Köpeğinizle nasıl anlaşırsınız?

Aile
24/10/2018
Köpeğiniz havladığında bir şey demeye çalışıyor demektir. Açtır, belki de bir tehlike sezmiştir. Kimi zaman da köpekler sırf canları sıkıldığı için havlarlar.

Sizin için köpeğinizle anlaşmanızı sağlayacak bir rehber hazırladık.

  •  Alanımdan çık

Bir yabancı ya da tanımadığı başka bir hayvan alanına girdiğinde köpeğiniz kızgın bir ifadeyle havlayacaktır. Kendisini ne kadar tehdit altında hissederse o kadar yüksek sesle havlar.

  • Korkuyorum

Köpekler onları korkutan bir nesne ya da durumla karşılaştıklarında da havlamaya başlarlar.

  • Canım sıkılıyor, çok yalnızım

Köpekler arkadaş canlısı hayvanlardır. Bu nedenle köpeğinizi uzun süre yalnız başına bıraktığınızda canları sıkılır ve üzülürler. Bu da yalnızlık ve mutsuzluk nedeniyle havlamalarına neden olur. Kimi köpekler ev arkadaşlarından ayrıldıklarında ayrılık endişesi yaşarlar. Ev arkadaşları uzakta olduğunda durmaksızın havlayan köpekler bile vardır. Böylesi bir durumdaki köpek son derece umutsuz bir görüntü verir. 

  • Merhaba

Köpekler insanlara genellikle havlayarak selam verirler. Patilerini kaldıran ve sevdiği kişinin üstüne atlayan köpekler de mevcuttur elbette.

  • Yürüyüşe çıkmak istiyorum

Köpeğiniz tasmasının etrafında dönüyor ve heyecanla havlıyorsa yürüyüşe çıkmak istiyor demektir. Aynı havlamayı mamanın etrafında dönerken duyuyorsanız, acıktığı sonucuna varabilirsiniz.

Çok fazla havlayan köpeğinizi nasıl durdurursunuz?

Köpeklerin havlamaya ihtiyaç duyduklarını biliyorsunuz. Bu, onların doğasının bir parçası. Dolayısıyla kimi zaman nerede durmaları gerektiğini bilmeyebilirler. Havlayarak etrafa gereğinden fazla rahatsızlık veren bir köpeği durdurmanın çeşitli yolları da var tabii...

  • Köpeğiniz aşırı havlamaya başladığında, resmi bir ses tonuyla “sus” komutu verin. Sükûnetinizi de korumalısınız elbette. Havlamayı durdurana kadar sabırla bekleyin. Sadece nefes almak için bile havlamayı kestiğinde ona bir ödül verin. Bir süre sonra ne zaman duracağını bilecektir. “Sus” kelimesini anlaması ve ödülle ilişkilendirmesi çok önemli bu noktada.
  • Aynı tekniği “sus” demek yerine, parmağınızı dudaklarınızın üzerine koyup “sus” işareti yaparak da uygulayabilirsiniz. Köpekler beden dilini anlayacak kadar zeki hayvanlardır.

Köpekler hakkında bazı gerçekler

  • Köpekler insanlardan ve kedilerden daha iyi duyarlar. İnsanlar bir saniyede 20.000, kediler 25.000 ses titreşimi duyarken, köpekler 35.000 duyarlar.
  • Koku almakta da köpeklerin üzerine yoktur. Örneğin Alsas Çoban Köpeği, 220 milyon koku duyargasına sahiptir, insanda ise sadece 5 milyon koku duyargası var.
  • Bir köpeği burun izinden teşhis edebilirsiniz. Her köpeğin burun izi farklıdır. Tıpkı parmak izinin her insanda farklı olduğu gibi. İki köpek asla aynı burun iziyle doğmaz.