Olimpik anne Tuba Sönmezöz ve minik sporcu Begüm’ün hikayesi

Aile
18/09/2019
Sporun, çocukların fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerine katkısının büyük olduğunu hepimiz biliyoruz.

Çocuklarımızın sevdikleri bir spor dalı ile ilgilenmesi sadece profesyonel birer sporcu olmaları için değil, hayatları boyunca disiplinli, paylaşım ve yardımlaşma bilinci yüksek, çözüm üretebilen ve yapıcı yaklaşımlar sergileyen sorumluluk sahibi bireyler olabilmeleri için de oldukça önem taşıyor. Ancak, P&G tarafından ülkemizde yapılan Türkiye Spor Haritası araştırma sonuçlarına göre her 100 çocuktan sadece 2'si spor yapıyor. Profesyonel spor yapan çocukların oranı ise sadece %1. Aynı araştırmanın sonuçlarına göre çocuklarımız günde 2 saatini bilgisayar başında geçiriyor ve spor yapma oranları maalesef tatillerde bile artmıyor.

P&G ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), bu araştırmadan yola çıkarak, annelerin çocuklarını spora yönlendirmelerini teşvik etmek amacıyla, ülke çapında Olimpik Anneler projesini başlattı. Temel hedefi ‘'ülke çapında çocukların spora teşvik edilmesi için farkındalık ve bilinç oluşturmak'' olan bu proje kapsamında, annelerin çocuklarını spora yönlendirmeleri amacıyla sporcu anneleri, çocuklarına spor yaptıran anneler ve fikir önderlerinden oluşan Olimpik Anneler Kurulu oluşturuldu. Bu kurulun üyeleri, projenin ülke çapına yayılması için Türkiye'nin farklı bölgelerinde yerel yönetimler ile bir araya gelerek illerde spor adına yapılabilecekleri konuşuyor.

Şehrin Çocuk Hali olarak bizler de önümüzdeki aylarda çocukları spor yapan ve onların spor yaparak büyümelerini destekleyen annelerle röportajlar yapacağız. Bu hikayelerin ve röportajların sizlere de ilham vermesini diliyoruz. Bu hikayelerin birincisini Olimpik Anne Tuba Sönmezöz ve kızı Begüm ile yaptık.

 

Tuba ve Begüm Sönmezöz'ün Hikayesi

 

Doğum ve bebek fotoğrafçısı Tuba Sönmezöz'ün kızı Begüm 6 yaşında. Begüm 3 yaşından beri spor yapıyor. Uzun yıllar profesyonel olarak basketbol oynamış bir babanın ve extreme sporlar sevdalısı bir annenin kızı olan Begüm yaşına göre sporun her dalıyla yakından ilgileniyor.

 

Begüm kaç yaşında ve nasıl spora başladı?

 

Begüm 3 yaşından beri spor yapıyor. Eşim Camp Caddebostan'ın kurucusu. Kışları board ve kayak kampları yazları ise doğa ve su sporları kampları düzenliyorlar. Bu sebeple bizler de ailece kamplara gidiyoruz. Begüm de kamp ortamında yavaş yavaş sporun farklı dallarıyla tanıştı. Biz de onun spor yapmasını destekledik.

 

Begüm'le birlikte hangi sıklıkta spor yapıyorsunuz?

 

Tatil zamanlarını genellikle spor yaparak değerlendiriyoruz ve kamplarda da fırsat buldukça birlikte spor yapıyoruz.

 

Begüm şu anda hangi spor dallarıyla ilgileniyor? Siz onu nasıl yönlendirdiniz?

 

Begüm'ü şu zamana dek jimnastik, yüzme ve kayak sporlarına yönlendirdik. Bundan sonraki yaşları için ilgi, beceri ve vücut yapısına göre bir spor dalında ilerlemesini düşünebiliriz. Şimdilik hepsini keyif alarak yapıyor. Begüm'e gerekli imkanları sunduktan sonra onun sevip sevmemesine göre, bu sporu yapmak isteyip istememesine göre birlikte karar veriyoruz. Ancak, Begüm'ün yaptığı sporlardan birinde uzmanlaşıp sporcu olmasını isterim elbette.

Kızınızın düzenli spor yapması sosyal hayatına nasıl etki ediyor?

 

Begüm farklı spor dallarıyla ilgileniyor. Bu nedenle de farklı çevrelerden arkadaşları oluyor, özgüveni yüksek, sosyal ve pozitif bir çocuk olması yönünde olumlu bir etkisi olduğunu düşünüyoruz.

Begüm hafta içi ve hafta sonu yüzme ve aynı zamanda jimnastik, kamplarda da kayakla ilgileniyor. Tüm bu yoğunluk derslerini ve okul hayatını nasıl etkiliyor? 

 

Okul hayatına gelince, spor yaptığımız için zamanı doğru kullanmayı öğreniyoruz. Ailenin desteği ve okulun spora bakış açısı burada önemli. Eğer bu ikisi mevcutsa çocuğun okul başarısı ve derslerine odaklanmasında sporun olumlu etkisi olduğunu düşünüyorum.

Profesyonel fotoğrafçısınız ve aile ve çocuk fotoğrafları çekiyorsunuz ağırlıklı olarak. Çocuğunuz spor yaparken onun da fotoğraflarını çekiyor musunuz?

Profesyonel fotoğrafçı olduğum için Begüm spor yaparken hem fotoğraflarını hem de videolarını çekmeyi çok seviyorum. Bizler için de güzel bir anı oluyor.

Spor yapan çocukların aileleri en çok spor kazalarından korkuyor, siz ne düşünüyorsunuz?

Spor kazaları olabilir ancak korkmak yerine hazırlıklı olmak gerekiyor. Isınmadan spor yapmamak, gerekli korumalıkları takmak ve seviyemizin üstünde risk almamak Begüm'e spor öğütlerimizin başında geliyor.

Çocuğunuz spor yaptığı için hayatı daha mı düzenli oluyor? Yemek ve uykusuna daha mı çok dikkat ediyor?

Kesinlikle daha düzenli ve sağlıklı oluyor. Yemek ve uyku düzenimizi de ayrıca dikkat ediyoruz. Sağlıklı beslenmeye özen gösteriyoruz. Bu kızımızın fiziksel gelişimine de olumlu yansıyor elbette.


Bu keyifli röportaj için çok teşekkür ederiz.

Tüm anneler çocuklarının spor yapmasına destek vererek birer Olimpik Anne olabilir, #OlimpikAnneyim etiketi ile sosyal medyada çocukları ile spor yaptıkları anları paylaşabilir, aldığı her P&G ürünü ile Türkiye'deki tüm çocukların spor yapmasına destek olabilir.