Çocuklarla yemek pişirmek

Aile
8/04/2020
Mutfakta çocuklarla bir şeyler yapmak sadece “birlikte yemek” değildir. Bu, öncelikle eğlenceli bir şeydir. Bu şekilde küçük çocuğunuz bilmediği “korkunç” yemek ve gıdaların da tadına bakabilir.

Yiyeceklerle ilgili seçici olmayan çocuklar bile sıradan yemeklerden sıkılabilir. Bir çocuğun yeni bir şeyin tadına bakmasını sağlamanın en kolay yolu ise onu kendi yemeğinin aşçısı yapmaktır.

Küçük çocuklar

Küçük kız ve erkek çocuklar, annelerine ev yapımı pizza üzerine yağ sürmek ve malzemeleri döşemekte veya sandviçlerin içine malzemeleri doldurmakta yardım edebilir. Ancak çocuğunuzla çalışmaya başlamadan önce tüm malzemeleri siz kesmeli ve doğramalısınız!

Çocuklar 4 yaşından sonra kendi kremalarını çırpabilir, yumuşak ürünleri kesebilir (ki bu faaliyetler keskin bıçakların kullanılmasını gerektirmez) ve püre yapabilir. Ancak çok eğlenceli gibi görünse de çocukların ocakta bir şey karıştırmasına izin vermeyin.

Çocukların kendileri için günün mönüsünü planlamasına izin verin. Birlikte evde olan yiyecekleri kontrol edin, seçenekleri konuşun veya her iki tarafı da tatmin edebilecek çocuk tarifleri bulun. Çocuğunuza, bu yeni aile yemeğine bir isim bulmasını önerin.

Ergenler

Çocuğunuz mutfakta kendini iyi hissediyorsa, ona rehberlik yapın. Çocuğunuz dışarıda veya birinin evinde yediği hoşuna giden bir yemekten bahsettiğinde, ona bu yemeği kendi başına veya sizinle birlikte pişirmesini teklif edebilirsiniz.

Tarifinizin karmaşık olmasına da hiç gerek yok. Ve önemli bir konu daha: Pişireceğiniz yemek son derece basit soslu bir spagetti veya gözleme olsa bile, çocuğunuza yedi kişilik dev bir yemek hazırlamamasını söyleyin. Sonuçta önemli olan yapılan işin kalitesidir.

Güvenlik kurallarını da unutmayın; bazen en sorumluluk sahibi yetişkinler bile tavadaki yağı yakabilir. Her şeyi tek başına yapmaya alışkınsa çocuğunuzu zorlamayın. Aynı el işlerinde olduğu gibi çocuğunuz her şeyi kendi yapabilir, size düşense sadece ihtiyaç duyduğunda yanında olacağınızı bilmesini sağlamaktır.