Doğum Çantası Nasıl Hazırlanır?

Aile
9/01/2020


Doğum Çantası Nasıl Hazırlanır?

Büyük güne hazır mısınız?

Bebeğiniz olacağın öğrendiğiniz ilk günden itibaren başlayan heyecan, son aylarda zirveye ulaşır. Cinsiyetin belli olması, isim düşünmek, odasının hazırlanması, oyuncakların ve giyeceklerin düşünülmesi; hepsi büyük efor gerektiren konulardır.

Özellikle ilk bebeğini bekleyen çiftler için, tecrübesizlik büyük bir soruna dönüşebilir ve liste hazırlamamak, hastanede aksiliklere neden olabilir. Bu nedenle, son güne yaklaşırken doğum çantası içine koyulacakların kapsamlı bir listesini hazırlamalı ve buna harfiyen uymalısınız.

Çantayı son dakikaya bırakmamak ve öncesinde her şeyin içinde bulunduğundan emin olmak, doğum günü gelince rahat etmenizi sağlayacaktır.

Doğum Çantası Hazırlama

Anneye, babaya ve doğacak olan bebeğe doğum öncesinde ve sonrasında lazım olabilecek her şey, doğum çantasının içinde bulunmalıdır. Herhangi bir eksiklik anında, eve gidip gelme zorunluluğu oluşabilir ve bu kimsenin istemeyeceği bir durumdur.

Doğum Çantası Listesi

      Anne İçin Doğum Çantası:

 • Giysi: Anne için düğmeli ve refakatçi için rahat hareket edebileceği pijama takımı. Hastane odasında kullanabilecekleri terlik ve çorap. Mevsime göre hırka veya yelek olabilir.
 • Bornoz: Doğum sonrası annenin vücudu pijama giymeye müsait değilse, gecelik ve bornoz çok rahat olabilir.
 • Dudak kremi: Dudaklar doğum sırasında, normalde olduğundan daha çabuk kuruyacak ve çatlayacaktır. Özellikle ileri dönük yara olmaması için dudak nemlendirici kullanmak gerekebilir.
 • Yastık: Annenin en rahat ettiği yastık yanında olursa, uyku düzeni pek de bozulmamış olur. Böylece uykusuzluk, çok daha büyük bir sorun olmaktan çıkacaktır. Ayrıca refakatçi için de yastık almak gerekebilir.
 • Defter, kalem, kitap veya dergi: Doğumu beklemek stresli olabilir ve normal doğumda bebeğinizin dünyaya merhaba diyeceği zaman değişiklik gösterebilir. Bu zaman zarfında, sıkılmamak için düşüncelerinizi ve duygularınızı bir deftere yazabilirsiniz. Ya da kitap okumak isteyebilirsiniz.
 • İç çamaşırı: Doğum çantasında; normalde kullandığınızdan daha büyük ve önden iliklenen emzirme sütyeni ve doğum sonrasında giymek için rahat külotlar bulundurmalısınız.
 • Kişisel bakım ürünleri: Lohusa pedi, ıslak mendil, tarak, diş fırçası, diş macunu, birkaç farklı çeşit toka, saç kurutma makinesi ve dilerseniz, makyaj malzemesi alabilirsiniz.
 • Telefon, tablet ve şarj cihazları: Hastanede hayattan kopmak istemezsiniz değil mi? İnsanlarla iletişim kurmak için mutlaka telefonunuzun şarjı dolu olmalı ve tabletle de sıkıldığınızda eğlenceli vakit geçirmek için bir şeyler izleyebilirsiniz. Ayrıca kağıt-kalem yerine, tabletinize not alabilirsiniz.
 • Yiyecek: Elbette hastanede yemek servis edilecektir ancak en sevdiğiniz atıştırmalığı kimse düşünmeyecek. Doktorunuz izin verdiği müddetçe, bir şeyler atıştırabilirsiniz.
 • Fotoğraf makinesi: Sizin ve bebeğiniz için en özel anlardan birini ölümsüzleştirmek isteyebilirsiniz.

Bebek İçin Doğum Çantası:

 • Bebek tulumu: Mevsime göre değişmeksizin, bebeğiniz için tulum bulundurmalısınız. Ayrıca önden çıtçıtlı ve kolay çıkabilir olmasına da dikkat etmelisiniz. Yeni doğmuş yavrunuzu incitmek istemezsiniz.
 • Bere, çorap ve patik: Bebeğiniz dünyaya geldiğinde çok savunmasız olacaktır. Bu nedenle üşümemesi için, pamuklu bere ve çorap bulundurmalısınız.
 • Bebek battaniyesi: Bebeğinizin kullanması için, mutlaka yumuşak bir battaniye götürmelisiniz.
 • Hastane çıkış seti: Mevsim şartlarını dikkate alarak, bebeğiniz için en uygun hastane çıkış setini yanınızda götürmelisiniz.

 

Sezaryen Doğum veya Normal Doğum Arasındaki Farklar

Sezaryen doğum ve normal doğum arasındaki farklar belirgindir. Sezaryen doğuma, kesinlikle cerrahi bir işlem gözüyle bakabilirsiniz. Ancak normal doğum, eğer hiçbir komplikasyon gelişmezse kesiksiz ve dikişsiz bitecektir. Bu nedenle sezaryen doğumdan sonra hastanede kalma süresi daha fazla olduğundan, hastane çantanıza daha kapsamlı ve daha uzun süre kullanabileceğiniz eşyalar koymalısınız. Normal doğumda beklenmeyen bir durum oluşursa diye, evde başka bir “B Planı Doğum Çantasını” hazır tutabilirsiniz. Böylece, yakınlarınızdan biri gidip, o çantayı da sizin için hastaneye getirebilir.

Çoklu Doğum İçin Hastane Çantası Hazırlamak

İkiz, üçüz ya da daha fazlası için, bebek sayısına göre hazırlık yapmalısınız. Her bebek için ayrı ayrı; battaniye, tulum, çorap ve hastane çıkış seti bulundurmalısınız. Ayrıca hastane çıkışında size yardımcı olması için, ailenizden size yakın birkaç kişi çağırabilirsiniz. Böylece bebeklerinizin huzurla evlerine yolculuk edeceğinden emin olacaksınız.

Bebek Odası Hazır Mı?

Doğum çantanızı hazırlarken, bebeğinizin hastane dönüşü nerede yaşayacağını da düşünüyorsunuz değil mi? Yavrunuzun odası için doğal duvar renkleri tercih etmeli ve çok koyu renklerden kaçınmalısınız. Ayrıca, sıcaklığını kontrol etmek için mutlaka bir termometre bulundurmalı ve rutubet varsa, bununla ilgili önlemlerinizi almalısınız.

Eğer ilk bebeğiniz değilse ve kardeşi ya da kardeşleriyle aynı odayı paylaşacaksa, ilk aylarda yatak odasında bir uyku alanı ayarlamak gerekebilir. Daha büyük çocuklarınızın, gece sık sık uyanmasını ve uyku düzeninin bozulmasını istemezsiniz.