Blogcu Anne Elif Doğan ile çocukta özgüven ve beslenme becerisi üzerine...

Aile
4/02/2020
Yasemin Serintürk, bir beslenme uzmanı. Kendisiyle çocukluk çağında beslenmesinden, çocukların kaç yaşına spora başlamaları gerektiğine kadar konuştuk.

Eşiyle birlikte yürüttüğü, sağlıklı beslenmeyi bilmeyene beslenme öğretmek, yüzme bilmeyene yüzme öğretmek, fazla kilolu olanların beslenme alışkanlıklarını düzeltmek ve spor yapmayanları spora alıştırmak, profesyonel veya amatör sporcuların veya takımların beslenmesini takip etmek ve kondüsyonerliğini yapmak, eklem problemleri ve metabolik hastalıklarda nasıl beslenileceğini öğretmek gibi çok geniş bir yelpazede hizmet veren bir danışmanlık şirketi var. İki yaşında da bir oğlu... 

Genel olarak 'çocukluk çağında beslenme' ile ilgili nelere değinmek istersiniz? 

Çocukluk çağı beslenmesi ile ilgili değinmek istediğim ilk konu beslenmenin özgüven ile olan ilişkisidir. Biz ebeveynlerin, çocuklarımıza aşılamak için eğer satılıyor olsa neredeyse bir servet döküp satın alacağı ‘özgüven' konusu tamamen çocuğun kendi kendine yemek yiyebilmesinden geçiyor

Ancak ne yazık ki toplum olarak çocukları yemek yemeleri için bir yandan adeta taciz edip bir yandan da kendi başlarına yemeleri konusunda şevk kırıcı bir tutum sergilemekte ısrarcıyız. Çocuğun yemek yemesi ebeveyn ile çocuk arasında bir güç savaşı haline gelmemelidir. Yemek yemek, acıkmak ve doymak konusunda karar mercii çocuğun kendisidir. Yemek yemek istemeyen bir çocuğun tok olma ihtimali, o öğün veya o gün için iştahının olmaması ihtimali, yemeği beğenmeme ihtimali muhakkak göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı bir yetişkin gibi...

Ve buna bebeklikten başlıyoruz?

Elbette... Nasıl gözünü dahi açamayan bir bebek memeyi bıraktığında doyduğuna ikna oluyorsak bir çocuğun doydum veya acıkmadım demesi halinde de doyduğuna ikna olup ısrarcı olmamalıyız. Ancak ebeveynler ‘doydum' diyen bir çocuğa sevdiği herhangi bir başka yiyeceği sunmamak noktasında da kararlı ve istikrarlı olmalıdır. Bir insan doyduysa doymuştur, artık bir şey yememelidir.

Hem bir beslenme uzmanı, hem de anne olarak çocuğunuzun beslenmesinde nelere dikkat ediyorsunuz?

Benim çocuğumun beslenmesi ile ilgili en dikkate aldığım nokta ne istediği konusunda fikrini almak ve seçenek sunmak. Abartmadan ve kendimi de aşırı bir yük altına sokmadan seçenek sunmaktan bahsediyorum. Çocuğa 5 çeşit yemek hazırlamak gibi gerçek dışı bir tablodan bahsetmiyorum.

Örnekleyebilir misiniz?

Büyüme çağında da olsa sıcak bir havada çocuğunuz kahvaltıda yumurta yemek istemeyebilir. Daha serinletici bir şey tercih edebilir. Belki kahvaltı için sadece 1 meyve ve biraz süt/yoğurt teklif edebilirsiniz. Sen büyüme çağındasın diyerek çocuklara devamlı aynı tip gıdaların dayatılması sadece yanlış değil, çocuk açısından da çok sıkıcı...

Abur cubur tüketimi konusunda ne söylemek istersiniz?

Çocukların abur cubur tüketmeye sevk edilmesi gelecekleri için çok riskli bir davranış. Yemeğini yersen dondurma alırız, önce yemeğini ye sonra kurabiyeni ye gibi yönlendirmelerin çocukların yanlış beslenme davranışları geliştirmelerindeki rolü çok büyük. 

Çocukların sonradan tüketmemesi gereken yiyeceklere şimdiden yönlendirilmemesi gerekir. Abur cuburlar zararlıdır, yaş gözetmeden tüketilmesinin önüne geçilmelidir. 2 yaşındaki oğlum dondurma istediğinde ona her gün dondurma yenmeyeceğini, şekerin zararlı olduğunu, meyvenin iyi-meyve suyunun kötü bir tercih olduğunu altını çize çize şimdiden söylüyorum. Ve tabii ki en önemlisi en etkili eğitim olan sessiz eğitim. Sadece sözle değil ancak rol model olarak etkili olmanız mümkün.

Spor konusuna değinecek olursak, çocukların spor yapmaya kaç yaşında başlamaları gerektiğini düşünüyorsun?

Bunun çocuktan çocuğa farklılık gösteren bir durum olması ile beraber 4 yaşından daha erken anatomik olarak pek mümkün olmadığını söyleyebilirim. Başlangıç sporu olarak önerilen jimnastik veya baledir. Çünkü her ikisi de çocuğun kendi vücut ağırlığı ile yaptığı spor dalları olup vücudun esnekliğinin artmasına, omurga ve kasların gelişimine desteği büyüktür.

Spor yapan çocukların beslenmesinde nelere dikkat etmek gerekir?

Spor yapan çocukların beslenmesi asla genellenemeyecek kadar detaylı bir konu. Eşimin kondüsyonerliğini yaptığı ve benim beslenmesini takip ettiğim sporcularda çocuğun beden gücüne, yaşına, cinsiyetine, yaptığı spor dalına, kamp döneminde olup olmamasına, yakın zamanda herhangi bir müsabakaya hazırlanıp hazırlanmaması gibi durumlara özellikle dikkat ediyoruz. Ve bu değişkenlere göre sporcu beslenmesi oldukça kişisel, milyon tane doğrusu ve metodu olan bir mevzu...

Yani tek bir reçete yok?

Hayır yok. Sporcuların antrenman sonrası kasların dinlenmesi ve yenilenmesi için sadece karbonhidrat değil protein ve karbonhidrat alması gerekliliği tartışılmaz bir durum. Ne kadar alması gerektiği ise antrenmanın şiddetine, sporcunun performansına, yaşına, cinsiyetine, metabolik özelliklerine göre değişir. Ancak garanti ederim ki sanılandan çok daha az miktarda tüketilmesi yeterli olacaktır.

Spor yapan çocukların uykuyla ilişkileri nasıl olmalı?

Bir sporcunun fiziksel ve ruhsal performansının artmasında antrenmandan daha önemlisi beslenme, beslenmeden de daha önemlisi uykudur. Çünkü büyüme hormonu uyku esnasında salınır. Yeterli ve kaliteli uyku uyumayan bir sporcu çok iyi de beslense iyi antrenman yapamaz ve performans grafiği yükselemez.


Eskilerin neden ‘Uyusun da büyüsün' dediklerini anlıyoruz böylece... Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Blogcu Anne Elif Doğan


Okul dönüşü ona ne yedirsem?