Çocuklarla yemek pişirme sanatı

Aile
24/10/2018
Anne ve babalar genellikle çocuklarını gelecekte onlara kolaylık sağlayacak temel becerileri elde etsinler, daha sağlıklı besinler seçsinler ve günlük ev işlerine katkıda bulunsunlar diye yemek yapma konusunda cesaretlendirirler. Ama şöyle de bir gerçek var ki çocuklarla yemek yapmak sabır ve esneklik gerektiren bir süreç. İşte size bu süreci tüm aileyle birlikte keyif alacağınız bir etkinliğe dönüştürmenizi sağlayacak öneriler.

Planlama

Menünüzü hazırlarken çocuğunuzla paylaşın, onun fikrini alın. Eğer onun hoşuna giden bir yemek olursa akşama kadar koltukta oturmasına ya da bilgisayar başında saatler geçirmesine engel olabilirsiniz. Meyve salatası, smoothie ya da sebzeli sandviç gibi üstesinden kolaylıkla gelinebilecek basit yiyecekler ilgilerini çekebilir. Bırakın onlar da karışsınlar bugün ne pişireceğinize. Hem araştırma yapıp yemek tariflerini sizin için kolaylıkla bulabilirler. Ama unutmayın, çocuklar ilgilerini çok çabuk kaybederler. Bu yüzden uzun tariflerden kaçının.

Uygulama

Kendinizi mutfağın şefi olarak görüyorsanız çıraklarınızı yaşına ve yeteneklerine göre asiste etmeniz gerekiyor. Çok küçük yaştaki çocuklar, yapımı uzun süren yemeklerin – fırında tavuk, ekmek pişirme- üstesinden gelemeyebilirler. Bu yüzden idare edebilecekleri ve kısa süren görevler verin onlara. Yemeğin malzemelerini hazırlamak gibi… Çocuğunuz çelik bıçak kullanamayacak kadar küçük yaştaysa plastik bıçak kullanmasına izin verin. Domates, lahana, armut ya da şeftali gibi kesimi kolay yiyecekleri plastik bıçakla kolaylıkla kesebilirler.

Neredeyse bütün çocuklar hatta yetişkinler bile kurabiyeyi çok sever. Siz de ailenin favori kurabiye tarifini bulun ve masanın başında hep beraber toplanın. Yaşça biraz daha büyük çocuklar kurabiye hamurunu yoğurabilir veya yuvarlayabilir. Daha küçük yaştaki çocuklarınız ise süsleme konusunda yardımcı olabilir.

Küçük yaştaki çocuklar;

-          Hamur yoğurabilirler.

-          Yumurta çırpabilirler.

-          Ölçümleme yapabilirler.

-          Tepsileri ya da kurabiye kalıplarını yağlayabilirler.

Genç yaştaki çocuklar;

-          Sebzeleri doğrayabilirler.

-          Tepsileri yağlayabilirler.

-          Yemeği karıştırabilirler.

-          Yemeğin pişme sürecini takip edebilirler.

-          Servis yapabilirler.

Çocuklarınızın içinden geldiği gibi davranmasını sağlayın. Evet, keki güzel güzel süsleyememiş olabilirler, şekli bozuk kurabiyeler hazırlamış olabilirler. Hiç sorun etmeyin çünkü tüm bunlar öğrenme sürecinin bir parçası. Ayrıca kabul edin; çocuklar karmaşaya neden olabilirler. Unları etrafa döküp, her şeyi yere dökebilirler. Unutmayın, sizin amacınız çocuklarınıza yemek pişirmeyi öğretmek, kendi restoranlarında nasıl şeflik yapmaları gerektiğini öğretmek değil.

Mutfak güvenliği

Mutfaktayken unutmamanız gereken bazı kuralları hatırlamakta fayda var:

-          Mutfağa girmeden önce ellerinizi yıkayın.

-          Bıçaklarınızı koruyucularında saklayın ya da kesme tahtanızın yakınında tutun.

-          Tavanın sapını ocağın arka tarafına doğru çevirin ki çocuğunuz düşürüp yanmasın.

-          Çocuklarınızı ocağın yakınına yaklaştırmayın.

-          Ölçüm yapmak için kırılmayan fincanlar ve kaseler kullanın.

Temizlik

Çocuklarınızı mutfak temizliğine dahil edin. Her aşçının kendi çalışma alanını temiz tutması gerektiğini ve temizlik aşamasının yemek pişirmenin bir parçası olduğunu öğrensinler. Yemek hazırlığı yaparken sebze kabuklarını plastik kapların içine koymalarını ve pişirme sonrasında artıkları çöpe atmalarını görev olarak benimsemelerini sağlayın. Artıkları tezgahtan aşağıya doğru silmediklerine ya da yere dökmediklerine emin olun. Yaşı biraz daha büyük çocuklarınız bulaşıkları makineye yerleştirebilirler. Bütün temizliği tek başlarına yapmaları canlarını sıkabilir. Eğlenmelerini sağlayın.

Mutfak, biraz sabır, biraz esneklik ve uygun seçimlerle, ebeveynlerin çocukları ile birlikte keyifli dakikalar geçireceği bir etkinlik alanına dönüşebilir. Eğer başlangıç yapacak bir yer arıyorsanız çikolata parçalı kurabiye güzel ve keyifli bir seçim olacaktır.