sebzeli bir lazanyayı da tercih edebilirsiniz.

Aperatif olarak kanepeler ve seçeceğiniz ana yemekle uyumlu 2-3 çeşit meze ve zeytinyağlı da mönünüzde yerini almalı. Çorbaya yer verecekseniz, klasik ve geleneksel çorbalar yerine daha modern ve şık sunumlu çorbaları seçmelisiniz.  

Menünüzü Sevgililer Günü’ne uygun küçük bir pasta, tart veya bir tatlıyla sonlandırabilirsiniz. Erimiş çikolataya batırılmış çilekler bile yeterli olabilir mönünüzü taçlandırmak için.

MUTLULUK GARANTİLİ BESİNLER

Mutluluk verdiği uzmanlarca kanıtlanmış 15 besin olan çikolata, bal, elma, yumurta, tatlı patates, somon, portakal, muz, yulaf, fasulye, ıspanak, yoğurt, badem, nar ve tarçını kullanacağınız yemekler, Sevgililer Günü mutluluğunuzu pekiştirecektir.

Yemeklerinizi sunarken de kalp şeklindeki materyallerden faydalanabilirsiniz.  Örneğin pilavı veya püreyi kalp şeklinde bir kasenin içine koyup ters çevirerek sunabilirsiniz. Çorbanızın üzerine kremayla kalp şekli yapabilir, pastanızı veya tatlınızı kalpli objelerle süsleyebilirsiniz.

Sofranızı hazırlarken de gül başta olmak üzere kırmızı renkli çiçeklerin, mumların, boncukların gücünden yararlanabilirsiniz. Sofranızı küçük ve kısa bir masada kurmanız samimi bir ortam yaratmak açısından önemli. Böyle bir masanız yoksa, büyük yemek masanızın bir köşesini yaratıcı bir seperatla özel bir bölüm haline getirebilirsiniz. Kırmızının yoğunluğunu azaltmak için tercihinizi beyaz bir örtüden yana kullanabilirsiniz. Tabakların kenarlarına veya çiçeklerin üzerine iliştirilmiş sevgi notları da Sevgililer Gününüze romantizm katacaktır.