Blogcu Anne, Barış Menekay’a sordu: Çocuklar spora ne zaman başlamalı?

Aile
12/12/2018
Çocukluğunda ailesinin desteğiyle spor yapan birçok akranım gibi ben de yetişkinliğimde spordan tamamen uzaklaştım.

İlkokulda ritmik jimnastik ile başlayan, ortaokul ve lise boyunca voleybol ile devam eden amatör spor hayatım, üniversiteye hazırlanırken sporu ikinci plana atmamla birlikte sonlandı. 

Takım sporlarına hâlâ ilgi duymak ve mümkün olsa 40 yaşımdan sonra bile bir voleybol kulübünde oynamak istemekle birlikte, spor disiplinini hayatına oturtabilmiş bir yetişkin değilim. Çocuklarımın benim gibi olmamaları ise en büyük isteğim. Babalarıyla da aynı hisleri paylaştığımızdan, ilkokul çağından itibaren onları spora yönlendirdik. Daha önceki yazılarımda paylaştığım gibi, olimpik beklentilerimiz olmasa da, çocuklarımızın hayatlarında spora düzenli olarak yer vermeleri en büyük amacımız. 

Bizim gibi düşünen ebeveynlere yol göstermesi açısından, çocukların hangi spora ne zaman başlamaları konusunu bir bilene sordum. İşte eski milli sutopu oyuncusu ve ‘personal trainer' Barış Menekay'ın yanıtları: 

Çocuklar spor yapmaya kaç yaşında ve hangi sporla başlamalı?

Çocuklar 3.5-4 yaşlar arasında spora başlayabilirler. Başlangıç için en uygun sporlar arasında jimnastik ve baleyi sayabiliriz. 6-7 yaşlara ulaşıldığında yüzmeyle devam edebilirler. 

Hangisinin, nasıl bir katkısı oluyor?

Jimnastik ve bale, çocukların, el ayak koordinasyonu gibi temel beceriler edinmelerini sağlar, ayrıca denge ve kuvveti arttırır. Yüzmeyle birlikte bu temel daha üst seviyeye çıkar ve nefes kontrol gelişimi de öğrenilir. 10 yaş itibariyle her branşı yapabilen çocuklar olurlar.  

Çocuğumuzu hangi spora doğru teşvik etmemiz gerektiğini nasıl bilebiliriz?

Bunun için çocukların fiziksel gelişimini ve yaptığı aktiviteleri dikkatle gözlemleyin. Ardından bir danışman yahut okulunuzdaki beden eğitimi öğretmeninizden fikir alın. Tabii ki, çocuğunuzun ne istediği de çok önemli. 

Takım sporlarını önerir misiniz?

Takım sporları, çocuklar için bireysel sporlara göre çok daha yararlı olabilir. Paylaşmak, dayanışma, mücadele ve güvenme gibi yaşam boyu faydalı olacak becerileri geliştirirler. 

Takım sporlarını kaç yaşından itibaren önerirsiniz?

9-10 yaşlar bunlar için ideal zamanlardır. 

Özellikle ergenlik döneminde çocuklar düzenli yaptıkları spordan uzaklaşabiliyorlar. Çocuğumuz uzun zamandır yapıyor olduğu sporu bırakmak istediğinde biz ebeveynlerin tutumu nasıl olmalı sizce?

Böyle bir durum varsa, çocuk spor yapmak istemiyorsa önce nedenleri araştırılmalı. Bırakma sebepleri öğrenilerek, ona göre hareket edilmeli ve orta bir yol bulunmalı. Israr etmek çözüm değil, ters tepki getirir ve hiç spor yapmak istememesine neden olabilir. 

Sporu okulla birlikte nasıl yürütmeyi önerirsiniz? Özellikle takım sporları söz konusu olunca okul saatleriyle çakışan ağır antrenmanlar söz konusu olabiliyor; okul çalışmalarının önüne geçmesi durumunda duruma nasıl yaklaşalım?

Spor ve okulun beraber yürümesi ince bir denge. Okulda işlenen derslerin ve ödevlerin zamanında kendilerine ait zamanda, spor da spor zamanında yapılmalı. Antrenmandan sonra, o günkü ödevler gözden geçirilmeli. 

Özellikle de bir yerden bir yere ulaşmanın zor olduğu büyük şehirlerde, çocukların okuldan sonra antrenmana gitmeleri, geç saate eve dönüp o yorgunlukla bir de ödev yapmaları zor olabiliyor. Bu süreci nasıl yönetmeli sizce?

Gerekirse öğretmenle irtibata geçip, konuyu kendisiyle konuşmanız gerekebilir. Eğitim sistemindeki eksikler birçok çocuğun spor yapamamasına neden oluyor. Çocuklarınızın eğitiminde ve akademik başarısında spor da çok önemli bir etken; mutlaka katılmalarını sağlayın. 

Unutmayın; işleyen demir ışıldar. 

Çok teşekkür ederim.

Kaynak: Blogcu Anne