Semra Karadağ ile çocuklarının spor hayatı üzerine

Aile
14/03/2019
Sporun, çocukların fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerine katkısının büyük olduğunu hepimiz biliyoruz.

Çocuklarımızın sevdikleri bir spor dalı ile ilgilenmesi sadece profesyonel birer sporcu olmaları için değil, hayatları boyunca disiplinli, paylaşım ve yardımlaşma bilinci yüksek, çözüm üretebilen ve yapıcı yaklaşımlar sergileyen sorumluluk sahibi bireyler olabilmeleri için de oldukça önem taşıyor. Ancak, P&G tarafından ülkemizde yapılan Türkiye Spor Haritası araştırma sonuçlarına göre her 100 çocuktan sadece 2'si spor yapıyor. Profesyonel spor yapan çocukların oranı ise sadece %1. Aynı araştırmanın sonuçlarına göre çocuklarımız günde 2 saatini bilgisayar başında geçiriyor ve spor yapma oranları maalesef tatillerde bile artmıyor.

P&G ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), bu araştırmadan yola çıkarak, annelerin çocuklarını spora yönlendirmelerini teşvik etmek amacıyla, ülke çapında Olimpik Anneler projesini başlattı. Temel hedefi ‘'ülke çapında çocukların spora teşvik edilmesi için farkındalık ve bilinç oluşturmak'' olan bu proje kapsamında, annelerin çocuklarını spora yönlendirmeleri amacıyla sporcu anneleri, çocuklarına spor yaptıran anneler ve fikir önderlerinden oluşan Olimpik Anneler Kurulu oluşturuldu. Bu kurulun üyeleri, projenin ülke çapına yayılması için Türkiye'nin farklı bölgelerinde yerel yönetimler ile bir araya gelerek illerde spor adına yapılabilecekleri konuşuyor.

Şehrin Çocuk Hali olarak bizler de çocukları spor yapan ve onların spor yaparak büyümelerini destekleyen annelerle röportaj yapmaya devam ediyoruz. Bu hikâyelerin ve röportajların sizlere de ilham vermesini diliyoruz. Bu hikâyelerin dördüncüsünü Olimpik Anne Semra Karadağ ile yaptık.

 • Çocuğunuzun spor yapmasını teşvik ediyor musunuz?

Bizim Serra ve Vera isimlerinde 9 yaşında ikiz kızlarımız var. Eşim Sertan'ın 1 yaşında kendi imkânlarıyla hazırladığı tırmanma duvarı ile çocuklarımızı spora teşvik etmeye çok küçük yaşta başladık.

 • Siz çocukluğunuzda spor yapıyor muydunuz? Aileniz sizi destekliyor muydu?

Ben çocukken voleybola ilgi duymuştum ancak ailem bir spor dalı ile uğraşırsam eğitimimden eksik kalacağım düşüncesiyle beni spor konusunda desteklemiyordu. Lise ve üniversite çağımda ise ilgilenmeye çalıştım ancak disiplinimi kuramadım. Fakat kızlarımı doğumdan  itibaren spora başlattım ve ben de 9 yıldır onlarla beraber spor yapıyorum.

 • Çocuğunuzla birlikte hangi sıklıkla spor yapıyorsunuz?

Çocuklarımla beraber ben de kayak yapmayı öğrendim ve kışın birlikte kayıyoruz. Benim cross fit çalışmalarıma onların vakti oldukça beraber katılıyoruz. Yazları uzun saatler ailece şnorkel yapıyor, yüzüyor ve su altındaki değişik canlıları beraber keşfe çıkıyoruz.

 • Çocuğunuzu yönlendirdiğiniz bir spor dalı var mı?

3 ile 5 yaş arası jimnastiğe gittiler. 4 yaşında ise yüzmeye başladılar. Serra yüzmeye 5 sene kadar kendi okulunda takıma girerek devam ederken, Vera 2 yıldan sonra takımdan ayrılarak jimnastiğe devam etme kararı aldı. Serra 5,5 yaşında Türkiye'de olduğundan bile habersiz olduğumuz, araştırmalarımız sayesinde bulduğumuz Türkiye'nin ilk ve tek dalga sörfü okulu olan ve Kerpe'de bulunan Danube Surfboards'da dalga sörfüne başladı ve halen özel antrenörü olan Tolga Hadımoğlu ile yazları çalışıyor ve sanırım Türkiye'de 5,5 yaşında dalga sörfüne başlayan ilk çocuk. Vera ise bu alanda deneyip başarılı olmasına rağmen kendine body sörfü tercih etti, Serra dalga sörfü yaparken Vera body sörf yapıyor.  8 yaşında ise iki kızımız da voleybola gitmek istediklerini ilettiler ve şu an ikisi de hafta sonları Eczacıbaşı'nda voleybola başladılar ve çok sevdikleri için devam ediyorlar. Bunun yanında fırsat buldukça İstanbul'da bulunan tırmanma duvarlarına hobi olarak gidiyorlar ve bu yaz Akut dağcılık kulübüyle tırmanış eğitimine katıldık ikisi de şaşırtıcı biçimde profesyonellermiş gibi yaşlarına göre çok iyi tırmandılar. Fırsat buldukça ise paten yapmayı, bisiklete binmeyi, ata binmeyi ve heykel, seramik gibi sanatsal aktivitelerde yer almayı seviyorlar.

