1.Bölüm: Kızınızın özgüvenini arttırmak için ipuçları

Aile
24/10/2018
Kızınızla ergenlik hakkında konuşurken, yaşamı boyunca kendine güvenen ve mutlu biri olması için değinmeniz gereken 3 konuya göz atın!

Kızınızın özgüvenini beslemek, güçlü ve mutlu bir birey olması için yapabileceğiniz en önemli şey, ihtiyacı olduğunda her konuda konuşmak için yanından olduğunuzu göstermeniz. Çocukluk ve özellikle ergenlik zorlayıcı olabilir. Hayal kırıklıklarını anlatabileceği, tavsiye alabileceği birinin olması ona çok yardımcı olacaktır.

Günün belirli zamanlarında, arabada eve gelirken, akşam yemeğinde, köpeği dışarı çıkardığınızda, yatmadan önce duygularını anlatmasını sağlayın. Okulu, ilişkilerini, ev ödevlerini, arkadaşlarını yani yaşamında olan biteni sizinle paylaşsın. Aşağıdaki üç konuya da değinmeniz, özellikle ergenlik döneminde çok önemlidir.

Ergenliğe giriş

Bir kız çocuğu 8 yaşına geldiğinde, ergenlik döneminde bedeninde ne gibi değişikliklerin olacağını anlatmak için uygun bir zamandır. Çünkü meme uçları genellikle ilk reglisinden iki yıl önce ortaya çıkar ve ayrıca özel bölgesinde ve koltuk altında da tüyler belirlemeye başlar. Bu yüzden kendisini duygusal olarak bu değişimlere hazırlanmasına yardımcı olmak iyi bir fikirdir.

Konuşmayı açmanın en kolay yolu kendi bedeninizi anlatmaktır. Küçük kızlar genellikle annelerinin vücutlarına bayılır! Ergenlik çağının sizin için ne anlama geldiğini, ne zaman başladığı, neleri değiştiğini ve nasıl hissettiğinizi ona anlatın. Aynı zamanda arkadaşlarınıza göre bedeninizin nasıl değiştiğini de söyleyin. Belki sınıfınızda sütyene ihtiyacı olan ilk kızdınız veya belki de arkadaşlarınızdan altı ay geride kalmıştınız. Her iki durumda da, zamanlamalarda büyük miktarda varyasyon olduğunu anlamasına yardımcı olmak için bu konuda konuşun ve 'normal' diye bir şey olmadığını, her genç kızın bedenine göre farklılıklar olabileceğini söyleyin.

Sohbet ederken, rahat olmaya çalışın. 'Vücudun göğüslerin ve yeni tüylerinle benimkine benzeyecek, çünkü genç bir kızdan bir kadına olmaya hazırlanacaksın'. Herhangi bir sorusu olup olmadığını kontrol edin ve ona basit bilgiler verin. Deneyimleriniz hakkındaki bütün hikayeleri duymak istiyor olabilir.

Regl dönemleri

Menstrüasyon konuşmasını, kızınız regli görmeden önce yapmanız iyi olur. Çünkü hiçbir fikri olmadığı bir anda akıntı görmek ürkütücü olabilir. Çoğu kız ilk regliyi 12 ya da 13, bazıları 9 ya da en geç 16 gibi olur.

Büyük ihtimalle ilk reglinizi hatırlıyorsunuzdur. Tabii endişelerinizi de. Onun yaşındayken nasıl hissettiğinizi anlatarak başlayın, "Ben 10 yaşındayken, senin gibi, ilk reglim hakkında endişeliydim çünkü nasıl bir şey olduğunu bilmiyordum. Bana sormak istediğin herhangi bir şey var mı?" İlk reglinin neye benzeyeceğini, ne kadar süreceğini, ne kadar akıntı ve sızıntı yapabileceğini anlatın.

Onu reglisi için bir kit yapın - Kendine küçük bir çanta seçsin ve içine farklı türde hijyenik pedler, yedek iç çamaşırı koyun. Bu kiti her zaman çantasında hazır tutmasını söyleyin. İlk birkaç reglinin çok ağır geçmeyeceğini, muhtemelen hafif olacağını ve düzenli olmayabileceğini söyleyin. Akıntının farklı tonlarda olabileceğini, korkmasına gerek olmadığını söyleyin.

Orkid Platinum Comfort gibi emici bir pedin sızıntı yapmayacağını ve pedini her 4 ila 6 saatte bir değiştirmesi gerektiğini hatırlatın.

Karın ağrısı, şişkinlik hissi, sivilceler, ağlamaklı hissetmek ve değişen ruh hali, baş ağrısı gibi semptomları da anlatın. Karın ağrısı için ılık duşun, ruh halindeki değişimler için sporun iyi geleceğini söyleyin.

Özgüven

Kızlar, ne yazık ki, bedenleriyle ilgili takıntılara sahip olabilirler, çünkü medyadan sürekli olarak beden güzelliğinin kendi değerlerini gösterdiğine dair mesajlar alıyorlar. Kızınızın hissettiği baskıyı anlamanız bu noktada büyük önem kazanıyor. Aynadaki görüntünün ötesinde, mizah duygusunun, görgünün, zekanın, şefkatli ve pozitif biri olmanın, eğitimin ve bunlar gibi birçok farklı değerin fiziksel güzellikten daha önemli olduğunu anlatın.

Makaleminiz ikinci bölümüne buradan devam edebilirsiniz.