BlogcuAnne’den: Spor yapan çocuklarda başarısızlık korkusu

Aile
5/12/2018
Son bir senedir oğlumun spor yapma şekli “hafta sonları yüzmeye gitmekten”, “her gün antrenmana gitmeye” dönüştü. Haftada üç ile başlayan, şimdi haftada altıya çıkan antrenman sayısı, tüm ailemizin yaşamını biraz daha spor etrafında planlamamızı gerektiriyor artık...

Lojistik planlama yapmanın da ötesinde, ilk kez bu ciddiyette spor yapan bir çocuğun ebeveyni olduğum için, bu konuda okumaya ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Ve yabancı kaynakları oldukça faydalanıyorum. 

"Spor yapan çocuklarda başarısızlık korkusu" üzerine yaptığım okumalar, beni bu konuda nasıl hazırlık yapmam gerektiği konusunda aydınlattı biraz... Profesyonel olsun olmasın, spor yapan çocuklardaki en büyük endişelerden biri kaybetmek...  Günümüzün "süreç değil, sonuç" odaklı dünyasında herkes maçı kurtaran kişinin performansına, yarışın sonundaki zafere odaklanıyor. Spor müsabakalarında kazananların değil, kaybedenlerin konuşulduğu durumların istisnası ise, "kaybetmeye sebep olan kişi" olmak... Hangimiz golü kaçıran ve son anda hata yaparak zaferi elden kaçırmaya sebep olan kişiyi dilimize dolamıyoruz ki? 

Çocukların, tüm oyuna mal olacak bir hatayla anılmalarının, uzun vadede sporla ilişkilerini etkileyeceği kesin. İzleyenlerin gözünde küçük düşmek, çocuğun o sporu yapmaya devam edip etmeyişini bile etkileyebiliyor. 

Kaybetmek başlı başına yeterince olumsuz bir deneyimken, suçluluk ve herkesin önünde aşağılanmayı da içerdiği zaman, sporcunun kaçmak istediği bir durum halini alıyor ve çocuğun aklındaki düşünce şu oluyor: 

Rekabet içeren bir spor yapmak istemiyorum, çünkü kaybetme ve aşağılanma riski çok büyük. 

Çocuklar sadece küçük düşmemek için değil, arkadaşlarını, koçlarını, ebeveynlerini hayal kırıklığına uğratmamak için de bu endişeyi yükleniyorlar. 

Desteklenmiş hissettiklerinde, yeterli ve özgüvenli de hissediyorlar. Geçmiş başarısızlıklarla ilgili küçük sohbetler ve geleceğe yönelik gerçekçi beklentilerle başlamak onları motive ediyor. 

Kendilerinden bekledikleri ve bizim onlardan beklentilerimiz üzerine çocuklarımızla konuşmamız önemli... Yenilgiyle biten bir spor karşılaşmasından sonra hali hazırdaki başarısızlığa değil, gelecek yarışlara vurgu yapmak onu çok daha iyi hissettirecektir.   

"Önümüzdeki maçlara bakalım" derler ya hani, tam da öyle işte...

Kaynak: BlogcuAnne