Çocuklarla spor

Aile
14/01/2019
Anne olunca çocuklarımızın gelişimi için dikkat ettiğimiz temel gereksinimleri vardır.

Doğru beslenme ve uyku bu gereksinimlerin başında gelir. Fakat çocuklarımız büyüdükçe sadece fiziksel değil, sosyal ve mental olarak da onların gelişimine katkıda bulunmamız gerekir ki spor bu katkı için en doğru adımdır.  

Ben 3.5 yaşında bir kız annesi olarak sporun ne denli önemli  olduğunu bildiğim için onu cimnastik okuluna yazdırdım. Benim gibi düşünüp çocuğunu erken yaşta sporla tanıştıran anneler mevcut. Fakat istatistiki verilere baktığımızda ülkemizde bu sayı çok da fazla değil. Öyle ki Türkiye'de 10 çocuktan ikisi spor yaparken; 100 çocuktan sadece biri sporla profesyonel olarak ilgileniyor. Bu rakamlar ne yazık ki çok iç açıcı değil çünkü sporla büyüyen çocukların spor yapmayanlara oranla pek çok alanda kat be kat önde olduğu bilinen bir gerçek. 

İşte bu noktada güzel gelişmeleri haber vermek ve P&G ile "Olimpik Anneler" projesinden bahsetmek istiyorum. Türkiye'de yaşayan çocukların spora teşvik edilmesi için farkındalık ve bilinç oluşturmak amacıyla ortaya çıkan bu projeye destek olmak çok önemli.  "Olimpik Anneler" içinde sporcu anneleri, çocuklarına spor yaptıran anneler ve fikir önderlerini barındıran bir kurul ve bu kurul aynı zamanda Türkiye'de spor alanında kurulmuş ilk sivil toplum örgütü olma özelliği de taşımakta.

"Peki ‘Olimpik Anne' lere destek olmak için ben neler yapabilirim?" diye sorarsanız atacağınız ilk adım çocuğunuzu yaşına ve imkanlarınıza göre sporla tanıştırmak. Bu projeye destek olmak istiyorsanız da Nisan ayından itibaren başlayacak olan 1 paket = 1 destek kampanyası ile bir P&G ürünü satın almak. Aldığınız her P&G ürününden elde edilen gelirin belli bir oranı çocukların sporla büyümesi için bağışlanacak.

Aslında bu noktada biz ebeveynlere büyük iş düşüyor çünkü çocuklarımız bilinçlenip spor yapmak istedikleri zaman geç kalmış olabiliyorlar. Erken yaşta sporla tanıştırmak profesyonel sporcu yetiştirmekten çok çocuğun sosyalleşmesine, özgüven kazanmasına  ve belli çerçevede kurallara adapte olmasına olanak sağlıyor. Bu nedenle çocuklarımızın sporla büyümeleri onlara ileriki yaşamlarında sunabileceğimiz en güzel hediyelerden biri. Bu imkanı çocuklarına sağlayan her anne ise bir "Olimpik Anne" olabilir.

Daha detaylı bilgi için www.olimpikanneler.com sitesine bakabilir, #olimpikanneyim etiketi ile sosyal medyada paylaşımlar yapabilirsiniz.

Kaynak: NilsMum.com