‘Kız Gibi’ oynamanın kurallarını yeniden yazıyoruz

Aile
24/10/2018
Çocuk yetiştirirken, kendilerine mümkün olduğunca güvenmelerini sağlamak, anne olarak en önemli görevlerimizden biri. Bu konudaki ipuçlarımıza göz atın.

‘Kız gibi’ koştuğunuzun söylenmesi, çoğunlukla bir hakaret gibi gelir. Çünkü bu ifade, vasatın altında bir performansın, dayanıksızlığın ve kararlı olmamanın göstergesi olarak kullanılıyor. Bu söylem, zaten son derece hassas olan ergenlik dönemindeki kızların, spor ve rekabet hakkındaki düşüncelerini olumsuz etkileyen bir söylemdir.

Orkid tarafından gerçekleştirilen araştırmalar, genç kızların yarısından fazlasının ergenlik döneminde özgüven kaybı yaşadığını gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre, dünya genelinde genç kızların %80’i spor yaparken oraya “ait olmadığını” hissediyor; %64’üyse ergenlik bitmeden sporu tamamen bırakıyor. Orkid olarak “Kız Gibi” spor yapmanın gerçekte ne demek olduğunu göstermenin vaktinin geldiğini düşünüyoruz. Bizim için “Kız gibi oynamak” ne mi demek? Devamını okuyun.

Yeni şeyler denemek demek

Psikolojide, yeni şeyler denemeye istekli olmak “açık fikirlilik” olarak değerlendirilir ve gelişimi destekleyen bir bakış açısıdır. Çünkü size çaba göstererek istediğiniz beceriye erişebilmeyi öğretir. Başarısız olmanın sürecin bir parçası olduğu, bir kayıp olmadığı ancak bu şekilde öğrenilir. Her bir başarısızlık bize neyi yapabildiğimizi, neyi yapamadığımızı ve bir şeyi yapabilmek için hangi yönde ilerlememiz gerektiği hakkında fikir verir. Tüm bunlar da başarıya erişmek için gerekli olan özgüveni arttırır.

Özgüven sahibi genç kız yetiştirirken ilham almak için diğer yazılarımıza da göz atın.

Hedef koymak demek

Çocuklarınıza hedef koymaları için destek olmak ve örnek olmak için yaşamda hedefler koymanız önemli. Onları hedef seçmek ve bu hedefe doğru çaba göstererek ilerleme kaydetmeleri için cesaretlendirin. Başarıları karşılığında onları takdir etmeniz de önemlidir. Sonuç ne olursa olsun, önemli olanın sabır göstermek, çabalamak ve vazgeçmeden devam etmek olduğunu öğrenmelidirler.

Takım oyuncusu olmak demek

Bir takımda görev almak, bir parçası olmanın değerini öğrenmemizi sağlar. Takım tecrübesi çocuklara, grubun kazanımlarının bireysel kazanımlardan daha önemli olduğunu öğretir. Çocuklar, grup aktivitelerinde, özellikle ergenlik döneminde pek başarılı olmadıkları iki konuda da tecrübe edinirler: Yapıcı eleştiriler yapabilmek ve emir almak.

Sabırlı olmak demek

Günümüz dünyasında herhangi bir şey için beklemek zorunda kaldığımızda konuya uzaylı gibi yaklaşıyoruz. Fakat ister bir sinema gecesi olsun, isterse hafta sonu planladığınız bir tatil ya da oyun günü olsun, aslında hazzı ne kadar ertelersek o kadar fazla keyif alırız.

Kuralına göre oynamak ve kaybetmeyi kucaklamak demek

Spor çocuklara adil rekabeti öğretir. Kimse hile yapan oyuncuları sevmez ve hile yaparak kazanmanın hiçbir zevki yoktur. Aynı zamanda, onurlu bir şekilde kaybederek öğrenilecek çok şey vardır. Kaybetmenin bize nasıl kazanabileceğimizi de öğrettiğini unutmamak gerekir. Çocuklara hayal kırıklığına karşı bir kalkan yoktur ama kaybetmek hayatın bir parçasıdır ve bunu spor yaparak öğrenmek harika bir yoldur.

Her zaman hazır olmak demek

Konfor, sporda iyi performans göstermenin olmazsa olmaz koşuludur. Doğru ekipman, rahat ayakkabı ve Orkid Günlük Ped ya da Orkid Platinum gibi hijyen pedleri sporcunun rahat etmesini sağlar. Böylece genç kızlar özgüvenleri yerinde kız gibi oynayabilirler, denemekten vazgeçmeden…

Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı? Kızınızın Kız Gibi yaparak başarılı olduğu hikayeleri bizimle paylaşın… Kızınıza en uygun Orkid ürünlerini görmek için buraya tıklayın.