Çocuklarınıza beslenme çantası hazırlamayı nasıl öğretirsiniz?

Aile
24/10/2018
Asla bitmeyen yapılacaklar listeniz bir kenara, çocuklarınızın da artık bağımsız olmak istediklerini hissediyorsanız, onları kendi beslenme çantalarını hazırlamaya ikna etmek her ikisine de harika bir çözüm olabilir.

Odalarınız temizlemek, çamaşırlarını katlamak, yemek yapmak, temizlik yapmak, masayı toplamak bir annenin zevkle sorumluluk aldığı işler olsa da, bağımsız ve özgüvenli çocuklar yetiştirmek istiyorsanız bazı işleri onlara devretmelisiniz.

Beslenme çantaları da bu işe başlamak için harika bir seçim. Onlara sağlıklı beslenme konusunda bilgi vermenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yaratıcılıkları arttırır ve kendi öğle yemeklerini hazırlıyor olmanın sorumluluğunu kazandırır.

Çok az zaman ayırarak altından kalkabileceğiniz rehberliğinizle, kısa sürede kendi sağlıklı ve dengeli öğle yemeklerini hazırlıyor olacaklar. Ayrıca kendileri hazırladıkları için gururla ve zevkle yiyecekler.

1. Küçük yaşta başlayın

Her ne kadar ufaklığınız kendi beslenme çantasını hazırlamak için çok küçük olduğunu düşünüyorsanız da, siz hazırlık yaparken onlardan dolaptan bir parça meyve getirmelerini, ekmeğin üzerine yağ ya da mayonez sürmenize yardım etmelerini ve hatta ortalığı toplarken destek olmalarını isteyebilirsiniz. Bulaşık süngerinin üzerine birkaç damla Fairy Platinum Sıvı dökebilirler mesela!

2. Temel süreci öğretin

Ne kadar küçük olduklarına bağlı olarak, oturun ve bu yeni sorumlulukları hakkında onlarla konuşun. Artık büyüdüklerini ve beslenme çantası hazırlığının sorumluluğunu alabileceklerini söyleyin. Her gün ne yiyeceklerine karar verme şanslarının olacağını da söyleyin tabii!

Sonra da sağlıklı bir öğünün neler içerdiğini anlatın: Tam buğday ekmeği içinde protein ve sebze karışımı (tavuk, yumurta ya da fıstık ezmesi olabilir, tabii yeşillik ya da meyve de). Yanında yoğurt, havuç çubukları ve peynir iyi gider. İçecek olarak da taze sıkılmış meyve suyu ya da ayran ekleyebilirsiniz. Tabii bir de ufak bir sürpriz!

3. Süreci önceden planlayın

Çocuklarınız daha önce size mutfakta hiç yardım etmedilerse, peynirin nasıl rendeleneceği, sandviçlerin nasıl kesileceği, içine nasıl yağ sürüleceği ya da kavanoz kapaklarının nasıl açıldığı gibi detayları uygulamalı olarak göstermeniz gerekecek. Ara sıra geri çekilerek bu pratik esnasında onların yapmalarına izin verin.

4. Başından itibaren onları sürece dahil edin

Ne tür yiyeceklerden hoşlandıklarını sorun ve sandviç içine koyacağınız malzemelerin listesini yaparak birlikte alışverişe gidin. Sebzeler, meyveler, krakerler, kuru üzüm ve patlamış mısır bunlar arasında olabilir. Aynı zamanda yeni sorumlulukları için yeni bir beslenme çantası alarak onları heyecanlandırabilirsiniz.

5. Başarıya odaklanmalarını sağlayın

Alışverişten döndüğünüzde aldığınız gıdaları buzdolabına birlikte yerleştirin. Dolapta onlara özel ve erişebilecekleri bir yer ayırın. Böylece kendi başlarına istedikleri zaman beslenme çantalarını hazırlayabilirler. Buzdolabına ne yapacaklarını çizimli anlatan bir kağıt da iliştirebilirsiniz. Böylece patates püresi ve çikolatadan oluşan bir beslenme çantası felaketini engellersiniz.

6. Onlara seçenekler sunun

Çocuğunuzun tatlı atıştırmalıklara eğilimi varsa, alternatifler önermeniz gerekecek. Mesela krakerler, havuç çubukları ve humuz, fırında yaptığınız patates cipsi ve yoğurt sos gibi sağlıklı çözümler üretebilirsiniz. Muz gibi en tatlı meyveleri seçebilirsiniz. Farklı ekmek çeşitleri alın. Çocukların öğle yemeği sıkıcı olmak zorunda değil.

Ayrıca sulu sebzeleri ekmeğin içine koymamaları gerektiğini öğrenin. Çeri domates ve dilimlenmiş salatalık harika atıştırmalıklardır. Aynı zamanda sandviçi son derece ıslak ve tatsız yapabilirler. Bu iki sebzeyi sandviçin dışında tutmaları daha iyi olur.

7. Plan yapın

Beslenme çantalarını hazırlamaları için en uygun zamanın ne olduğuna karar verin. Erken kalkmayı seviyorlarsa okul öncesi, eğer sabahları uykulu ve isteksiz oluyorlarsa da akşam okul dönüşü olabilir.

Sizin çocuklarınız beslenme çantasında en çok hangi yiyeceği görmekten hoşlanıyor? Yemek seçiyorlar mı? Bununla nasıl başa çıkıyorsunuz? Bizimle paylaşın!