 • Çocuğunuz farklı spor dallarıyla ilgileniyorsa birinde uzmanlaşıp sporcu olmasını ister misiniz?

Evet çok isterim, şimdilik ikisi de voleybol da uzmanlaşmak istiyorlar. Eşim ve ben de sonuna kadar destekliyoruz. Serra'nın ise ek olarak dalga sörfüyle ilgili olimpiyatlara katılma düşüncesi var kendine örnek olarak 2020 olimpiyatlarına hazırlanan ve dereceleri olan antrenörünün kızı olan Aleyna Hadimoğlu'nu rol model alıyor.

 • Çocuğunuzun düzenli spor yapması sosyal hayatına nasıl etki ediyor?

Sporcu disiplinleri var, genelde yakın arkadaşları da spor yapan kişilerden oluştuğu için sosyal hayatta ortak muhabbet alanı oluşturabiliyorlar.

 • Çocuğunuzun spor yapması derslerini olumlu mu yoksa olumsuz mu etkiliyor?

Derslerini çok olumlu etkiliyor. Erken yaşta zamanı doğru kullanmayı öğreniyorlar. Daha zinde ve daha enerjik ve mutlu yaşıyorlar. Spor; grup çalışmasını öğrenmelerinde, "biz" ruhunu içlerinde hissetmelerini destekliyor ve böylelikle empati yapma yetenekleri daha da artıyor. Sabırlı olmayı yaşıtlarına göre daha hızlı öğreniyorlar.

 • Çocuğunuz ilk ne zaman spor yapmaya başladı?

1.5 yaşındaki tırmanma duvarındaki çalışmaları saymazsam 3 yaşında başladılar.

 • Sporun çocuğunuzun bedeni üzerindeki etkisini görüyor musunuz?

Evet, çok sağlıklılar, atik ve kaslılar.

 • Kardeşiyle birlikte aynı sporu yapmasını destekler misiniz?

İkiz oldukları için ve küçük yaşta yapılacak spor dalları az olduğu için aynı sporları yaptılar. Karakterleri oturmaya başlayınca ayrıldıkları alanlar oldu. Şu anda ise ortak yaptıkları spor dalı voleybol. Kendileri mutlu olduğu sürece destekliyorum.

 • Spor kazalarından korkuyor musunuz? Çocuğunuz kendini nasıl koruyor?

Hayır, korkmuyorum. Çok küçük yaşta spora başladıkları için sorun olduğunda antrenörleriyle hallediyorlar ve sporcu kazalarının normal olduğunun bilincindeler. Sokakta düşseler, şikâyetleri olabiliyor ama spor yaparken çok mutlu oldukları için bana herhangi bir geribildirim gelmedi ve ben izlerken de ufak kazaları hiç sorun etmeden antrenmana devam ettiklerini gözlemliyorum.

 • Spor yapan çocuğun beslenmesi daha mı farklı?

Evet, beslenme önemli spor çıkışlarında özellikle karbonhidrat ağırlıklı yemeleri gerekiyor ve hayatlarında bazı sağlıksız ambalajlı ürünleri minimize etmeleri gerekiyor.

 • Spor, okuldaki başarısını ve odaklanmasını arttırıyor mu?

Kesinlikle odaklanmalarını, sorumluluk duygularını ve saygılı, disiplinli olmalarını sağlıyor.

 • Çocuğunuzun spor yaparken en zorlandığı ve en keyif aldığı anlar hangileridir?

Kendileri istedikleri spor dallarını kendi seçtikleri için pek zorlandıklarını söyleyemem. En keyif aldığı anlar voleybolda maç yaptıkları zaman ve sörf yaparken Serra için ayağa kalktığı zaman dalgalarla boğuşarak kıyıya ulaşmak ve Vera'nın da body sörf yaparken kayma hissinden aldığı haz diyebilirim.

 • Çocuğunuzun spor yaparken unutamadığı anı var mıdır?

Serra ve Vera ilk dalga sörfüne başladıkları gün zor bir spor olmasına rağmen ikisi de ayağa kalkabildiler ve 5.5 yaşında çevreden aldıkları alkışın onları mutlu ettiğini gözlemledim. Sonrasında Vera tercihini değiştirdi. Vera'nın jimnastik gösterisinde aldığı haz ve Serra'nın kendi yaş grubunda yüzmede en az antrenmanına katıldığı teknik kurbağa stilinde olmasına rağmen İstanbul üçüncüsü olması unutamadığı anlardandır. 

Bu keyifli röportaj için Semra Karadağ'a ve çocuklarına çok teşekkür ederiz. 

Tüm anneler çocuklarının spor yapmasına destek vererek birer Olimpik Anne olabilir, #OlimpikAnneyim etiketi ile sosyal medyada çocukları ile spor yaptıkları anları paylaşabilir, aldığı her P&G ürünü ile Türkiye'deki tüm çocukların spor yapmasına destek olabilir. Olimpik Anneler projesi ile ilgili detayları www.olimpikanneler.com adresinden öğrenebilirsiniz. Eğer siz de bu röportajlarda yer almak ve kendi çocuğunuzla sizin spor hikâyenizi paylaşmak isterseniz merhaba@sehrincocukhali.com'a mail gönderebilirsiniz.

Kaynak: Şehrin Çocuk Hâli