Çocuğunuzun sağlıklı gelişiminde beslenmenin önemi

Aile
11/01/2019
Beslenme, çocuğunuzun zihinsel, sosyal ve bedensel gelişiminin önemli bir parçasıdır. Spor yapsın ya da yapmasın, Olimpik Anne olarak çocuğunuzun doğru beslenmesine destek olun!

Her şeyden, azar azar ve doğru zamanda

Meyve, sebze, tahıl, nişasta içeren gıdalar, et, balık, yumurta, süt ürünleri ve su. Yani bildiklerinizden çok farklı değil. Spor yapıyorsa ya da aktif bir çocuksa diyetindeki besinlerin oranı, biraz daha farklı olabilir. Mesela yoğun efor sarf ettiğinde daha fazla karbonhidrata, kas kütlelerini korumak içinse daha fazla proteine ihtiyaç duyabilir. Ara öğünlerde destekleyici olması için sağlıklı atıştırmalık listemize göz atın!

Eczaneye değil, manava!

Çocuğunuza eczaneden vitamin ya da mineral almanıza gerek yok. İstediğiniz her tür vitamini taze sebze ve meyvelerden edinmeniz en doğrusu. Spor yapıyorsa ya da hareketli bir çocuksa aktivite sonrası mineral açısından zengin içeceklerle ve taze meyve sularıyla çocuğunuzun kaslarında oluşabilecek krampları engelleyebilirsiniz.

Çocuğunuzu vejetaryen olarak yetiştirmek istiyorsanız...

Eğer çocuğunuz profesyonel olsun olmasın spor yapıyorsa ya da yapmasını istiyorsanız vejetaryen olması buna engel değil. Başarılı sporcular arasında vejetaryen olanlar da vardır. Mesela Sprinter Carl Lewis vejetaryendir, 1979 ve 1996 yılları arasında 9 altın madalya kazanmıştır. Kayakçı Bode Miller 2002'den bu yana 6 Olimpiyat madalyası almıştır.

Olimpik Anneler Hareketine katılmak için tıklayın! 

Kaynak: http://olympicjourney.olympic.org/#/en/nutrition/300