Kendine güvenen anneler, kendine güvenen genç kızlar - 8 ipucu

Aile
24/10/2018
Kızınıza örnek olun ve özgüven sahibi bir birey olması için sizin adımlarınızı izlemesini sağlayın!

Kızınız gün geçtikçe büyüyor ve genç bir kadına dönüşmesini izliyorsunuz. Geleceğe güvenle bakmasını ve kendine güvenmesini ona göstermekse sizin göreviniz. İşte özgüvenli bir birey olmasına yardımcı olacak sekiz altın kural!

1. Vücudunuz hakkında olumlu olun

Kızınız sizi izler ve farkında olmasanız da, günlük davranışınızı kendi yaşamında yansıtır, bu nedenle örnek olmanız çok önemlidir. Vücudunuza minnettar olduğunuzu göstererek fiziksel görünümünüzü kabul edin. Önemli olanın güzel değil sağlıklı bir beden olduğunu anlamasını sağlayın.

Aynanın önünde bedeninizi yermeyin; vücudunuzun sevmediğiniz kısımları hakkında şikayet etmek yerine vücudunuza övgüde bulunun: 'Bu uzun bacaklar o uzun yürüyüşte büyük bir iş çıkarmış!' veya 'Bu güçlü kollara hayranım' gibi övgüler yağdırın.

2. Kendinize güvendiğinizi bilsin

Bir restoranda yemek yerken ya da süpermarkette alışveriş yaparken bir şeyden memnun olmadığınızda, işleri kibar bir şekilde düzeltmek için kendinize güvenin ve konuşma biçiminize dikkat edin. Kızınız, bu davranış biçimiyle rahatsız olduğu davranışlara tolerans göstermesi gerektiğini öğrenecek ve sorunlara etkili bir şekilde başa çıkabilecek.

3. Övgüler onun olsun

Kendine güven duygusunu ilik olarak ailesinden ve özellikle annesinden öğrenecek. Eğer okulda, sporda ya da günlük aktivitelerde kendini ispatladığını görürseniz onunla gurur duyduğunuzu söyleyin. 

4. Sağlıklı olmanın fiziksel güzellikten daha önemli olduğunu anlatın

Genç kızlar sağlıklı olmanın önemini bilir ancak çoğu kez vurgu fiziksel görünüme yapılır. Ona örnek olmak için aktif olmaya çalışın. Ayrıca sağlığı ve bakımı için neler yapması gerektiğini anlatın. Günlük vücut bakımı hakkında bilgilendirin. Kendine bakmayı öğrendiği zaman özgüveni daha yüksek olur.

5. Rahatsız hissettiğiniz zamanlarda bunu görmesine izin verin

Güven tecrübeden kaynaklanır. Zaman zaman kendinizi konforlu olduğunuz alandan uzaklaştırmanız kendinize güveninizi arttırır. Kızınıza örnek olmak için 7/24 yenilmez olmak zorunda değilsiniz. İ

6. Tamamen sonuçlara odaklanmayın

Kızınız, spor, edebiyat veya yazılımcı olmak istiyor olabilir. Ortaya koyduğu çabaya övmeniz sonucu övmekten daha önemlidir. Yüksek puan alması, madalyayı kazanması tabii ki önemlidir ama çabasını kutlamak, deneyimin de ne kadar kıymetli olduğunu vurgular.

7. Kadın dostluklarınızı geliştirin

Kızınızın kendi özgüvenini ve mutluluğunu beslerken, kadınların önemini anlaması önemlidir. Arkadaşlıklarının sizin için ne kadar değerli olduğunu ve iyi arkadaş seçmenin ne kadar önemli olduğunu görmesine izin verin.

8. Fikrini sorun

Siz onun fikirlerini önemsedikçe, o da kendi fikirlerine değer vermeye başlayacaktır. İşinizle ilgili bir proje ya da televizyondaki bir filmin senaryosu hakkındaki fikirlerini sorun. Birbirinizle görüş paylaşmak, saygı ve güvenin oluşması için önemli bir adımdır. Ayrıca sizi birbirinize yakınlaştırır.

Kişisel hijyeni için ona en uygun ürünü seçmek için Orkid ürünlerine göz atın.

Kızınızın özgüvenini arttırmak için siz nasıl bir yol izliyorsunuz?