Dünyadaki tüm kızları destekliyoruz!

Aile
1/11/2018
Orkid, dünyadaki ihtiyaç sahibi kızlara destek veren birçok sivil toplum kuruluşu ve organizasyonla işbirliği içindedir.

Kızların özgüvenini arttırmaya olan adanmışlığıyla Orkid, ihtiyaç sahibi kızlara destek veren, Save The Children ve UN Women gibi 30’u aşkın sivil toplum kuruluşu ve organizasyonla işbirliği içindedir. 

Geçtiğimiz 10 yılda, eğitim programımız sayesinde 45’in üzerinde ülkede 70 milyonu aşkın ihtiyaç sahibi genç kıza ulaştık. 

Eğitim programlarımızdan bazıları hakkında kısa bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

Afrika – Orkid Genç Kız Öğrenim Programı 

Her yıl gelişmekte olan ülkelerdeki ilkokul çağında 2 milyondan fazla genç kız, hijyen ürünlerine erişimleri olmadığı için regl döneminde aileleri tarafından okula gönderilmiyor. Orkid bu duruma karşı:

  • 100 bin kıza 8 milyonun üzerinde ped dağıttı ve ergenlik/sağlık eğitimi verdi.
  • Kızların okula devamlılığında %78 oranında iyileşme sağlandı.


Nijerya, Nepal, Meksika – Sağlık & Hijyen Programı

Ergenlik kızlar için, özellikle de kendileri, aileleri ve çevreleri yeterli bilgiye sahip değilse ve ayrıca tuvaletler ile hijyen ürünlerine erişimleri yoksa korkutucu bir dönem olabilir. Orkid, Save the Children ile işbirliği içinde bunu değiştirmeyi amaçlıyor ve kızların okula devam edebilmesi için çalışıyor. 

  • Sağlık & Hijyen Programıyla okul devamsızlığı %73’ten %30’a düştü.
  •  

Avrupa – Mülteci Kızlar için Dünyayı Değiştirmek

6. yılına giren Suriye krizi jenerasyonumuz için en büyük zorluklardan biridir. Bu durumdan en çok etkilenenler, okula devam edemeyen genç kızlar ve ailesine bakmak için çalışamayan kadınlardır. Bu genç kızların eğitim olanakları sınırlı ve genellikle de evde olmalarını zorunlu kılan cinsiyet temelli engellerle karşılaşıyorlar. Orkid, UNESCO ve Save the Chlidren ile işbirliği içinde genç kızları ve kadınları güçlendirmek için aşağıdaki girişimlerde bulunmuştur: 

  • 2015’ten beri 1 milyon ped bağışı
  • Ürdün’de 1000’in üzerinde genç kıza eğitim olanağı sunma ve yaşam becerileri edindirme