2.Bölüm: Kızınızın özgüvenini arttırmak için ipuçları

Aile
24/10/2018
Kızınızla ergenlik hakkında konuşurken, yaşamı boyunca kendine güvenen ve mutlu biri olması için bu başlıklara göz atın!

Özgüven

Sosyal medya siteleri gençler arasında inanılmaz derecede popüler fakat bazen kendilerini sadece fiziksel açıdan değerlendirmelerine neden olabilir. Kızınız sosyal medyada çok zaman harcıyorsa, onunla bu konuda konuşun. Kimi takip ettiğini ve onlarla ilgili ne düşündüğünü sorun.

Sosyal medya aktiviteleri ya da burada yayınlanan içerikler kendisini kötü hissettiriyorsa, bu tür şeylere maruz kalmanın iyi bir fikir olmadığını açıklayın. Onu olimpik sporcuları, yetenekli sanatçıları, komedyenleri, yetenekli şefleri ve ilham veren insanları takip etmeye yönlendirin. Bu esnada siz de telefonunuza köle olarak değil, aktif ve sağlıklı bir yaşam sürerek, dengeli besleyici yemekler yaparak örnek olun. Şok diyetlerin zararlı olduğunu anlatın.

Siber güvenlik

Elbette çocuklar sosyal medyayı kullanmak istiyorlar, ancak kızınızı güvende tutmak için tuzakları açıklamak zorundasınız. Çevrimiçi zorbalıktan bahsedin. Kişisel bilgileri paylaşmanın güvenliğini tartışın. Fotoğrafların etkisini açıklayın. Onlara bir resim yayınlamadan veya durumlarını güncellemeden önce, bu resmin ya da bilginin yabancı kişiler tarafından gerçekten görülmesini isteyip istemediğini sorun.

Çevrimiçi ortamlarda başına kötü bir şey gelip gelmediğini düzenli olarak kızınıza sorun. Onu dinleyin ve kızmayın. İnternet ortamında yabancı kişilere karşı dikkatli olmasını gerektiğini, insanların kendini farklı biri olarak tanıtıp kızınızı kandırabileceğini anlatın.

Sınav baskısı

Kızınız sınav dönemi geldiğinde stres altındaysa, ders çalışma planlamasına yardım edin. Ne zaman çalışması gerektiğine bir zaman çizelgesi hazırlayarak yardım edin. Günlük zamanını 50 dakikadan oluşan 4 zaman dilimine bölün. Her bir dilimde ne yapılması gerektiği konusunda plan yapın. Köpeği yürüterek, bir arkadaşınıza sohbet etmek, TV izlemek gibi.  Bu dilimlerden birinde de sınavına çalışsın.

  • Çabalarını sadece sınavı geçtiğinde değil, sınava çalışırken de ödüllendirin.
  • Neye ihtiyacı olduğunu sorun ve sağlıklı atıştırmalıklardan, fosforlu kalemlere, dizüstü bilgisayarlara kadar ona çalışırken yardımcı olacak her şeyi sağlayın.

Kızınızın özgüvenini arttırmak için siz neler yapıyorsunuz?