Babalar “et” sever!

Aile
24/03/2021
Babalar sebzeden, hamur işinden, pastadan çok ‘et’ severler. Babalar Günü’nde onları, özel et yemekleriyle mutlu edelim. Bu arada iyi et pişirmenin püf noktalarına göz atalım.

Babalar Günü’nde babanıza leziz mi leziz bir et ziyafeti çekmek istiyorsunuz. Onun sağlık durumuna ve zevkine göre tercihinizi haşlama etten yana da kullanabilirsiniz steak’ten de. Bir mangal partisi de kulağa harika geliyor. Doğru marine etme ve pişirme yöntemleriyle yumuşacık ve lezzetli etler pişirebilirsiniz. 

Marine etmek ‘ön pişirme’ olarak tanımlanabilir. Bu yöntemle etin daha lezzetli ve yumuşak olması sağlanır. Marine işlemi sırasında yoğurt, süt, soğan, sarımsak, sıvıyağ, kekik ve defne yaprağından yararlanabilirsiniz. Asit etkili bu ürünler etin sinirlerini de yok eder. Marine etmek için kullanmak istediğiniz malzemeleri etle karıştırmanız, mümkünse 1 gün, değilse 4-5 saat buzdolabında bekletmeniz yeterli.

Steak, sırt kısmından çıkarılan etlerin (antrikot, bonfile, kontrfile) işlenmesi ve pişirilmesiyle elde ediliyor. Steak yapacaksanız mermerimsi yağ dokusuna sahip ve iyi dinlenmiş bir et seçmelisiniz. Etin canlı ve parlak bir renge sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Yağsız et pişirme sırasında kasılıp sertleşir. Yağlı et ise tüm yağlarını bırakır ve ete lezzet katar. Eti dolaptan çıkarır çıkarmaz pişirmeyin, oda sıcaklığında bir miktar bekletin; bu şekilde et içindeki mikroorganizmalar homojen bir şekilde dağılacaktır.

Isının etin her noktasına ulaşması için döküm tava kullanmalısınız. Etin dış yüzeyindeki gözenekleri kapamak ve et içindeki sıvının kaybolmamasını sağlamak için de etin iki tarafını yağlayın ve tuzlayın.

Döküm tavayı iyice ısıtın. Pişirme sırasında eti olabildiğince az çevirin, bıçak ya da çatalla delmeyin. Az-orta pişmiş için etin her iki tarafını 3’er dakika, orta pişmiş için 5’er dakika, orta-iyi pişmiş için 6’şar dakika pişirin. Pişme işlemi bittikten sonra eti 2 dakika dinlendirin. Sonrasında ya ısıtılmış tabakta ya da tahta tabakta servise sunabilirsiniz.

MANGAL KEYFİ İÇİN

Hiçbir baba mangal keyfine hayır demez. Mangal son derece pratik bir çözüm olarak da görülür ama her iş gibi mangal yapmanın da püf noktaları var. Öncelikle kömürler yüksek ısı seviyesine gelmeden, yani kor oluşmadan eti pişirmeye başlamayın. Izgara telini yağlamayı unutmayın.

Etleri maşayla çevirin ve öz sularını korumaya alın. Kalın etleri pişirirken mangalın kapağını kapayın. Ete duman kokusunun sinmemesi için ateşe elma veya limon kabuğu koyun. Etinize farklı bir aroma katmak istiyorsanız etin pişmesine yakın ateşe birkaç dal biberiye, hafifçe ıslatılmış birkaç diş soyulmamış sarımsak, kekik, mercanköşk, fesleğen veya portakal kabuğu atın.  

Daha hafif bir et yemeği pişirmek içinse haşlama yöntemini deneyebilirsiniz. Etin soğuk veya kaynayan suyun içine atılarak pişirilmesi demek olan haşlama sayesinde et yumuşuyor, içindeki bakteriler yok oluyor, lezzeti ve dokusu gelişiyor. Haşlama sırasında etin besin değerinin kaybolmaması için çok fazla sıvı kullanılmaması ve pişirme sırasında su seviyesinin sık sık kontrol edilmesi gerekiyor.

Etiniz sertse haşlama ideal pişirme yöntemlerinden biri. Kaynayan suda etlerinizin parçalanmasını istemiyorsanız veya özellikle süt kuzu ve süt dana eti pişiriyorsanız “poche” diye adlandırılan kaynamayan sıcak suda haşlama yöntemini de kullanabilirsiniz. Bu yöntemde su kaynatılıyor, sonra ocağın altı kısılarak ısı kaynama derecesinin altına düşürülüyor, et yavaş yavaş suya batırılıyor ve pişene kadar su içinde bekletiliyor.

Terbiyeli bonfile tarifi
Tüm yemek tarifleri için tıklayın!