Çocuklarda vitamin kullanımı

Aile
7/11/2019
Bünyeleri ve dirençleri yeni yeni şekillenen çocukların metabolizmalarının normal bir düzende işlemesi için küçük miktarlarda vitamin alması gerekir.

Vitaminlerin sağlık açısından önemi tartışılmaz. Söz konusu çocuklar ise bu durum daha da önem kazanıyor. Fakat çocuklarda vitamin alımının önemine geçmeden önce bir gruplandırma yapmalıyız.

Suda çözünen vitaminler: C ve B grubu vitaminleri (B1, B6 gibi)
Yağda çözünen vitaminler: A, D, E, K vitaminleri olarak ayrılır.

Okulda ve dışarıda çocuklar virüs ve bakterilerin saldırısına maruz kalırlar. Yeterli ve dengeli beslenen çocuklar bu virüs ve mikroplara karşı daha dirençli olur ve hastalıklara yakalanma riskleri de azalır. Tersi durumda ise bağışıklık sistemi zayıflar ve rahatsızlıklara yakalanma oranı artar.

Çocuklarda 1-3 yaş arasında bağışıklık sistemlerinin düşmesi daha sık rastlanır ve eğer bu durumun farkına varılırsa bir takım destekler ile daha rahat geçirilebilir. Öncelikle C ve E vitaminleri ile bağışıklık sistemi dengede tutulabilir.

Günümüzde hastalıkları tetikleyen en önemli neden vitamin ve mineral alımının eksikliği olarak karşımıza çıkar. Hangi besinlerde hangi enerji kaynaklarının bulunduğu ve ne kadar tüketilmesi gerektiği önemli bir sorundur. Çocukların ve büyüklerin ihtiyacı olan ve sağlıklı bir yaşamın sağlanması için alınması gereken vitaminler aşağıda listelenmiştir.

• B1: Sebzelerde, tahıllarda, baklagillerde, meyvelerde bulunur. Gelişme döneminde kişinin sinir sisteminin gelişimi ve metabolizma hızının artırılması için gereklidir. Eksik alınması halinde iştahsızlık, sinir, kalp ritminde düzensizlik, sinir sistemi bozuklukları gibi rahatsızlıklara neden olur.
• B2: Süt ve süt ürünleri ile yeşil sebzelerde bulunur. Böbrek, dalak gibi sakatatlarda vardır. Eksikliği görme bozukluklarına, dudak kenarlarında çatlaklara, deri ve mukoza hastalıklarına yol açar.
• B6: Yeterli miktarda tüketilmemesi ağız ve burun çevresinde yağlanmaya neden olur. Et, yumurta, tahıllarda bulunur.
• B12: Et, balık ve deniz ürünlerinde bulunur. Eksikliği sinir sistemini sarsar ve zedeler. Anemiye de yol açabilir.
• C: Bu vitamin turunçgiller, ıspanak, brokoli, domates ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kişiyi hastalıklara karşı korur.
• A: Eksikliği ciddi sorunlara yol açan A vitamini en çok yumurta, tereyağ, sarı meyvelerde bulunur. Boy uzamaması, göz kuruması, kilo alamama, tavuk karası gibi hastalıklara neden olur.
• D: Vitaminin alınmaması sinirlilik, terleme, kaşıntı, uyku bozukluğu, diş çürümeleri, güçsüzlük ve halsizliğe neden olur. Çocuklarda raşitizm hastalığının oluşumuna ortam hazırlar. En çok peynir, süt, tereyağ, yumurtada bulunur.
• E: Metabolizma hızını arttırır ve vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Antioksidan etkisi gösterir. Eksikliği vücutta ödem oluşmasına neden olur. Sebzeler, sıvı yağ, tahıllar, fasulye ve tavukta bulunur.
• K: Yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Az alınması durumunda dişeti kanamaları görülür; kanın pıhtılaşması gecikir. Ispanak, kabak, lahana, Brüksel lahanası, karnabahar, marul, yeşil domates, fasulye, bezelye, yoğurt, yumurta sarısı, patates, yeşil-biber ve yeşil çayda bolca bulunur.